Chat with us, powered by LiveChat

Paweł Łapiński (Grupa Azoty): „Uważam, że nasze wyniki są naprawdę bardzo dobre”

Skomentuj artykuł

W poniedziałek, 21 września 2020 r., na stronie internetowej Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych odbył się czat inwestorski z Pawłem Łapińskim - Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Pytania zadawane podczas czatu dotyczyły m.in. wyników finansowych, bieżącej sytuacji Spółki oraz perspektyw na dalszą część roku. Nie zabrakło także pytań o ceny gazu.

Wyniki za 2Q 2020 i perspektywy

Inwestorzy podczas czatu zadali wiele pytań dotyczących wyników oraz perspektyw na drugie półrocze. 

 

Jak na okres zupełnego rozchwiania wielu rynków, uważam, że nasze wyniki są naprawdę bardzo dobre. Gdy porównujemy się do zagranicznych chemicznych spółek referencyjnych, co między innymi pokazywaliśmy w prezentacji wynikowej, widzimy, że nasi konkurenci w tym samym czasie notowali często większe odchylenia, czy to na poziomie przychodów ze sprzedaży, czy samych wyników. Proszę też pamiętać, że o trudnej sytuacji w tworzywach sygnalizowaliśmy przed pojawieniem się pandemii, już wcześniej, projektując założenia dla roku 2020. Sytuacja w tej branży jest wprost skorelowana z koniunkturą makroekonomiczną kluczowych gospodarek, a ta sukcesywnie w ostatnich kilku miesiącach ulegała pogorszeniu – odpowiedział Paweł Łapiński.

 

Nie mamy złudzeń, że rynek tworzyw wróci do równowagi dopiero wówczas, gdy do pierwotnego stanu powrócą kluczowe gospodarki europejskie i światowe. Kluczowe znaczenie mają tutaj skłonności osób fizycznych do dokonywania zakupów, a te w warunkach ogromnej niepewności co do utrzymania zatrudnienia i dochodów, są pod dużą presją. Wyzwaniem jest też melamina, głównie z powodu załamania popytu na rynkach takich, jak meblarski. W segmencie nawozowym w II półroczu powinniśmy realizować założone przez nas wyniki, z zastrzeżeniem dynamicznych zmian, jakie mają miejsce na rynku nawozów wieloskładnikowych, gdzie dostrzegamy dużą presję cenową i sufit, jeśli chodzi o nasze możliwości pracy na cenach. Dostrzegamy też zaostrzanie się konkurencji cenowej w obszarze pigmentów – dodał Wiceprezes Zarządu w odpowiedzi na pytanie o perspektywy branży w drugiej połowie roku.

 

Odnosząc się z kolei do sytuacji na rynku nawozów - azotowych i wieloskładnikowych - w Polsce w III kwartale i perspektywach tego segmentu wyjaśnił, iż:

 

W nawozach azotowych pomimo pandemii i przejściowych trudności w I półroczu, sytuacja jest stabilna. Nie spodziewamy się odchyleń od przyjmowanych przez nas założeń na kolejne miesiące. W nawozach wieloskładnikowych jesteśmy pod sporą presją cenową ze względu na wojnę cenową pomiędzy graczami głównie z Rosji i Maroka. Tu czeka nas sporo wyzwań i pracy w kolejnych miesiącach.

 

Z kolei w odpowiedzi na pytanie czy sprzedaż nawozów w lipcu i sierpniu br. była zgodna z wewnętrznymi założeniami i budżetem grupy, Paweł Łapiński poinformował, iż:

 

Wolumenowo Tak. Zwłaszcza w przypadku nawozów azotowych było bardzo duże zapotrzebowanie. Część gospodarstw rolnych kupuje nawozy juz w tym okresie traktując zakup jako inwestycje. W przypadku nawozów wieloskładnikowych mieliśmy przesunięcie czasowe w zakupach i największe zapotrzebowanie jest widoczne od drugiej połowy września.

Ceny gazu

Wiele z pytań odnosiło się ponadto do cen gazu i ich wpływu na sytuację Spółki. Pytano też o oczekiwania Spółki co do dalszych zmian cen gazu na rynku oraz o politykę zabezpieczeń w tym zakresie.

 

Nie jest tajemnicą, że nasz biznes jest biznesem surowcowym, a największy udział w naszych kosztach surowcowych stanowią koszty zużycia gazu ziemnego, jako głównego surowca do produkcji m.in. nawozów. Przykładowo, patrząc na I półroczne 2020, udział kosztów gazu ziemnego to ok. 11% całości kosztów operacyjnych i 32% kosztów zmiennych – tłumaczył Wiceprezes Zarządu.

 

Przewiduję, że do przełomu październik/listopad ceny będą poruszały się w zakresie 10-12 EUR/MWh z dużymi wahaniami dobowymi zależnymi od skali produkcji energii z OZE. Potem będą rosnąć wraz ze zbliżaniem się zimy do poziomu 14-15 EUR/MWh. W przyszłym roku spodziewamy się, że cena średnia będzie kształtować się w okolicach 12 EUR/MWh, tj. o ok. 50% wyższa od tegorocznej. Zakładamy, że nadchodząca zima będzie już normalna, a zapasy spadną po niej to typowych poziomów. Ponadto w tym roku dostawcy przetestowali w okresie dużej nadpodaży instrumenty niezbędne do stabilizacji rynku i nie sądzę, żeby doprowadzili do tak dużej nadpodaży i spadków cen poniżej progów opłacalności jak to miało miejsce przez kilka miesięcy w roku bieżącym – odpowiedział Paweł Puchalski odnosząc się do pytania o perspektywy dalszych zmian cen gazu.

 

Z kolei w odpowiedzi na pytanie o mechanizmy zabezpieczenia się przed zmianami cen surowca wytłumaczył, iż:

 

Tak. Mamy możliwość zabezpieczania cen gazu na okresy przyszłe kontraktami terminowymi. Ale zagwarantowanie sobie stałej ceny na przyszłość kosztuje. Z analizy statystycznej wynika, że np. dostawy zabezpieczane kontraktem miesięcznym są droższe od dostaw spotowych średnio o prawie 0,5 EUR/MWh. Im bardziej odległy termin dostawy tym koszt większy. Aktualnie ceny spotowe są na poziomie ok. 11 EUR/MWh, a gaz z dostawą przez cały 2021 roku można kupić po ok. 14 EUR/MWh, a na 2022 po ok. 15 EUR/MWh. Ale w okresach dużej zmienności cen i trendu bocznego, a zwłaszcza stabilnego trendu rosnącego zabezpieczanie cen kontraktami zwłaszcza na bliższym końcu krzywej terminowej może być opłacalne. I w tych okresach staramy się korzystać z tych możliwości. Nasz zespół na bieżąco analizuje sytuację rynkową i podejmuje decyzje stosownie do perspektyw kształtowania się cen gazu.

 

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym zapisem czatu Grupy Azoty

 

Autor artykułu

 

Piotr Cieślak, Dyrektor Zarządzający, Analityk SII oraz Doradca Zarządu SII Piotr Cieślak, Dyrektor Zarządzający, Analityk SII oraz Doradca Zarządu SII

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Specjalizacja Zarządzanie Inwestycjami i Nieruchomościami. Ukończył liczne kursy związane z rynkiem kapitałowym, z wyceną spółek, czy też kreatywną księgowością. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w zakresie analityki giełdowej, makroekonomicznej oraz wyceny spółek. Specjalizuje się również w tematyce sporów korporacyjnych, a także w obszarze przepisów prawa rynku kapitałowego oraz spółek prawa handlowego. Wielokrotnie reprezentował akcjonariuszy w różnego rodzaju sytuacjach konfliktowych, negocjacjach, a także w roli pełnomocnika podczas WZA. Prowadził liczne szkolenia i prelekcje z zakresu finansów i analiz oraz prawa rynku kapitałowego. Jest autorem setek komentarzy, wypowiedzi oraz artykułów i publikacji dla większości czołowych mediów finansowych i ekonomicznych w Polsce. Jest również autorem kilkudziesięciu niezależnych raportów analitycznych nt. spółek debiutujących na GPW oraz setek analiz rynkowych. Od 2004 r. związany jest ze SII początkowo odpowiadając za Dział Analiz SII. Od 2008 do końca 2019 r. pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu SII odpowiadając za Dział Ochrony Praw Inwestorów. Obecnie odpowiada ponownie m.in. za rozwój Działu Analitycznego SII. Od 2014 r. jest członkiem Komitetu konsultacyjnego ds. ładu korporacyjnego powołanego przez GPW. Od 2011 r. prowadzi także działalność doradczą oraz consultingową. Zasiadał w nadzorze spółek publicznych i niepublicznych. Od 2012 r. jest członkiem Rady Nadzorczej, a obecnie również Przewodniczącym Komitetu Audytu w Spółce Unimot S.A.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie