Chat with us, powered by LiveChat

Koronawirus a nastroje inwestorów. INI znów w dół, ale z mniejszą siłą

Skomentuj artykuł

Indeks Nastrojów Inwestorów zaliczył czwarty z rzędu spadek wartości. Wskaźnik ten spadł o 5,9 pkt. do poziomu -22,9 pkt. Widać zatem, że tempo pogarszania się nastrojów giełdowych graczy nieco zmalało, a mimo pogłębiającego się dołka, INI nadal pozostaje na najniższym poziomie od maja ubiegłego roku. W USA pogorszenie nastrojów było większe, co pokazuje wzrost udziału niedźwiedzi o 11,7 pkt. procentowego w ciągu tygodnia.

 

Publikowany w każdy czwartek przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych INI ma wartość -22,9 pkt. i podobnie, jak miało to miejsce tydzień wcześniej, znajduje się na najniższym poziomie od 16 maja 2019 roku. Pozytywnym aspektem tego spadku jest fakt, że w porównaniu do dwóch wcześniejszych odczytów, jego dynamika się zmniejszyła. W porównaniu do danych z ubiegłego tygodnia, opublikowana wartość jest o 5,9 pkt. niższa, a dwa wcześniejsze spadki miały wartość 19,6 oraz 15,6 pkt.

 

Wykres Indeksu Nastrojów Inwestorów 

Różnica pomiędzy udziałem byków i niedźwiedzi w ogóle ankietowanych

ini_indeks_12_03_2020

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

 

Udział niedźwiedzi, czyli inwestorów spodziewających się na giełdzie trendu spadkowego wzrósł nieznacznie bo o 1 pkt. procentowy. Spadek INI w większym stopniu został zatem wywołany obniżką o 4,9 pkt. procentowego odsetka byków. W przypadku inwestorów nastawionych neutralnie, a zatem spodziewających się na rynku trendu bocznego, udział wzrósł o 3,9 pkt. procentowego do poziomu 16,2 procent. Szczegółowe dane na ten temat przedstawia poniższa grafika. W przypadku niedźwiedzi wartość jest najwyższa, natomiast w przypadku byków najniższa od 16 maja 2019 roku.

 

 

Odsetek inwestorów oraz zmiana ich udziału na przestrzeni tygodnia w podziale na graczy spodziewających się trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego na giełdzie
w ciągu kolejnych 6 miesięcy*

 

Byki

30,4%

Zmiana t/t: -4,9 p.p.

 

 

Neutralni

16,2%

Zmiana t/t: +3,9 p.p.

 

 

Niedźwiedzie

53,4%

Zmiana t/t: +1,0 p.p.

 

 

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 05.03-12.03.2020

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

 

W czwartek indeks WIG znów tracił na wartości. Skala spadku przekroczyła 12 procent. WIG20 stracił pona 13 procent, a jego wartość to obecnie nieco ponad 1300 punktów. Jest ona najniższa od 2009 roku i powoli zbliża się od dołka wydrążonego przez spadki z ostatniego kryzysu finansowego.

 

Przeceny na rynkach akcji dokładnie analizowaliśmy w Dziale Analiz SII. W poniedziałek pisaliśmy m.in. o 111 spółkach, które znajdują się na 12-miesięcznym minimum, a w środę o tym, jak polska giełda wypada na tle europejskich. Oprócz tego wyjaśnialiśmy sytuację techniczna głównych indeksów.

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

USA

Na rynku amerykańskim również widać przecenę. Indeks S&P500 na przestrzeni miesiąca stracił jedną czwartą swojej wartości. Nasdaq również stracił około 25 procent wartości.

 

Najnowszy odczyt nastrojów inwestorów z Wall Street pokazuje, że odsetek niedźwiedzi wzrósł do poziomu 51,3 procent (+11,7 pkt. proc. t/t). Z kolei inwestorów, których zdaniem będziemy mieli do czynienia z trendem wzrostowym wyniósł 29,7 procent (-9 pkt. proc. t/t). Z kolei prawie 20 procent graczy jest nastawiona neutralnie.

 

Sentyment inwestorów

ini_aaii_indeks_12_03_2020

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 05.03-12.03.2020

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

 

Patrząc na powyższy wykres widać również, że struktura udziałowa byków, niedźwiedzi oraz inwestorów nastawionych neutralnie jest obecnie podobna na rynku polskim i amerykańskim. 

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie