Chat with us, powered by LiveChat

INI pogłębia spadki. Jest najniżej od maja ubiegłego roku

Skomentuj artykuł

O 19,6 pkt. na przestrzeni tygodnia spadła wartość INI - wskaźnika obliczanego i publikowanego w każdy czwartek przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tak niskiego poziomu INI i jednocześnie tak wysokiego udziału niedźwiedzi nie widziano od prawie 10 miesięcy.

 

Indeks Nastrojów Inwestorów ma obecnie wartość -17 pkt. Oznacza to, że udział inwestorów spodziewających się trendu spadkowego na giełdzie jest wyższy w stosunku do udziału graczy, którzy są zdania, że na giełdzie w ciągu kolejnego półrocza zaobserwujemy trend wzrostowy. W sumie INI spadło na przestrzeni tygodnia o 19,6 pkt. To więcej niż tydzień temu, kiedy spadek również był największy od wielu tygodni. Obecnie wskaźnik publikowany przez SII znajduje się najniżej od 16 maja 2019 roku.

 

 

Wykres Indeksu Nastrojów Inwestorów 

Różnica pomiędzy udziałem byków i niedźwiedzi w ogóle ankietowanych

 

ini_indeks_05_03_2020

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych  

 

Tak niska wartość INI odzwierciedla udział byków i niedźwiedzi. Spośród graczy biorących udział w badaniu, 52,4 procent jest zdania, że na giełdzie będziemy mieli do czynienia z trendem spadkowym. Jest to aż o 15,4 pkt. procentowego więcej niż tydzień wcześniej. Z kolei udział byków spadł do poziomu 35,4 procent, notując tym samym najniższy poziom również od maja ubiegłego roku. Do bardzo niskiego poziomu spadł z kolei udział inwestorów nastawionych neutralnie, a zatem spodziewających się na giełdzie trendu bocznego. Ich odsetek wyniósł zaledwie 12,3 procent i jest najniższy od 23 maja 2019 roku. 

 

 

Odsetek inwestorów oraz zmiana ich udziału na przestrzeni tygodnia w podziale na graczy spodziewających się trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego na giełdzie
w ciągu kolejnych 6 miesięcy*

 

Byki

35,4%

Zmiana t/t: -4,3 p.p.

 

 

Neutralni

12,3%

Zmiana t/t: -11,1 p.p.

 

 

Niedźwiedzie

52,4%

Zmiana t/t: +15,4 p.p.

 

 

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 27.02-05.03.2020

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

 

Spadki Indeksu Nastrojów Inwestorów częściowo mają swoje odzwierciedlenie w notowaniach indeksów z warszawskiej giełdy. WIG na przestrzeni tygodnia trwającego od 24 do 28 marca, zanotował spadek o 14,19 procent. Z kolei przez pierwsze 3 sesje nowego tygodnia lekko zyskał na wartości (+4,69 procent). W czwartek natomiast znowu dominowały spadki. Prezentujący do niedawna wzrosty indeks sWIG80 w ubiegłym tygodniu stracił 10,89 procent, a w ciągu pierwszych trzech sesji tego tygodnia zanotował lekki wzrost.

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

USA

Na amerykańskim rynku akcji na przestrzeni ubiegłego tygodnia udział byków zwiększył się o 8,3 pkt. procentowego do poziomu 38,7 procent. Udział niedźwiedzi wzrósł symbolicznie o 0,5 pkt. procentowego, a inwestorów nastawionych neutralnie jest mniej o 8,8 pkt. procentowego. Udział graczy nie opowiadających się ani za trendem wzrostowym, ani za spadkowym, jest w USA najniższy od ostatniego odczytu z 2018 roku. 

 

Sentyment inwestorów

ini_aaii_indeks_05_03_2020

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 27.02-05.03.2020

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

 

Jeżeli spojrzymy na wykres notowań indeksu S&P500 to zobaczymy podobne zmiany do tych, które widzimy na warszawskiej giełdzie. W ubiegłym tygodniu S&P500 stracił 11,49 procent, a przez pierwsze trzy sesje tego tygodnia zyskał 5,95 procent. Pod tym względem podobna jest sytuacja indeksu Nasdaq.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie