Chat with us, powered by LiveChat

Debiuty GPW w 2019 roku. Równie słaby wynik, jak poprzednio

Skomentuj artykuł
Elenathewise - fotolia.com

W 2019 roku na rynku głównym warszawskiej giełdy zadebiutowało tylko 7 spółek. Nie licząc roku wcześniejszego, kiedy liczba nowych firm na GPW była taka sama, jest to najgorszy wynik od 2003 roku. Warto również dodać, że większość tegorocznych debiutantów to spółki, które przeniosły się z rynku NewConnect.

 

Liczba firm, które pojawiły się na GPW jest ponad dwukrotnie niższa w stosunku do tego, co obserwowaliśmy w 2017 roku. Wówczas debiutantów było 15. Wcześniejsze lata prezentowały się jeszcze bardziej obficie pod tym względem. W 2015 roku na GPW zadebiutowało 30 spółek, w 2011 roku 38 spółek, a w 2007 roku aż 81 spółek. 

 

Liczba debiutów, jakie miały miejsce na GPW w latach 2002-2019 

Debiuty GPW w 2019 roku

Źródło: SII na podstawie danych GPW 

 

Od 2002 roku na GPW weszło 467 spółek, a obecnie na rynku głównym warszawskiej giełdy notowanych jest 449 firm. Różnica ta wynika z faktu, że część spółek w tym okresie zostało wykluczonych z obrotu lub wycofało swoje akcje z obrotu na tym rynku. Informacje na temat zastrzeżeń dotyczących niektórych spółek znajdują się na Liście ostrzeżeń SII.

Spółki z NewConnect przechodzą na GPW

Wprawdzie w 2019 roku na głównym parkiecie zadebiutowało tyle samo spółek co w roku wcześniejszym, jednakże w większości były to firmy przechodzące z rynku NewConnect na GPW. Nowych spółek nie zmieniających miejsca notowań była zaledwie jedna - BoomBit. To natomiast odbiło się na wartości oferowanych akcji. Według informacji zamieszczonej na stronie GPW, wartość akcji nowej emisji wyniosła zaledwie 34,766 mln zł, a wartość oferty 45,216 mln zł. W 2018 roku akcje pochodzące z nowej emisji miały wartość 114,648 mln zł, a wartość oferty sięgnęła poziomu 301,539 mln zł. Szczegóły dotyczące debiutów za 2019 rok przedstawia poniższa tabela. Z kolei szczegółowe informacje na temat debiutów za 2018 rok zaprezentowano w osobnej analizie.

 

Dane dotyczące debiutów, jakie miały miejsce na GPW w 2019 roku

Spółka Data debiutu Wartość akcji nowej emisji  Wartość oferty*
XTPL 20-02-2019 --- ---
DataWalk 28-02-2019 10 066 056,00 zł 10 066 056,00 zł
Pharmena 12-04-2019 --- ---
BoomBit 14-05-2019 24 700 000,00 zł 35 150 000,00 zł
HM Inwest 18-07-2019 --- ---
Ultimate Games 30-07-2019 --- ---
Selvita 16-10-2019 --- ---

*wartość sprzedanych akcji nowej emisji + wartość sprzedanych istniejących akcji
Źródło: SII na podstawie danych GPW

 

Pierwszym debiutantem w 2019 roku był XTPL – firma działająca w segmencie nanotechnologii. W ramach działalności rozwija i komercjalizuje innowacyjną w skali globalnej, platformową technologię, która umożliwia ultraprecyzyjne drukowanie nanomateriałów. Na GPW pojawiła się 20 lutego.

 

Druga w kolejności była firma DataWalk. Spółka jest właścicielem platformy analitycznej pozwalającej łączyć duże wolumeny danych zgromadzone w rozproszonych źródłach. Na GPW weszła 28 lutego i zaoferowała inwestorom akcje o wartości nieco ponad 10 mln zł. Sporo na temat tej spółki pisaliśmy przy okazji Dnia Inwestora w DataWalk.

 

Porównanie notowań akcji XTPL (XTP), DataWalk (DAT) i Pharmena (PHR) za 2019 rok
 Porównanie notowań akcji XTPL, DataWalk i Pharmena
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

Kolejna była Pharmena, spółka biotechnologiczna, która debiutowała 12 kwietnia. Głównym obszarem naszej działalności jest opracowywanie i komercjalizacja innowacyjnych produktów powstałych na bazie opatentowanej, fizjologicznej i naturalnej substancji czynnej 1-MNA – podaje spółka na swojej stronie internetowej.

 

W dalszej kolejności na GPW pojawiły się akcje producenta gier BoomBit. Firma specjalizuje się w tworzeniu i wydawaniu gier mobilnych. Jej działalność opiera się na trzech filarach: Produkcja, Wydawnictwo oraz Rozwój. Jest to w 2019 roku jedyna spółka, która zadebiutowała na GPW i nie była wcześniej notowana na NewConnect. Jak podaje GPW na swojej stronie internetowej, wartość akcji nowej emisji wyniosła 24,7 mln zł, a wartość oferty to 35,15 mln zł. Od debiutu w maju akcje BoomBit straciły ponad 70 procent swojej wartości.

 

BoomBit - wykres kursu akcji
BoomBit - wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

W lipcu na rynku pojawiły się spółki HM Inwest oraz Ultimate Games. Pierwsza z wymienionych jest firmą deweloperską, specjalizującą się w realizacji inwestycji z zakresu budownictwa wielorodzinnego, przede wszystkim na terenie Warszawy oraz województwa mazowieckiego. Druga natomiast to producent i dystrybutor gier na komputery, urządzenia mobilne i konsole. Znaczącym jego udziałowcem jest spółka PlayWay.

 

Porównanie notowań akcji HM Inwest (HMI), Ultimate Games (ULG) i Selvita (SLV) za 2019 rok
 Porównanie notowań akcji HM Inwest, Ultimate Games i Selvita
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl


Z rynku NewConnect przeszła również Selvita. Jak podaje giełda, był to tzw. podział przez wydzielenie. Spółka podzieliła się na część innowacyjną Ryvu Therapeutics i usługową, która zachowała nazwę Selvita. Zajmuje się wspieraniem projektów z zakresu badań nad nowymi lekami. Obecnie jej akcje są wyceniane na około 23 zł za sztukę.

Wiceprezes GPW na temat liczby debiutów

Temat liczby tegorocznych debiutów spółek na GPW został poruszony podczas czatu inwestorskiego zorganizowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych. Na pytania inwestorów odpowiadał wówczas Jacek Fotek, Wiceprezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. 

 

– Problem związany ze spadająca ilością IPO jest problemem, z którymi boryka się większość giełd na rynku europejskim. Na polskim rynku główną przyczyną takiej sytuacji są niskie wyceny. Na ten moment w KNF są 4 prospekty emisyjne. Rozmawiamy ze spółkami, które planują emisje w niedalekiej przyszłości. Spółki te odwlekają decyzję o debiucie na GPW na moment, w którym na rynku wtórnym będą wyższe wyceny. Mamy nadzieję, że impulsem dla rynku będzie uruchomienie programu PPK, którego wymierne efekty zobaczymy już w 2020 roku – tłumaczył podczas czatu inwestorskiego Jacek Fotek.

 

Z kolei na pytanie o zachęty dla polskich emitentów mogących zadebiutować na GPW, wiceprezes mówił: W 2019 roku uruchomiliśmy inicjatywę GPW Growth, wspierającą rozwój i transformację spółek z sektora MŚP, które w przyszłości mogłyby wejść na giełdę. Przedsięwzięcie ma charakter płatny i jest przeznaczone dla właścicieli prywatnych firm. Identyfikujemy szerokie grono spółek m.in. firm rodzinnych, które w nadchodzących latach mogłyby zadebiutować na giełdzie. Równolegle współpracujemy z funduszami private equity/ventures capital, które są naturalnym dostarczycielem debiutów na giełdę. Liczymy, że w przypadku poprawy koniunktury i pojawienia się wyższych wycen, sytuacja na rynku IPO poprawi się. Kilkanaście firm wysłało swoich wiodących managerów do udziału w pierwszej edycji programu, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni.

 

Więcej informacji udzialonych przez wiceprezesa GPW znajduje się w relacji z czatu inwestorskiego tej spółki.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie