Chat with us, powered by LiveChat

Bartłomiej Krupa (Votum S.A.): „Przychodowo rok 2020 był najlepszy w historii grupy"

Skomentuj artykuł

W czwartek, 4 marca 2021 r., na stronie internetowej Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych odbył się czat inwestorski z Bartłomiejem Krupą – Prezesem Zarządu VOTUM S.A. Pytania zadawane przez inwestorów dotyczyły m.in. kwestii dotyczących kredytów frankowych, segmentu OZE, raportu za 2020 r., czy perspektyw rozwoju Spółki.

Sprawy frankowe

Wśród pytań zadawanych przez uczestników czatu zdecydowanie dominowały te dotyczące spraw frankowych. Inwestorzy pytali m.in. o obecną pozycję Spółki w tym segmencie rynku w Polsce, czy też o średnią wartość spraw frankowych.

 

Zgodnie z danymi, jakie zostały opublikowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości, w całym 2020 roku wpłynęło do Sądów 37,2 tys. nowych spraw frankowych. Biorąc pod uwagę ilość ponad 6 tys. pozwów, jakie GK VOTUM wysłała do sądów w analogicznym okresie, nasz udział w rynku wynosi 16%. Początek roku był nas bardzo dobry w tej statystyce, gdyż w styczniu oraz lutym 2021 roku wytoczyliśmy ponad 1,8 tys. nowych powództw. Średnia wartość przedmiotu sporu w sprawach frankowych prowadzonych przez Kancelarie z Grupy Kapitałowej VOTUM na drodze postępowania sądowego, na koniec 2020 roku, wynosiła 135 915,03 zł – wyjaśniał Bartłomiej Krupa, Prezes Zarządu Votum S.A.

 

Uczestnicy czatu ciekawi byli dotychczasowych efektów postępowań sądowych dotyczących spraw frankowych.

 

W 4 kwartale 2020 roku zapadło w sprawach frankowych prowadzonych przez GK VOTUM 37 wyroków, z czego 29 w pierwszej a 8 w drugiej instancji. W styczniu zapadło kilkanaście wyroków w sprawach naszych Klientów a luty nie został jeszcze w tej statystyce zamknięty. Rozstrzygnięcia jeszcze wpływają do naszych Kancelarii. Także te, które wydane zostały na posiedzeniach niejawnych – wyjaśnił Prezes Zarządu. Systematycznie komunikujemy w tym zakresie w social media - zapraszam do śledzenia kanałów Votum Robin Lawyers – dodał.

 

Inwestorzy pytali także o to czego Prezes Spółki spodziewa się po orzeczeniu Sądu Najwyższego zaplanowanym na 25 marca, w szczególności w kontekście wpływu tego wyroku na działalność Votum.

 

Nie jest tajemnicą, że czas działa na niekorzyść frankowiczów. Z każdym miesiącem przedawniają się możliwe do odzyskania raty. Frankowicze przede wszystkim nie powinni zwlekać z podjęciem decyzji w kwestii uregulowaniu swojej sytuacji wynikającej z posiadania kredytu powiązanego z walutą szwajcarską – tłumaczył Bartłomiej Krupa. Podkreślił również, że: Bez względu na to, czy ostatecznie sprawa zakończy się wyrokiem, czy ugodą, w każdym postępowaniu istnieje konieczność uzyskania historii spłat zarejestrowanych oraz przeanalizowania zakresu przysługujących roszczeń i możliwych do uzyskania korzyści. A takie czynności wymagają czasu. Nie można również zapominać o tym, że kredytobiorcy frankowi już teraz zdecydowanie wygrywają w sądach - 92% wygranych w 2020 r. Zatem w mojej ocenie zapowiadana 25 marca bieżącego roku uchwała Sądu Najwyższego może tylko tę tendencję umocnić. Spodziewam się, że SN odniesie się do swojego wcześniejszego orzecznictwa, którego istotą jest wykładnia norm prawnych, a nie dbałość o gwarantowanie stabilności systemu bankowego.

 

Podczas czatu nie zabrakło również pytań dotyczących rosnącej konkurencji w segmencie spraw frankowych i jej wpływu na działalność Votum.

 

Zainteresowanie naszą ofertą utrzymuje się na wciąż stałym, wysokim poziomie. Aktywność medialna w tematach frankowych, jaka w ostatnim czasie przybrała na sile i skoncentrowała się na zagadnieniu ewentualnych ugód czy też uchwały Sądu Najwyższego, jaka ma zostać wydana 25 marca 2021 r., wywołała zainteresowanie kolejnej grupy Klientów, którzy do tej pory nie interesowali się problemem, a teraz zgłaszają się do nas z wnioskiem o analizę prawną ich sprawy. Nie odczuwamy w tej chwili presji cenowej, a nawet odnotowujemy rosnąca liczbę zapytań o możliwość aneksowania umowy do wyższego wariantu, co potwierdza wiarę naszych klientów w sukces i to, że powierzyli sprawę właściwemu podmiotowi – odpowiedział Prezes Spółki.

 

Z kolei w odpowiedzi na pytanie dotyczące ewentualnego negatywnego wpływu ugód frankowych na działalność Votum, Bartłomiej Krupa wyjaśnił, iż:

 

Na podstawie moich obserwacji liczne doniesienia medialne na temat możliwości zawarcia ugód nie zniechęcają kredytobiorców do występowania o należne im nadpłacone bankom raty, a wręcz przeciwnie - utwierdzają w przekonaniu, że są to roszczenia zasadne, gdyż w innym razie banki nie byłyby skłonne do ugód. Co więcej aktywizuje się rzesza kredytobiorców ze spłaconymi kredytami oraz klientów banków, które nie deklarują gotowości przystąpienia do ugód. Kalkulacje korzyści wynikających z zawarcia ugody i wystąpienia na drogę sądową są jednoznaczne. W tym zakresie zapraszam do zapoznania się z prezentacją dostępną na stronie ri.votum-sa.pl

Segment OZE

Wśród pytań pojawiły się także te dotyczące segmentu OZE. Inwestorzy zwracali uwagę na odbiegającą od planów liczbę instalacji w 4 kwartale poprzedniego roku, pytając się o spodziewane wolumeny zaplanowane na bieżący rok.

 

W odróżnieniu od poprzedniego sezonu zimowego tym razem warunki atmosferyczne w połączeniu z ograniczeniem w komunikacji społecznej utrudniły sprzedaż bezpośrednią, co m.in. pokrzyżowało nasze plany. Styczeń i luty są prawie dwukrotnie lepsze od ostatnich miesięcy roku 2020, ale to wciąż jedynie ułamek naszych zamierzeń. Właśnie wzbogaciliśmy ofertę o pompy ciepła, tak więc nasi klienci mogą już korzystać z dotacji z tym związanych, ale wyraźny wzrost zainteresowania jeszcze przed nami wraz z nadejściem miesięcy wiosennych i uruchomieniem programu Mój Prąd na rok 2021. Nasze założenia pozostają aktualne, a myślę, że sprzyjać ich realizacji obok wyżej wymienionych czynników będzie bardzo efektywna rekrutacja do sieci sprzedaży Votum Energy – wyjaśnił Prezes Zarządu.

 

Z kolei w odpowiedzi na pytanie dotyczące szansy na budowę pierwszej farmy fotowoltaicznej w 2021 r. Bartłomiej Krupa wytłumaczył, iż:

 

Proces projektowania i uzgodnień w najlepszym wariancie trwa kilkanaście miesięcy, tak więc rozpoczęcie budowy na kilkudziesięciu lokalizacjach, na które posiadamy umowy dzierżawy, możliwe będzie nie wcześniej niż w roku 2022. W pierwszym etapie zaangażowania w to przedsięwzięcie naszym celem jest przygotowywanie projektów i ich komercjalizacja na rzecz podmiotów zewnętrznych. Możliwy jest tu zarówno model przepływów pieniężnych po poszczególnych etapach wykonania prac projektowych i administracyjnych, jak i przeniesienie praw do przedsięwzięcia po sfinalizowaniu tych prac. Budowanie na szerszą skalę własnych projektów wymaga dostępu do środków, które spodziewamy się pozyskać z obecnie rozwiniętych segmentów, w szczególności bankowego.

Perspektywy 

Inwestorzy byli również bardzo ciekawi kiedy Spółka spodziewa się powrotu do wyników z 2019 r., a także obecnego poziomu zainteresowania Firmą ze strony inwestorów instytucjonalnych.

 

Przychodowo rok 2020 był najlepszy w historii grupy, dając w tym zakresie 150 mln zł. Pomimo pandemii nie zaprzestaliśmy inwestycji, tak w zakresie OZE, jaki i zaplecza osobowego projektu frankowego. Oczywiście rok 2019 stanowi obecnie benchmark, ale jego wynik w żadnym razie nie wyznacza naszego "sufitu". To czy przekroczymy go w 2021 czy w kolejnych latach będzie zależało tak od czynników mających poprawiać rentowność, które już wdrożyliśmy (w szczególności w zakresie automatyzacji), jaki i zewnętrznych, z dynamiką pracy sądów na czele. Jak pokazaliśmy w ostatniej prezentacji inwestorskiej mamy do czynienia z drastycznym przyspieszeniem w rotacji spraw sądowych, co stanowi dobry prognostyk - odpowiedział Bartłomiej Krupa.

 

Odnosząc się z kolei do pytania o fundusze inwestycyjne podkreślił, że: W dniu wczorajszym dzięki uprzejmości DM TRIGON miałem okazję spotkać się z przedstawicielami instytucjonalnej części rynku. Frekwencja na tym spotkaniu była rekordowa w 10-cio letniej historii obecności spółki na GPW.

 

Zapoznaj się z pełnym zapisem czatu inwestorskiego z Prezesem VOTUM S.A.

 

Autor artykułu

 

Piotr Cieślak, Dyrektor Zarządzający, Analityk SII oraz Doradca Zarządu SII Piotr Cieślak, Dyrektor Zarządzający, Analityk SII oraz Doradca Zarządu SII

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Specjalizacja Zarządzanie Inwestycjami i Nieruchomościami. Ukończył liczne kursy związane z rynkiem kapitałowym, z wyceną spółek, czy też kreatywną księgowością. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w zakresie analityki giełdowej, makroekonomicznej oraz wyceny spółek. Specjalizuje się również w tematyce sporów korporacyjnych, a także w obszarze przepisów prawa rynku kapitałowego oraz spółek prawa handlowego. Wielokrotnie reprezentował akcjonariuszy w różnego rodzaju sytuacjach konfliktowych, negocjacjach, a także w roli pełnomocnika podczas WZA. Prowadził liczne szkolenia i prelekcje z zakresu finansów i analiz oraz prawa rynku kapitałowego. Jest autorem setek komentarzy, wypowiedzi oraz artykułów i publikacji dla większości czołowych mediów finansowych i ekonomicznych w Polsce. Jest również autorem kilkudziesięciu niezależnych raportów analitycznych nt. spółek debiutujących na GPW oraz setek analiz rynkowych. Od 2004 r. związany jest ze SII początkowo odpowiadając za Dział Analiz SII. Od 2008 do końca 2019 r. pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu SII odpowiadając za Dział Ochrony Praw Inwestorów. Obecnie odpowiada ponownie m.in. za rozwój Działu Analitycznego SII. Od 2014 r. jest członkiem Komitetu konsultacyjnego ds. ładu korporacyjnego powołanego przez GPW. Od 2011 r. prowadzi także działalność doradczą oraz consultingową. Zasiadał w nadzorze spółek publicznych i niepublicznych. Od 2012 r. jest członkiem Rady Nadzorczej, a obecnie również Przewodniczącym Komitetu Audytu w Spółce Unimot S.A.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie