Chat with us, powered by LiveChat

Costas Tziamalis (ASBIS): Spodziewamy się kolejnego udanego roku

Skomentuj artykuł
© Blue Planet Studio - stock.adobe.com

Dziś w ramach cyklu „5 pytań do…” rozmawiamy z Panem Costasem Tziamalisem – Dyrektorem ds. Ryzyka i Relacji Inwestorskich w Spółce ASBIS, która jest jednym z czołowych dystrybutorów produktów branży informatycznej w Europie Środkowo-Wschodniej, republikach nadbałtyckich, w krajach byłego Związku Radzieckiego, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Pan Costas Tziamalis w wywiadzie mówi m.in. o tym co wpłynęło na bardzo dobre wyniki sprzedaży grudniowej Grupy, ocenia perspektywy rynków wschodnich oraz otoczenie rynkowe, wyjaśnia, czy koronawirus wpływa na sytuację Spółki, a także wskazuje co będzie największym wyzwaniem Spółki w bieżącym roku.

 

Przy okazji przypominamy, że przy cenie 2,75 zł nabyliśmy akcje ASBIS do portfela fundamentalnego SII, przy cenie akcji 2,34 zł wskazywaliśmy, że gotówka na kontach Spółki ponad dwukrotnie przekracza jej kapitalizację, a ponadto w lipcu ubiegłego roku opublikowaliśmy obszerny raport analityczny na temat Spółki w ramach cyklu Spółka pod lupą SII

 

Piotr Cieślak (SII): Grudniowe skonsolidowane przychody ASBISU bardzo pozytywnie zaskoczyły rynek. Co wpłynęło na tak duży wzrost przychodów ostatniego miesiąca 2019 r., czy miały na to wpływ okoliczności, bądź zdarzenia jednorazowe, które trudno będzie powtórzyć w przyszłości?

 

Costas Tziamalis (ASBIS): Rzeczywiście, ostatni miesiąc ubiegłego roku był dla nas bardzo dobry. Znaczący wzrost naszej sprzedaży wynikał z kilku powodów. Bardzo dobre przyjęcie nowych produktów z rodziny APPLE (Iphone 11, Airpods pro, itp.) na wszystkich rynkach naszej działalności była głównym motorem wzrostu przychodów ASBIS. Ponadto, udało nam się uzyskać tak znaczącą sprzedaż dzięki produktom z wartością dodaną (VAD) i dużym projektom IT. Nie są to jednak zdarzenia jednorazowe.

 

Jak ocenia Pan perspektywy rozwoju Spółki na trzech kluczowych dla ASBISU rynkach, a więc w Rosji, na Ukrainie i w Kazachstanie?

 

Trzy kluczowe dla nas rynki mają się całkiem dobrze. Głównym problemem w tych krajach jest niestabilność polityczna. Obecnie sytuacja jest dość dobra, dlatego jesteśmy w stanie wykorzystać naszą silną obecność na tych rynkach i naszą pozycję rynkową. Lokalne gospodarki rozwijają się dobrze, więc spodziewamy się kolejnego udanego roku. Omawiając te rynki należy jednak przypomnieć, że są one bardzo zależne od cen ropy. Jeśli cena ropy pozostanie stabilna, to nie przewidujemy żadnych problemów w naszej działalności na tych trzech omawianych rynkach.

 

Czy epidemia koronawirusa jest dla ASBISU problemem i czy ma obecnie jakikolwiek wpływ na działalność firmy?

 

Koronawirus jest szokiem dla całego świata i trudno powiedzieć jak będzie dalej ewoluował. Obecnie nie zauważamy żadnego spadku przychodów, jednak zanotowaliśmy kilka opóźnień ze strony dostawców. Kilku dostawców Grupy ASBIS, którzy mają swoje fabryki w Chinach, boryka się z problemami związanymi z produkcją, z uwagi na braki kadrowe. Niewykluczone, że cała branża stanie w obliczu problemów z dostawami sprzętu, to może uderzyć w nasze rynki. Szacujemy, że koronawirus najbardziej wpłynie na nasze przychody w marcu 2020 r.

 

Jak ocenia Pan bieżące otoczenie rynkowe w którym działa Spółka? 

 

Działamy w bardzo konkurencyjnym otoczeniu. Rynki, na których działamy, są trudne i pomimo wysokich barier wejścia widzimy, że coraz więcej firm próbuje tu swoich sił. Uważamy, że mamy bardzo silną pozycję na wszystkich głównych rynkach, na których działamy, a dzięki ciężkiej pracy jesteśmy nawet w stanie zwiększyć nasz udział w rynku. W tym roku ASBIS obchodzi 30- lecie działalności, co potwierdza nasze duże doświadczenie na rynku oraz wypracowaną pozycję jednej z wiodących firm w branży. W naszym środowisku kluczem jest gotowość do zmian, a nasza firma podejmuje wszelkie niezbędne kroki, aby dostosować się do zmieniającego się otoczenia. W przeciwnym razie moglibyśmy pożegnać się z sukcesami i pozwolić, aby przeszły one obok nas.

 

Co będzie w Pańskiej ocenie największym wyzwaniem dla Spółki w bieżącym roku?

 

Główne wyzwania, jakie stoją przed ASBIS wynikają głównie z czynników zewnętrznych. Jak wspomniałem wcześniej, stabilność polityczna na naszych głównych rynkach oraz ewentualny wpływ koronawirusa na działalność naszych dostawców będą głównymi wyzwaniami, z jakimi będziemy się mierzyć nie tylko my, ale również cała branża.

 

Zobacz także:

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie