Chat with us, powered by LiveChat

Poniedziałkowy techniczny przegląd rynkowy (31.01.2022)

Skomentuj artykuł

Poniedziałkowy przegląd techniczny polskich i światowych indeksów, par walutowych, surowców i kryptowalut, w tym: DAX, SP500, NASDAQ, NIKKEI, WIG, WIG20, sWIG80, mWIG40, złoto, miedź, ropa, euro/usd, eur/pln, usd/pln, bitcoin.

 

Zobacz także:

S&P500

Notowania indeksu S&P500 wybiły dwie istotne linie trendów, które towarzyszyły im od dłuższego czasu. Przebita w dół została także średnia MA200. Sytuacja jest o tyle nieciekawa, że tak mocna korekta na S&P500 kończy, przynajmniej na razie układ trendu wzrostowego, w którym indeks poruszał się od okolic listopada 2020. Historia dowodzi jednak, że indeks potrafi uformować konsolidację, po czym wyjść do dalszych wzrostów, dlatego poszukiwanie w tej chwili odwrócenia trendu na spadkowy byłoby daleko idącą interpretacją. Warto zwrócić uwagę, także na świecę z dnia 24 stycznia 2021, czyli młota potwierdzonego wolumenem. Na korzyść kupujących potencjalny dołek, są także oscylatory MACD i RSI, które znajdują się w dolnych strefach i sygnalizują możliwy ruch ku górze. Bliskie wsparcia znajdują się na poziomie 4280 pkt., 4191 pkt., 4056 pkt. i 3981 pkt. Natomiast w przypadku wzrostów opory to 4546 pkt. 4630 pkt., 4745pkt. i 4821 pkt.

 

S&P 500 – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

NASDAQ

Podobna sytuacja jak na S&P500 znajduje się na indeksie Nasdaq. Została wybita dołem linia trendu towarzysząca kursowi od września 2020 oraz średnia MA200. Tak jak i w powyższym przypadku, tak i tu jest to technicznie zakończenie trendu wzrostowego, jednak z tego poziomu notowania równie dobrze mogłyby pokusić się o konsolidację. Na korzyść strony kupującej jest świeca z 24.01.2021 przypominająca kształtem młota, a także piątkowa świeca, również popytowa. Oscylatory są w dolnych swoich strefach, gdzie MACD dąży do przecięcia od dołu linii sygnalnej, a RSI zawraca ku górze po osiągnięciu poziomu wyprzedania. Wsparć w przypadku spadków można oczekiwać na poziomach: 14387 pkt., 14076 pkt., 13879 pkt., 12994 pkt. Natomiast dla wzrostów oporami są poziomy: 15546 pkt., 15716 pkt., 16465 pkt., 16777 pkt.

 

NASDAQ – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

NIKKEI 

Indeks azjatycki Nikkei wybił dołem z trójkąta równobocznego, o czym pisaliśmy od kilku tygodni. Zostało także wybite dołem wsparcie okolic 26946 pkt. Zaś póki co, broni się wsparcie na poziomie 26336 pkt. Jeśli utrzyma się ono, a byki spróbują odbicia, najbliższe poziomy oporów to: 26946 pkt., 27312 pkt., 27625 pkt. Na korzyść strony kupującej zdają się być także oscylatory ułożone w dolnych ograniczeniach swoich kanałów. RSI zawróciło ze strefy wyprzedania, a MACD dąży do przecięcia od dołu linii MACD przez Signal. Ruch wzrostowy zachowałby trend horyzontalny na indeksie Nikkei. W przypadku jednak wybicia wsparcia na poziomie 26336 pkt. Podaż mogłaby przyspieszyć, a kolejne poziomy wsparć to 25414 pkt. i 24104 pkt.

 

NIKKEI – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Janusz Grabowski, analityk techniczny Janusz Grabowski, analityk techniczny

Absolwent Politechniki Białostockiej najpierw na kierunku politologia, a następnie zarządzanie przedsiębiorstwem. Przedsiębiorca branży e-commerce. Od wielu lat związany z rynkami finansowymi, jako pasjonat i inwestor indywidualny. Miłośnik stosowania analizy technicznej. Bardzo aktywny na twitterze. Prowadząc tam konto pod pseudonimem JanoGra dzięki swojemu zamiłowaniu i merytorycznym wypowiedziom osiągnął duża popularność w krótkim czasie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie