Chat with us, powered by LiveChat

INI notuje spadek, ale „byki” nadal stanowią większość

Skomentuj artykuł

Po czterech tygodniach wzrostów Indeks Nastrojów Inwestorów lekko zniżkuje. Mimo tego, udział byków nadal pozostaje wysoki i przekracza 50 procent. Gorsze nastroje panowały również w Stanach Zjednoczonych, gdzie odsetek inwestorów spodziewających się na giełdzie trendu wzrostowego zmniejszył się aż o 13,6 pkt. proc.

 

Według najnowszego odczytu, wartość INI spadła o 7,5 pkt. do poziomu 23,4 pkt. Wskaźnik ten pozostaje jednak dodatni co pokazuje, że na giełdzie więcej jest inwestorów przewidujących wystąpienie trendu wzrostowego niż spadkowego. Ostatni raz INI był ujemny 5 grudnia 2019 roku. Dodajmy również, że wskaźnik ten publikowany jest w każdy czwartek, a inwestorzy biorący udział w badaniu odpowiadają na pytanie, jaki ich zdaniem będzie trend na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy. 

 

Wykres Indeksu Nastrojów Inwestorów 

ini_indeks_30_01_2020

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych   

 

Na przestrzeni tygodnia udział byków zmalał o 3,1 pkt. proc. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że ich udział cały czas utrzymuje się powyżej poziomu 50 procent. Mniej jest również inwestorów spodziewających się trendu bocznego. Ich odsetek sięgnął 19,5 procent, o 1,3 pkt. proc. mniej niż przed tygodniem. Z kolei niedźwiedzi jest obecnie o 4,4 pkt. proc. więcej.

 

Odsetek inwestorów oraz zmiana ich udziału na przestrzeni tygodnia w podziale na graczy spodziewających się trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy*

  Niedźwiedzie Neutralni Byki
Udział  28,6% 19,5% 51,9%
Zmiana t/t +4,4 p.p. -1,3 p.p. -3,1 p.p.

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 23.01-30.01.2020

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

 

Patrząc na WIG widać, że ostatnie 5 sesji dla polskiej giełdy nie było udane.  Wartość tego indeksu spadła w tym czasie o 2,53 procent. Zniżka dotknęła również mWIG40 i sWIG80, jednakże skala spadku była mniejsza. Mimo tej sytuacji, na GPW można znaleźć firmy, których akcje dobrze się spisały w styczniu, o czym pisaliśmy w odrębnej analizie.

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Ponad 4 procent pod kreską w czwartek znajdowały się akcje PKN Orlen. Jak widać reakcja inwestorów na wyniki spółki była jednoznaczna. W 2019 roku paliwowa firma wypracowała zysk netto na poziomie prawie 4,5 mld zł, wobec 5,6 mld zł zysku w 2018 roku.

Entuzjazm w USA również wyhamował

Aż o 12,1 pkt. proc. wzrósł udział niedźwiedzi na Wall Street. Mamy zatem spory spadek entuzjazmu wśród amerykańskich inwestorów. Udział zwolenników trendu spadkowego wobec tego wynosi obecnie 36,9 procent. Z kolei o 13,6 procent mniej było za Oceanem inwestorów spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnego półrocza trendu wzrostowego. Udział byków sięgnął 32 procent. Podobny odsetek inwestorów jest w tej kwestii neutralnych. Widać zatem, że układ sił na Wall Street jest bardzo wyrównany, a minimalną przewagę notują jedynie zwolennicy trendu spadkowego.

 

Odsetek inwestorów oraz zmiana ich udziału na przestrzeni tygodnia w podziale na graczy spodziewających się trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy* 

ini_aaii_indeks_30_01_2020

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 23.01-30.01.2020

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

 

Wśród ważnych danych makroekonomicznych z USA należy wymienić ostatnią decyzję Fed, który zdecydował się utrzymać stopy procentowe na niezmienionych poziomie. W czwartek natomiast pojawił się wstępny odczyt amerykańskiego PKB za czwarty kwartał.  Jego zannualizowana wartość to 2,1 procent (zgodnie z oczekiwaniami).

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie