Chat with us, powered by LiveChat

Flip, czyli zakup nieruchomości w okazyjnej cenie i odsprzedaż z zyskiem – czy to się opłaca?

Skomentuj artykuł
Obraz Tumisu z Pixabay

Inwestycja w nieruchomości kojarzy się przede wszystkim z wieloletnim mrożeniem kapitału i formalnościami związanymi z wynajmowaniem mieszkań obcym lokatorom. Nie jest to jednak koniecznością, o czym najlepiej świadczą coraz to popularniejsze flipy nieruchomości. Co tak naprawdę kryje się pod tym pojęciem i dla kogo taka forma inwestowania będzie najlepsza?

Czym jest flip w nieruchomościach?

Flip znany także jako flipping lub house flipping to nic innego jak zakup nieruchomości, a następnie jej sprzedaż po znacznie wyższej cenie. Cały proces zazwyczaj odbywa się bardzo szybko, co jest szczególnie dobrą wiadomością dla osób, które preferują krótkoterminowy horyzont inwestycyjny.


Dobry flipper posiadający odpowiednie zaplecze finansowe jest w stanie zrealizować nawet kilkanaście flipów nieruchomości w ciągu jednego roku kalendarzowego. Biorąc pod uwagę potencjalne zyski płynące z każdej pojedynczej transakcji, flipy mogą być najbardziej dochodowym rodzajem inwestycji w nieruchomości. Wymagają jednak sporo czasu i doświadczenia.


Jeśli jednak preferujesz bardziej klasyczne podejście, to zapoznaj się z naszym poradnikiem poświęconym inwestowaniu w mieszkania na wynajem. Na stronie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych (SII) opisujemy różne formy inwestowania w nieruchomości.

Rodzaje flipów

Zasadniczo flip nieruchomości można podzielić na trzy podstawowe rodzaje:

  • flip mieszkania na rynku wtórnym bez remontu (flip „na brudno” i flipy z odświeżeniem);
  • zakup nieruchomości, wyremontowanie jej, a następnie sprzedaż (flip „na czysto”);
  • flip nieruchomości na rynku pierwotnym;

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z opłaconą składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII
Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie