Chat with us, powered by LiveChat

Jak oszczędzać na przyszłość dziecka?

Skomentuj artykuł
Obraz mohamed Hassan z Pixabay

Każdy rodzic stara się dawać dzieciom to, co najlepsze. Dotyczy to również kwestii finansów, dlatego każdy z nas próbuje zabezpieczyć finansową przyszłość swoim pociech. Jak to zrobić dobrze? W tym artykule podpowiadamy, jakie możliwości mają rodzice, którzy chcą odkładać na przyszłość swoich dzieci.

Im szybciej zaczniesz oszczędzać, tym lepiej

,,Kiedy zacząć oszczędzanie dla dziecka?” - to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez rodziców. Odpowiedź na nie jest stosunkowo prosta. Im wcześniej, tym lepiej.


Niektórzy rodzice czekają z oszczędzaniem dla dzieci, aż te skończą szkołę podstawową. To zdecydowanie za późno, jeśli chce się zapewnić bezpieczeństwo finansowe swoim dzieciom. Może to doprowadzić do sytuacji, że dziecko będzie musiało zrezygnować z wymarzonych studiów, bo na jego koncie oszczędnościowym jest za mało pieniędzy.


Musisz również pamiętać, że oszczędności zgromadzone dla dziecka nie muszą być przeznaczone tylko na ich edukację. Poduszka finansowa ma chronić również na wypadek konieczności pokrycia kosztów leczenia, remontu pokoju dziecka, zakupu mieszkania czy opłacenia obozu sportowego.


Im wcześniej zaczniesz inwestować, tym lepiej dla Twojego dziecka. Pamiętaj jednak, że kluczową zasadą oszczędzania dla dzieci jest uporządkowanie w pierwszej kolejności swoich finansów. Zacznij więc od spłaty długów i poukładania budżetu domowego.


Jeśli dalej nie możesz odłożyć środków na konto oszczędnościowe dziecka to przeczytaj artykuł: wydatki które możesz wyciąć od razu i oszczędzać więcej. Pozwoli Ci to łatwiej znaleźć sposób na wygenerowanie oszczędności.

Najważniejsze zasady oszczędzania dla dzieci

Przy układaniu planu oszczędzania na przyszłość dziecka, warto kierować się kilkoma zasadami. Dzięki nim zyskasz większą kontrolę nad zgromadzonymi środkami.

 

  • Regularność – najważniejszy element skutecznego oszczędzania. Łatwiej jest wygenerować każdego miesiąca nadwyżkę finansową w wysokości 100-200 złotych, niż odkładać jednorazowo duże kwoty. Co ważne, takie systematyczne odkładanie dla dziecka przynosi realne korzyści. 200 złotych odkładane każdego miesiąca przez 20 lat to 48 tysięcy złotych, czyli całkiem pokaźna suma.
  • Nie za wysokie ryzyko – wybierając produkt finansowy, który pomoże w budowaniu oszczędności dla dziecka, warto wybierać instrumenty o możliwie niskim ryzyku. Nie możesz sobie przecież pozwolić na to, aby kwota odkładane na edukację dziecka w pewnym momencie zniknęła, przez złe decyzje inwestycyjne.
  • Elastyczność – im prostszy system oszczędzania, tym lepiej. Warto więc wybierać produkty finansowe, które z jednej strony pozwalają na łatwe wpłacanie pieniędzy, a z drugiej na ich swobodną wypłatę np. na nieoczekiwane wydatki.
  • Ochrona kapitału – dobry system oszczędzania na przyszłość, zwłaszcza bardzo odległą, powinien zapewniać ochronę kapitału przed skutkami inflacji. Produkt finansowy powinien więc zarabiać przynajmniej tyle, ile wynosi inflacja.

 

Znalezienie odpowiedniego produktu finansowego, który z jednej strony zapewni stabilne bez wielkiego ryzyka, a z drugiej gwarantuje elastyczność, nie jest zadaniem prostym. W praktyce może okazać się, że konieczny będzie dobór kilku instrumentów, z których stworzony zostanie pewnego rodzaju mix.

 

To Ci ułatwi oszczędzanie: Od czego zacząć oszczędzanie pieniędzy, jeżeli chcesz to zrobić na serio?

Oszczędzanie dla dziecka – produkty finansowe

Jakie możliwości mają rodzice, którzy chcą oszczędzać na przyszłość swoich dzieci? Poniżej prezentujemy trzy najpopularniejsze rozwiązania.

 

  1. Lokaty bankowe dla dzieci
    Zaletą lokat bankowych dla dzieci jest to, że z góry wiadomo, na jaki zysk można liczyć w określonym czasie. Jest to również produkt bardzo bezpieczny, co jest bardzo ważne w przypadku budowania poduszki oszczędnościowej dla dziecka. Niestety obecne oprocentowanie lokat proponowanych przez banki nie jest w stanie obecnie uchronić kapitału przed wpływem inflacji. Dodatkowo lokaty są produktem mało elastycznym. Zawierane są na z góry ustalony okres czasu np. 3, 6 lub 9 miesięcy. Utrudnia to wypłatę środków w razie nagłej potrzeby.
  2. Konta oszczędnościowe dla dzieci
    To chyba najbardziej oczywisty produkt, jeśli myślimy o oszczędzaniu dla dziecka. Ich oprocentowanie jest jeszcze niższe niż oprocentowanie lokat bankowych - najczęściej poniżej 1% w skali roku. Takie konto oszczędnościowe zapewnia jednak dużo większą elastyczność, pozwalając na wpłacanie i wypłacanie środków w dowolnym momencie.
  3. Obligacje skarbowe
    To kolejny produkt, który doskonale sprawdza się do oszczędzania pieniędzy, ograniczając szkodliwe działanie inflacji. Co ważne, w ofercie Ministerstwa Finansów, które emituje obligacje skarbowe, można znaleźć całą gamę różnych produktów. Od obligacji krótkoterminowych (3-miesięcznych), aż po rodzinne obligacje zawierane na 6 lub 12 lat. Dzięki temu, z pomocą obligacji skarbowych możesz realizować swoje cele oszczędnościowe krótko- i długoterminowe oraz chronić kapitał przed inflacją korzystając z tzw. obligacji inflacyjnych.

 

Ciekawą opcją wydają się także powstające ostatnio produkty typu Finax czy inne produkty oparte o portfele ETFów. Korzystając z takich usług możemy odkładając małe kwoty inwestować w zdywersyfikowany globalnie portfel akcji i obligacji. Dzięki temu nie tylko chronimy kapitał przed inflacją, ale i mamy szansę pomnażać odkładane środki.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie