Chat with us, powered by LiveChat

Constantinos Tziamalis (Asbis): „Q2 2021 będzie zdecydowanie lepszy od Q2 2020”

Skomentuj artykuł

W piątek, 7 maja 2021 roku, na stronie internetowej Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych odbył się czat inwestorski z Constantinosem Tziamalisem, Członkiem Rady Dyrektorów, Dyrektorem ds. Ryzyka oraz Relacji Inwestorskich. W trakcie czatu uczestnicy pytali m.in. o perspektywy kształtowania przyszłych wyników, plany dywersyfikacji działalności, czy też o zagrożenia dla działalności i przyszłych wyników.

Przyszłe wyniki

Wiele pytań uczestników czatu dotyczyło wyników spółki za 2021 r., szans na podniesienie prognoz finansowych, czy też utrzymania wysokich marż.

 

Naszym celem jest utrzymanie marży brutto powyżej 6% przez cały rok. Jest to wykonalne i wierzymy, że możemy to osiągnąć – wyjaśniał Constantinos Tziamalis, Członek Rady Dyrektorów.

 

Odnosząc się do kwestii tegorocznych prognoz i szans na ich przekroczenie stwierdził, że: Zawsze są szanse na wypracowanie lepszych wyników. Jest jednak zbyt wcześnie, aby powiedzieć, czy uda nam się przebić nasze prognozy. Lomentując wyniki za obecny kwartał (tj. 2Q) dodał, że: Q2 2021 będzie zdecydowanie lepszy od Q2 2020.

 

Constantinos Tziamalis ustosunkowując się z kolei do obaw jednego z uczestników czatu dotyczących ryzyka spowolnienia sprzedaży, po zmniejszeniu restrykcji covidowych i odmrożeniu gospodarek, jednoznacznie stwierdził, że: Nie widzimy takiego zagrożenia. Naszym zdaniem popyt nie wynika z lock-downu, ale ze zmiany, jaka zachodzi w konsumentach i ich zachowaniach. Trend ten będzie się utrzymywał.

Działalność na rynkach 

Internauci pytali również o plany Spółki dotyczące wejścia na nowe rynki.

 

Nie mamy w planach obecnie rozszerzenia naszej działalności geograficznej. Wierzymy, że pokrywamy naszą działalnością bardzo duży obszar. Naszą ostatnią inwestycją jest rozpoczęcie działalności w Uzbekistanie (Taszkient), w którym jesteśmy też autoryzowanym dystrybutorem Apple – wyjaśnił Członek Rady Dyrektorów.

 

Padły też pytania o rynki zachodnie, w szczególności perspektywy wzrostu na nich.

 

Niemcy i Holandia to główne kraje w Europie Zachodniej w naszej strukturze sprzedaży. Wzrost sprzedaży jest oczekiwany w Europie Zachodniej, bo rozszerzamy współpracę z naszymi partnerami na tych rynkach. Proszę nie zapominać, że prowadzimy ponadeuropejską działalność – odpowiedział Constantinos Tziamalis.

 

Z kolei w odniesieniu do pytania o rynki zachodnie i środkowoeuropejskie, na których Spółka najwięcej inwestuje, przedstawiciel Spółki wyjaśnił, że: W Europie Zachodniej pracujemy z partnerami, więc nie mamy własnych oddziałów, nie inwestujemy tu. W Europie Śr. - Wsch. najwięcej inwestujemy w Czechach, Polsce, Słowacji, na Węgrzech.

Dywersyfikacja i marże marek własnych

W trakcie czatu padły również pytania o plany dotyczące dywersyfikacji działalności spółki, a także o marże marek własnych, ale też o nowy projekt Breezy.

 

Od firmy wyłącznie zajmującej się dystrybucją IT, obecnie wzmacniamy rozwiązania VAD dla biznesu, rozszerzamy portfel marek własnych oraz współpracę z Apple. Oznacza to, że mamy duży potencjał dywersyfikacji. Chcemy też wejść w różne nowe technologie, które mogą być alternatywą dla klasycznej dystrybucji – tłumaczył Członek Rady Dyrektorów.  

 

Breezy rozwija się zgodnie z planem. Jesteśmy w trakcie organizacji dostawców usług we wszystkich krajach, wybieramy też odpowiednich partnerów. Spodziewamy się, że sprzedaż za pośrednictwem Breezy rozpocznie się w czerwcu – dodał, odnosząc się do pytania o nowy projekt Spółki.

 

W odpowiedzi na pytanie o marże uzyskiwane z marek własnych, Constantinos Tziamalis podkreślił, że: Nasze marki własne mają wyższe marże. Tradycyjne produkty IT mają marże w okolicach 5%, nasze marki osiągają nawet dwukrotnie wyższą marżę.

Ryzyka działalności

Wśród pytań kierowanych przez uczestników czatu nie zabrakło również tych odnoszących się do ryzyk działalności Spółki.

 

W odpowiedzi na pytanie o największe zagrożenia dla utrzymania dotychczasowego tempa rozwoju Spółki Constantinos Tziamalis wyjaśni, iż może nim być: Polityczna sytuacja na rynkach, na których działamy. Widząc jednak obecną sprzedaż na Ukrainie możemy powiedzieć, że rynek ten zachowuje się bardzo dobrze.

 

Wierzymy, że jesteśmy w bardzo dobrej kondycji, żeby sprostać wszelakim zagrożeniom. Obecnie nie widzimy żadnych poważnych zagrożeń dla naszej zyskowności – podsumował Constantinos Tziamalis,  odnosząc się do pytania o zagrożenia dla zysków Spółki w najbliższych miesiącach.

 

Zapoznaj się z pełnym zapisem czatu ze Spółką Asbis

 

Autor artykułu

 

Piotr Cieślak, Dyrektor Zarządzający, Analityk SII oraz Doradca Zarządu SII Piotr Cieślak, Dyrektor Zarządzający, Analityk SII oraz Doradca Zarządu SII

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Specjalizacja Zarządzanie Inwestycjami i Nieruchomościami. Ukończył liczne kursy związane z rynkiem kapitałowym, z wyceną spółek, czy też kreatywną księgowością. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w zakresie analityki giełdowej, makroekonomicznej oraz wyceny spółek. Specjalizuje się również w tematyce sporów korporacyjnych, a także w obszarze przepisów prawa rynku kapitałowego oraz spółek prawa handlowego. Wielokrotnie reprezentował akcjonariuszy w różnego rodzaju sytuacjach konfliktowych, negocjacjach, a także w roli pełnomocnika podczas WZA. Prowadził liczne szkolenia i prelekcje z zakresu finansów i analiz oraz prawa rynku kapitałowego. Jest autorem setek komentarzy, wypowiedzi oraz artykułów i publikacji dla większości czołowych mediów finansowych i ekonomicznych w Polsce. Jest również autorem kilkudziesięciu niezależnych raportów analitycznych nt. spółek debiutujących na GPW oraz setek analiz rynkowych. Od 2004 r. związany jest ze SII początkowo odpowiadając za Dział Analiz SII. Od 2008 do końca 2019 r. pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu SII odpowiadając za Dział Ochrony Praw Inwestorów. Obecnie odpowiada ponownie m.in. za rozwój Działu Analitycznego SII. Od 2014 r. jest członkiem Komitetu konsultacyjnego ds. ładu korporacyjnego powołanego przez GPW. Od 2011 r. prowadzi także działalność doradczą oraz consultingową. Zasiadał w nadzorze spółek publicznych i niepublicznych. Od 2012 r. jest członkiem Rady Nadzorczej, a obecnie również Przewodniczącym Komitetu Audytu w Spółce Unimot S.A.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie