Chat with us, powered by LiveChat

Które media śledzą polscy inwestorzy? Mamy szczegółową listę [OBI 2021]

Skomentuj artykuł

Inwestowanie wymaga informacji. Polscy inwestorzy indywidualni czerpią je głównie z internetu. W morzu różnych źródeł łatwo się zgubić, więc z Ogólnopolskiego Badania Inwestorów wyłuskaliśmy te, które ankietowani wskazywali najczęściej. To dobry moment, aby uzupełnić listę śledzonych portali, blogów czy kanałów na YouTube.

 

Pomijając analityków technicznych, którzy wszystkie informacje starają się wyczytać z wykresów na swoich platformach inwestycyjnych, reszta inwestorów korzysta z szeregu różnych źródeł informacji. Jak łatwo się domyślić niekwestionowanym numerem jeden są serwisy internetowe: aż 97,5% ankietowanych wskazało, że korzysta z tego źródła. W osobnym pytaniu, ponad 60% uznało serwisy internetowe za bardzo ważne lub wręcz najważniejsze źródła informacji. Wyższą ocenę mają jedynie blogi, które są jednak zdecydowanie mniej popularne (korzysta z nich tylko co trzeci inwestor).

 

Główne źródła informacji inwestorów indywidualnych
Źródło informacji Średnia ocena (1-5) Odstek korzystających ze źródła
Blogi inwestorskie 3,81 34,5%

Serwisy internetowe

(w tym media społecznościowe)

 3,71  97,5%
Gazety  3,08  46,8%
Grupy na Facebooku i fora dyskusyjne  3,02  58,4%
Telewizje  2,90  60,3%
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Inwestorów 2021

 

Bankier.pl i Stooq.pl liderami

Najczęściej wskazywanymi przez polskich inwestorów serwisami internetowymi były Bankier.pl (ponad 60%) oraz Stooq.pl (blisko 50%). Oba portale wygrały też w klasyfikacji najbardziej wartościowych serwisów (można było wybrać tylko 1 opcję), więc tym bardziej to od nich zaczniemy analizę.

 

Bankier.pl w rankingach OBI prowadzi od lat – to szeroki serwis, oferujący zarówno notowania instrumentów finansowych, jak i treści zewnętrzne (depesze, komunikaty ESPI) i przede wszystkim autorskie. Serwis zajmuje się nie tylko inwestycjami, ale w ogóle zarządzaniem finansami jako takimi – od kredytów hipotecznych, przez lokaty czy prowadzenie firmy. Cennym aktywem Bankier.pl jest jego silna pozycja w wynikach wyszukiwania Google – dotyczy to np. spółek giełdowych. Wystarczy wpisać nazwę jakiejkolwiek z nich, a można być pewnym, że link do profilu na Bankierze pojawi się w czołówce wyników. Spory ruch dla serwisu generuje też forum poświęcone spółkom z GPW.

 

Kliknij, aby przejść do pełnej treści prezentacji wyników OBI 2021

 

Z kolei na Stooq.pl znajdziemy znacznie mniej treści niż na Bankier.pl (choć komentarze i depesze rynkowe pojawiają się tam regularnie), jednak najmocniejszym punktem serwisu są przede wszystkim przejrzyste notowania, których oferta jest najszersza w polskim internecie – od akcji, ETF-ów i indeksów polskich oraz światowych, przez pary walutowe i obligacje rządowe, fundusze inwestycyjne, towary, a nawet kryptowaluty.

 

Popularność obu serwisów sprawia, że dane o ich wyświetleniach mogą być błyskawicznym papierkiem lakmusowym dla badania polskiej społeczności inwestorskiej. Oba serwisy udostępniają zestawienia obrazujące liczbę wejść na profil danego instrumentu – w przypadku Bankier.pl jest to Ranking popularności spółek, w przypadku stooq Ticker Rank. Wyniki są zbieżne (aby porównać trzeba na stooq zawęzić obszar wyszukiwania do Warsaw SE), co tylko potwierdza wiarygodność rankingów będących swego rodzaju "listami przebojów" polskiej giełdy.

Różnorodna grupa pościgowa

Obaj liderzy zestawienia cieszą się podobnie wysoką popularnością wśród wszystkich grup wiekowych. Inaczej kwestia ta wygląda wśród „grupy pościgowej”, która znajduje się za czołową dwójką.

 

Weźmy za przykład money.pl, należący do grupy Wirtualnej Polski (dzięki czemu wejść na money.pl można też ze strony głównej WP.pl). Serwis ten w grupie wiekowej 18-25 lat cieszy się 44-procentową popularnością, podczas gdy wśród 56+ odsetek spada do 27,3%. To samo zjawisko jeszcze mocniej widać w przypadku należącego do Onet.pl serwisu businessinsider.pl (37% wśród najmłodszych, następnie stopniowy spadek, aż do 8% wśród najstarszych). W odwrotną stronę porusza się natomiast popularność gospodarczej sekcji Interii (tylko 3% wśród najmłodszych i 13% wśród najstarszych inwestorów).

 

Najpopularniejsze serwisy internetowe
⭐⭐ ⭐⭐⭐
Analizy.pl Biznesradar.pl Bankier.pl
Forsal.pl Businessinsider.com.pl Stooq.pl
Infostrefa.com Comparic.pl  
Interia.pl (giełda) GPW.pl  
Inwestycje.pl Investing.com  
Portalanaliz.pl Money.pl  
Serwisy zagraniczne Parkiet.com  
Squaber.com PB.pl  
Wyborcza.biz (Gazeta.pl) Serwisy domu maklerskiego  
  Sii.org.pl  
  Stockwatch.pl  
  Strefainwestorow.pl  
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Inwestorów 2021

 

Strona Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych uzyskała uznanie 17,6% ankietowanych. To wynik podobny do notowanego w latach ubiegłych (choć będziemy walczyć, aby w przyszłości był coraz wyższy). Podobny do ubiegłorocznego wynik odnotowały też dwa inne inwestorskie serwisy posiadające część płatną – Strefainwestorow.pl oraz Stockwatch.pl (obie po ok. 30 %).

 

Z oficjalnej strony GPW (gpw.pl) korzystał niemal co piąty ankietowany, a z serwisu informacyjnego udostępnianego przez dom maklerski co czwarty. Serwisy zagraniczne zostały zaznaczone przez 14% ankietowanych.

Prasa jedną nogą w Internecie

W trzeciej dekadzie XX wieku coraz trudniej dokonać rozdziału między prasą a Internetem. Papierowe gazety nadal znajdują swoich nabywców, jednak te same treści często trafiają też na strony internetowe (w formie otwartej lub płatnych e-wydań).

 

W kategorii prasa liderami okazały się „Puls Biznesu” i „Parkiet”, których serwisy internetowe (pb.pl i parkiet.com) widnieją też w pierwszej dziesiątce najczęściej wybieranych przez inwestorów portali.

 

Najpopularniejsze gazety
⭐⭐ ⭐⭐⭐
Equity Magazine Dziennik Gazeta Prawna Gazeta Giełdy Parkiet
MySaver Forbes Puls Biznesu
Profit Journal Gazeta Wyborcza  
Akcjonariusz Rzeczpospolita  
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Inwestorów 2021

 

W dalszym szeregu znalazły się „Dziennik Gazeta Prawna”, „Rzeczpospolita” (związana z „Parkietem” poprzez tego samego wydawcę) oraz „Gazeta Wyborcza”. W ich wypadku popularność serwisów internetowych była jednak znacznie niższa. Warto w tym kontekście dodać, że z prasy nie korzysta blisko połowa inwestorów (a z portali internetowych tylko 2,5%).

Internet podgryza telewizję

W najnowszym badaniu OBI potwierdził się globalny trend wypierania telewizji przez Internet. To właśnie treści udostępniane na YouTube czy Facebooku były najczęściej wskazywane w kategorii „video” – korzysta z nich co czwarty badany inwestor. Równocześnie aż 40% ankietowanych stwierdziło, że w ogóle nie korzysta z telewizji czy portali, na których można oglądać filmy.

 

Wśród tradycyjnych telewizji najczęściej wskazywano TVN24 Biznes i Świat (18%), „duchowego spadkobiercę” kanału TVN CNBC działającego w latach 2007-2013. Na podium znalazły się także „zwykły” TVN24 (11%) oraz Polsat News (7,6%). TVP Info daleko – tylko 3,5%.

 

Najpopularniejsze telewizje
⭐⭐ ⭐⭐⭐
Bankier TV Bloomberg TVN24 Biznes i Świat
Biznes 24 Comparic24 TV  
Inwestorzy TV Parkiet TV  
TVP Info Polsat News (1 i 2)  
  TVN24  
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Inwestorów 2021

 

Fora kontra Facebook

Fora internetowe to nadal istotny element inwestorskiego krajobrazu w sieci, nawet mimo rywalizacji z innymi mediami społecznościowymi. Miano najpopularniejszego forum obroniło forum Bankier.pl (31%), o długość za nim uplasował się Stockwatch.pl, a pozostałe uzyskały podobne wyniki (poniżej 10%).

 

Najpopularniejsze fora internetowe
⭐⭐ ⭐⭐⭐
Money.pl Stockwatch.pl Bankier.pl
Parkiet.com    
PortalAnaliz.com    
SII.org.pl    
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Inwestorów 2021

 

Grupy facebookowe wskazało 10% ankietowanych (więcej o ich konkretnych wyborach w dalszej części artykułu), natomiast deklarację "nie korzystam z tego źródła informacji" (obejmującą fora i Facebooka) złożyło 42% respondentów.

Szeroka oferta na blogach, YouTube i Facebooku

Skupmy się na samych kanałach youtube’owych. Wśród odpowiedzi samodzielnie wpisywanych przez inwestorów pojawiło się kilkadziesiąt pozycji. W każdej z kategorii (YT, FB, blogi) wybraliśmy czołową dwudziestkę.

 

Blogi o inwestowaniu

 

Najpopularniejsze blogi o inwestowaniu
⭐⭐ ⭐⭐⭐
Pamiętnik giełdowy 10% rocznie Doradca.tv - Tomasz Jaroszek
Bankier - Piotr Kuczyński Appfunds FBO - Marcin Iwuć
Gazeta giełdowa Bossa Independent trader
  Finax Inwestomat
  Humanista na giełdzie Jak oszczędzać pieniądze - Michał Szafrański
  Portal analiz Subkietywnie o finansach - Maciej Samcik
  Stockbroker - Artur Wiśniewski System trader - Jacek Lempart
  Trading for living  Longterm - Albert Rokicki
  Wojciech Białek - k(NO)w Future  
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Inwestorów 2021

 

 

Kanały na YouTube o inwestowaniu

 

Najpopularniejsze kanały na YouTube o inwestowaniu
⭐⭐ ⭐⭐⭐
Analizy Live Comparic Rynki DoradcaTV
Finansowa Edukacja DNA Rynków Marcin Iwuć - Finanse Bardzo Osobiste
Finansowa TV FxMag Trader21
GPW Notowania - Konrad Książak Inwestomat  
namzalezy.pl Longterm - Albert Rokicki  
Phil Konieczny Squaber  
Stockbroker TV System Trader  
  Veto Media  
  XTB  
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Inwestorów 2021

 

 

Grupy na Facebooku o inwestowaniu

 

Najpopularniejsze grupy na Facebooku o inwestowaniu
⭐⭐ ⭐⭐⭐
Akcje, Analizy, Komentarze, Inwestowanie na GPW/New Connect FBO Marcin Iwuć Dividend Kingdom
Giełdowi Cynicy Finansowa Forteca Inwestomat
Grupa Traderów Forum Inwestora Profesjonalnego Śladami Warrena Buffeta
Pod korek Inwestowanie długoterminowe na GPW Trading Jam Session
Squaber Inwestycje w akcje  
Stock Jam Session Moje IKE  
Strefa inwestorów Pasywna rewolucja  
  System Trader  
  Zyskowna strona giełdy  
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Inwestorów 2021

 

Serwisy internetowe o inwestowaniu - opinie inwestorów

Na koniec wrócimy jeszcze do serwisów internetowych, czyli najpopularniejszego źródła informacji wśród inwestorów indywidualnych. W ostatnim OBI padło otwarte pytanie o powody, dla których dany ankietowany wskazał właśnie ten serwis. Poniżej kilka przykładowych wypowiedzi dla każdego z serwisów (zachowana pisownia oryginalna).

 

Bankier.pl ⭐

 

Kompleksowość informacji, przyjazny interfejs notowań, szybkość dostarczania informacji, rzetelne analizy, agregacja danych zewnętrznych (głównie z pap.pl).

 

Wszechstronne informacje, analizy i komentarze dotyczące globalnych zachowań na rynku oraz specyficznych dla Polski. Serwis nie jest przeładowany reklamami i clickbaitami.

 

Laczy wiele wspólnych funkcji, dodatkowo posiada aktywne fora na profilach spółek, dodatkowo wiele innych incoacji i artykułów o gospodarce i finansach.

 

Stooq.pl

 

Dostęp do komentarzy, analiz, wiadomości i depesz z różnych źródeł. Szeroki zakres dostępnych tickerów. Przejrzysty layout.

 

Prezentowane dane są w sposób przejrzysty, szybko można analizować dane spółek, np. wykres. Prezentuje w sposób skondensowany treści, informacje i analizy.

 

Szybki dostęp do wszystkich notowań, najnowszych komentarzy i depeszy, podoba mi się podział na sekcje depesze i wiadomości i analizy.

 

Biznesradar.pl

 

Posiada wiele przydatnych funkcjim.in. notowania GPW i NC,możliwość porządkowania wg wzrostów, spadków, obrotów, opisy aktualnychaz darzeń w spółkach.

 

Możliwość wygodnej analizy danych finansowych spółki w porównaniu z poprzednimi okresami oraz średnią branżową, a także łatwy dostęp do analizy wskaźnikowej.

 

Dostęp do skanera akcji, możliwość porównywania indeksów, sektorów, branż, przeglądając dane spółki w jednym miejscu można znaleźć newsy na jej temat, ESPI, dane finansowe, wskaźniki fundamentalne oraz techniczne.

 

Businessinsider.com.pl

 

Merytoryczne informacje, przystępny język.

 

Serwis ten oferuje przede wszystkim obszerne artykuły na dany temat jak i czytelnie ułożone zakładki i tematy.

 

Przejrzystość informacji, znajduje w nim odpowiedzi na nurtujące pytania, same artykuły są ciekawe.

 

Comparic.pl

 

Spektrum wszystkich rynków które mnie interesują: krypto, FX i polska giełda: codziennie aktualne analizy wszystkich z nich inajważniejsze newsy.

 

W publikowanych przez autorów tekstach i analizach widać pasję do ich tworzenia, poza tym ilość innych informacji nie mających większego znaczenia, np. o polityce jest ograniczona do minimum.

 

Różnorodne i często pogłębione analizy . Webinaria edukacyjne. Dosyć trafne prognozy rynkowe.

 

GPW.pl

 

Dla mnie wystarczający przy inwestowaniu dywidendowym.

 

Konkretne informacje, bez zbędnych opisów.

 

Dane u źródła - największa wiarygodność.

 

Investing.com

 

Dużo danych statystycznych i historycznych na temat spółek dla każdego kraju, który rozważam w kontekście inwestycji. Dzięki temu mogę porównywać ze sobą spółki we wstępnej analizie.

 

Szeroki dostęp do wiadomości z całego świata, dobry equity scanner, bezpośrednie podpięcie do platformy tradingview, możliwość tworzenia wielu watchlist.

 

Wartościowe oraz zwięźle wypisane informacje. Bardzo szeroki i intuicyjny dostęp do informacji światowych.

 

Money.pl

 

Artykuły są krótkie i treściwe, pozwalają na zapoznanie się z wieloma newsami dotyczącym spółek giełdowych w krótkim czasie.

 

Mozna znaleźć wiele informacji o spółkach, notowaniach, najbardziej ze wszystkich serwisów odpowiada mi układ graficzny serwisu.

 

Rzetelne informacje, dobra oprawa strony., Wyczerpujące artykuły.

 

Parkiet.com

 

Parkiet skupia zarówno analizy techniczne i fundamentalne, z różnego rodzau aktywów. W jednym miejscu można się wiele dowiedzieć.

 

Najwięcej aktualnych informacji opisujących sytuację gospodarcza, jak i konkretnych spółek akcyjnych.

 

Bardzo szeroki zakres wiedzy, analizy, wywiady, rzetelne informacje.

 

PB.pl

 

Rzetelne dziennikarstwo, krótkie i konkretne artykuły z najważniejszymi informacjami.

 

Ciekawe artykuły, widać że dogłębnie analizowane powiązania spółek, osób itp. Wartościowe wypowiedzi analityków.

 

Czysta informacja, bez niepotrzebnych opinii. Jeśli już są opinie to pokazują kilka punktów widzenia (scenariuszy) a nie jeden.

 

SII.org.pl

 

Dużo wiedzy, aktualne wydarzenia, webinary na żywo, fora internetowe, biblioteka, duża baza danych i odnośniki do wielu zaufanych eksperckich portali, bardzo dobre źródło dla osób początkujących, które chcą dobrze lokować pieniądze.

 

Rzeczowe podejście, serwis nie jest nastawiony na zbieranie ruchu np. kosztem głośnych informacji (clickbait), tylko na fakty.

 

Ogromne źródło informacji, możliwość wzięcia udziału w konferencjach oraz szkoleniach dla osób początkujących w tematyce inwestowania.

 

Stockwatch.pl

 

Bardzo dobra jakość danych fundamentalnych, wiele wskaźników wyceny, cykliczne analizy sprawozdań finansowych, analiza techniczna na życzenia, dobry poziom wypowiedzi na forum, dostęp do kompletu informacji nt. danej spółki.

 

Bardzo dużo wartościowych treści. Kontrola serwisu przez Administratorów i Moderatorów. Ciekawe i rzetelne artykuły. Wysokiej jakości analizy techniczne. Na tle konkurencyjnych portali, w stockwatch'u jest niewiele reklam i treści sponsorowanych.

 

Kompleksowe informacje na każdy interesujący mnie temat bez clickbaitowych artykułów. Dodatkowo cała masa analiz.

 

Strefainwestorów.pl

 

Informacje najczęściej otrzymuje z tego właśnie serwisu. Najbardziej ze strefyinwestorów cenię analizy IPO.

 

Portal pełen merytorycznych treści, prowadzony w sposób profesjonalny, prezentuje bieżącą sytuację na rynku, oraz daje wiele materiałów do nauki analizy fundamentalnej jak i technicznej.

 

Rozsądny wybór tematów do publikacji (brak zalewu nic nie znaczących newsow), przystępna forma podania dla przeciętnego inwestora indywidualnego.

 

Analizy.pl

 

Prowadzący live codziennie o 8:45 w sposób jasny i przystępny przekazują informację o szerokim rynku. Tłumaczą podstawowe i nieco bardziej złożone zagadnienia związane z inwestowaniem w fundusze.

 

Inwestuje głównie poprzez fundusze inwestycyjne a ten portal traktuje o tej tematyce. Nie ma tam aż tak dużo dokładnych analiz konkretnych spółek, ale są analizy ogólnej sytuacji i analizy trendów, co dla mnie jest bardziej przydatne.

 

Jesli chodzi o inwestowanie w fundusze inwestycyjne to jest to najlepszy serwis. Jest tu bardzo drobiazgowo przeprowadzana analiza rynku pod kontem funduszy inwestycyjnych.
 

Forsal.pl

 

Lubie go, przejrzysta szata graficzna.

 

Jest moim zdaniem najbardziej przyjazny.

 

Infostrefa.pl

 

Proste, krótkie informacje o najważniejszych elementach, informacje są podawane na bieżąco. W powiadomieniach nie przesyłają zbędnego potoku słów, same suche informacje. Informacje zawierają odnośniki do źródeł więc można samemu szybko poznać więcej szczegółów.

 

To z tego serwisu posiadam wszystkie pliki sprawozdań finansowych i zebrań walnych.

 

Możliwość subskrypcji powiadomień dot. spółek mojego portfela.

 

Interia.pl

 

Najlepsza prezentacja notowań.

 

Mam podglad do arkusza zleceń.

 

Bardzo logiczny i przejrzysty serwis.

 

Inwestycje.pl 

 

Ma dużo ciekawych informacji

Sposób przekazywania informacji. Przejrzysty układ treści.

 

Portalanaliz.pl

 

Prowadzący Portal w przystępny sposób tłumaczą jak analizować raporty spółek i jakie czynniki składają się na wyniki spółek. To pozwala, szacować (przewidywać) przyszłe wyniki.

 

Nastawienie na analizę fundamentalną. Bardzo dobre analizy małych spółek, które nie są pokrywane przez biura maklerskie. Wysoki poziom dyskusji na forum.

 

Niszowe, zaangażowane środowisko. Brak spamu i opinii niedoświadczonych inwestorów.

 

Squaber.com

 

Wersja premium ma ciekawą ofertę, alerty, analizy, dziennie podsumowania w formie video. Z ich rekomendacji i opcji Ciekawa Spółka jestem w tym roku dość mocno na plusie.

 

Dostęp do codziennej analizy rynku, omówienie sytuacji rynkowej, Materiały edukacyjne, możliwość samodzielnej analizy technicznej, informacje PAP, analizy przed i po sesji, nowe techniki inwestycyjne.

 

Bardzo dobre analizy techniczne i fundamentalne, prowadzą dwie strategie inwestycyjne, które mi odpowiadają.

 

Wyborcza.biz

 

Bogata oferta informacyjna oraz profesjonalne przygotowanie serwisu.

Szeroki zakres informacji.

Pogłębione artykuły.

 

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie