Chat with us, powered by LiveChat

Rośnie optymizm inwestorów. Najmniej niedźwiedzi od ponad dekady [INI]

Skomentuj artykuł
Digital Vision Lab

Najnowszy odczyt Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazał, że wiara w dalsze wzrosty jest silna. Potwierdza to zarówno wysoki odsetek byków, jak i najniższy od 2012 r. odsetek niedźwiedzi.

 

Inwestorzy indywidualni czują potencjał do wzrostów. Najnowszy wynik indeksu INI na poziomie 48,5 pkt. stanowi wyraźny krok w górę względem ubiegłego tygodnia (38,4 pkt.) i oznacza powrót do wartości obserwowanych w styczniu. Przypomnijmy, że indeks INI to różnica między odsetkiem byków a odsetkiem niedźwiedzi.

 

Oto jak prezentują się składowe indeksu inwestorów, który bazuje na odpowiedziach na pytanie o trend na giełdzie przez następne 6 miesięcy, w ankiecie zakończonej w czwartek 13 kwietnia 2023 r.

 

  • 🟢 Byki (trend wzrostowy): 62,9% (-3,6 punktu procentowego względem ubiegłego tygodnia)
  • Neutralni (trend boczny): 22,7% (+2,9 punktu procentowego)
  • 🔴 Niedźwiedzie (trend spadkowy): 14,4% (-6,5 punktu procentowego

 

Głosowanie na Indeks Nastrojów Inwestorów trwa przez cały czas. Zagłosuj na stronie sii.org.pl/INI.

 

 

Przypomnijmy, że indeks INI to różnica między odsetkiem byków a odsetkiem niedźwiedzi. Tych pierwszych po raz ostatni więcej było 19 stycznia 2023 r. (65,8%), tych drugich jest najmniej od 15 marca 2012 r. (13,2%). Odsetek niedźwiedzi na poziomie 14,4% jest też drugim najniższym w historii całego badania, która sięga maja 2011 r.

 

 

Nastroje polskich inwestorów indywidualnych są niezmiennie o wiele lepsze od panujących wśród ich amerykańskich kolegów. Jak pokazują dane American Association of Indivudial Investors, w tygodniu zakończonym 12 kwietnia, odsetek giełdowych optymistów wyniósł 26,1% i był wyraźnie niższy od odsetka inwestorów nastawionych neutralnie (39,5%) oraz odsetka niedźwiedzi (34,5%).

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie