Chat with us, powered by LiveChat

Relacja z czatu GPW. Projekt budowy nowego systemu transakcyjnego rozpisano do 2024 r.

Skomentuj artykuł
hywards - fotolia.com

Za nami czat inwestorski, podczas którego na pytania inwestorów odpowiadał Jacek Fotek, Wiceprezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Tematów, które poruszyli inwestorzy było sporo, a spośród nich można wymienić takie zagadnienia jak program pokrycia analitycznego, liczba debiutów, wielkość obrotów, nowy system transakcyjny czy dywidenda.

 

Czat inwestorski GPW zorganizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych odbył się pod hasłem omówienia wyników GPW za trzeci kwartał. Z tego względu jeden z inwestorów zapytał o wskaźnik kosztów do przychodów, który jest niższy niż spółka zakładała w strategii rozwoju do 2022 roku. 

 

–Jest to efekt zarówno wysokiej dyscypliny kosztowej, efekt one off-ów np. niższej opłaty na KNF w bieżącym roku oraz niższego tempa wydatków niż pierwotnie zakładaliśmy. Można przyjąć, że w najbliższych kwartałach nastąpi wzrost kosztów operacyjnych – mówił Jacek Fotek, podczas czatu inwestorskiego.

Program pokrycia analitycznego

W związku z pytaniem o zadowolenie z programu pokrycia analitycznego wiceprezes odpowiedział: Wierzymy, że sam fakt pojawienia się na rynku darmowego dostępu do profesjonalnych raportów jest pozytywny dla inwestorów indywidualnych.

 

Odpowiadając na kolejne pytanie Jacek Fotek dodał, że program został uruchomiony na dwa lata. Ewentualne modyfikacje jego założeń mogłyby zostać wprowadzone w kolejnej edycji programu lub wcześniej, gdyby zaistniały jakieś szczególne okoliczności.

 

– Obecnie program wsparcia analitycznego obejmuje 40 spółek z mWIG40 i sWIG80 i przebiega zgodnie z planem. Wszyscy członkowie giełdy biorący udział w programie wydali już raporty inicjujące. W ciągu roku muszą też wydać raporty aktualizujące, a w okresie dwóch lat, na który program został uruchomiony będą to min. 4 raporty aktualizujące. Obserwujemy pozytywny odbiór programu przez środowisko inwestorskie, a same spółki potwierdzają wzrost zainteresowania i rozpoznawalności na rynku kapitałowym – mówił wiceprezes GPW.

Wielkość obrotów na GPW

Często poruszanym tematem podczas czatu inwestorskiego są obroty występujące na GPW. 

 

– Czy ma Pan jakikolwiek pomysł na zwiększenie obrotów na giełdzie? – pytał jeden z inwestorów.

 

– Mimo niskich wycen stosunek obrotów do kapitalizacji (wskaźnik obrotowości) utrzymuje się w przedziale 30-34 procent. Obroty i płynność w długim terminie powinny się zwiększać wraz ze wzrostem wycen, dopływem nowych środków z tytułu wdrażania PPK oraz działań podejmowanych w ramach strategii #GPW2022 – działania te to m.in uruchomienie systemu pożyczek papierów wartościowych, rozwój instrumentów pochodnych i ETF-ów. Fundusze ETF pasywne z natury generują zwiększony interes transakcyjny, zarówno w obszarze akcji jak i instrumentów pochodnych, co zwiększa ich płynność. Planowana reforma OFE powinna dodatkowo uwolnić część efektywnego free float, który teraz jest zamrożony w funduszach emerytalnych – tłumaczył Fotek.

 

Zobacz, jak czat inwestorski z wiceprezesem GPW zapowiadaliśmy na Twitterze

Debiuty

Drugim często powracającym w dyskusjach tematem jest sprawa debiutów na GPW. Jeden z inwestorów pytał o powody małego zainteresowania firm debiutem na GPW.

 

–Problem związany ze spadająca ilością IPO jest problemem, z którymi boryka się większość giełd na rynku europejskim. Na polskim rynku główną przyczyną takiej sytuacji są niskie wyceny. Na ten moment w KNF są 4 prospekty emisyjne. Rozmawiamy ze spółkami, które planują emisje w niedalekiej przyszłości. Spółki te odwlekają decyzję o debiucie na GPW na moment, w którym na rynku wtórnym będą wyższe wyceny. Mamy nadzieję, że impulsem dla rynku będzie uruchomienie programu PPK, którego wymierne efekty zobaczymy już w 2020 roku – powiedział przedstawiciel zarządu.

Nowe instrumenty i program lojalnościowy

Inwestorzy pytali również o plany dotyczące wprowadzenia na giełdę kolejnych grup kontraktów terminowych.

 

–To zależy od zapotrzebowania rynku oraz rozwoju obecnie wprowadzonych kontraktów na makroindeksy – mówił Fotek.

 

To samo pytanie dotyczyło również programu lojalnościowego funkcjonującego na wzór tego z PKN Orlen, jednakże w tym przypadku odpowiedź ograniczyła się do: Planujemy kolejne rozwiązania, które będziemy mogli zaproponować dla tej grupy inwestorów, o czym będziemy informować rynek na bieżąco.

Agencja ratingowa, platforma crowdfundingowa oraz żywnościowa

– Co się stało z pomysłem agencji ratingowej, która oceniałaby emitentów obligacji? Czy Giełda zrezygnowała z wdrożenia tego pomysłu? – pytał jeden z uczestników czatu.

 

– Giełda niezmiennie stoi na stanowisku racjonalności powołania agencji ratingowej, która zwiększyłaby kulturę ratingu w Polsce. GPW jako jeden z trzech akcjonariuszy PAR aktywnie wspiera działania umożliwiające skuteczne uruchomienie agencji w możliwie jak najkrótszym czasie – odpowiedział Jacek Fotek.

 

W przypadku pytania dotyczącego uruchomienia platformy crowdfundingowej wiceprezes odpowiedział: GPW pracuje nad szerokim rozwiązaniem opartym o technologię blockchain, nie tylko w zakresie crowdfundingu. Rozwiązanie nad którym pracujemy wymaga nie tylko dostosowania do istniejących regulacji prawnych, ale też inicjowania niezbędnych zmian. Zakładamy uruchomienie Private Market w przyszłym roku.

 

GPW - wykres kursu akcji
GPW - wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

Pojawiło się również pytani o projekt platformy żywieniowej.

 

– Polska jest jednym z wiodących producentów i eksporterów żywności na rynku europejskim. Z drugiej strony w naszym regionie nie istnieje dobrze rozwinięty i wystandaryzowany rynek rolny. Posiadamy niezbędne zaplecze technologiczne oraz doświadczenie w prowadzeniu obrotu instrumentami na rynku finansowym i towarowym. Prace idą zgodnie z planem, pilotażowe uruchomienie jest planowane na marzec 2020 roku.

Plany dotyczące rynku Catalyst

W temacie planów dotyczących rynku Catalyst wiceprezes GPW mówił: Rynek obligacji korporacyjnych niezmiennie reprezentuje bardzo duży potencjał wzrostu. Po trudniejszych latach 2017-2018, w których wolniej wzrosła wartość wyemitowanych instrumentów, zakładamy przyspieszenie dynamiki w latach następnych. Szczególnie powinno to dotyczyć nowych klas instrumentów dłużnych, jak np. planowane obligacje MREL-owskie emitowane przez banki oraz projektowane w SRRK obligacje rozwojowe. GPW będzie reagować na zmieniające się potrzeby inwestorów i trendów rynkowych w zakresie organizacji obrotu i dotarcia do nowych grup uczestników rynku.

Nowy system transakcyjny

– Nasz projekt budowy nowego systemu transakcyjnego jest rozpisany do 2024 roku. Będzie stopniowo uruchamiany w spółkach Grupy Kapitałowej GPW. Zakłada efekt ujednolicenia systemów transakcyjnych w ramach całej GK GPW – odpowiedział na pytanie Jacek Fotek, wiceprezes giełdy.

Dywidenda

Pojawiło się również pytanie o rekomendację dotyczącą wypłaty dywidendy z zysku za 2019 rok.

 

– Zgodnie z obowiązującą polityką dywidendową, intencją zarządu giełdy jest rekomendowanie walnemu zgromadzeniu wypłaty z zysku za 2019 rok dywidendy w wysokości nie mniejszej niż 2,4 zł na akcję oraz wzrost corocznie dywidendy z zysku za lata 2020-2022 nie mniej niż o 0,1 zł na akcję - tłumaczono podczas czatu.

 

---

 

Na powyższe pytania Jacek Fotek odpowiedział podczas czatu inwestorskiego. Ze względów czasowych wiceprezes nie zdążył jednak udzielić odpowiedzi na pozostałe z pytań. Z tego względu odpowiedzi na nie pojawiły się później, a najciekawsze z nich prezentujemy poniżej.

 

W kwestii programu pokrycia analitycznego wiceprezes dodał: W 2019 roku uruchomiliśmy Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego, w ramach którego biura maklerskie opublikowały rekomendacje dla 40 spółek - inwestorzy mają do nich darmowy dostęp pod adresem https://www.gpw.pl/gpwpa. Dziesięciu emitentów, a zatem jedna czwarta uczestników programu, nie miała dotychczas pokrycia analitycznego.

Nowi emitenci

Na pytanie o zachęty dla polskich emitentów mogących zadebiutować na GPW, wiceprezes mówił: W 2019 roku uruchomiliśmy inicjatywę GPW Growth, wspierającą rozwój i transformację spółek z sektora MŚP, które w przyszłości mogłyby wejść na giełdę. Przedsięwzięcie ma charakter płatny i jest przeznaczone dla właścicieli prywatnych firm. Identyfikujemy szerokie grono spółek m.in. firm rodzinnych, które w nadchodzących latach mogłyby zadebiutować na giełdzie. Równolegle współpracujemy z funduszami private equity/ventures capital, które są naturalnym dostarczycielem debiutów na giełdę. Liczymy, że w przypadku poprawy koniunktury i pojawienia się wyższych wycen, sytuacja na rynku IPO poprawi się. Kilkanaście firm wysłało swoich wiodących managerów do udziału w pierwszej edycji programu, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni.

 

Natomiast w kwestii zachęt dotyczących inwestorów zagranicznych wiceprezes mówił: Obecnie skupiamy się na przyciągnięciu na giełdę polskich spółek, bo jest bardzo dużo rodzimych przedsiębiorstw, które mogłyby wykorzystać potencjał rynku kapitałowego i które z powodzeniem przyciągnęłyby inwestorów zarówno lokalnych jak i zagranicznych. Natomiast jesteśmy otwarci na spółki zagraniczne i również się z nimi spotykamy. Nasza współpraca z innymi giełdami z regionu Trójmorza w ramach indeksu CEEplus jest potencjalnym źródłem spółek chętnych np. do duallistingu.

Zmiany w prawie

– Czy nie byłoby zasadnym, aby GPW aktywnie włączyła się do lobbowania zmian w systemie podatkowym, które mogłyby zachęcić inwestorów do inwestowania na giełdzie? – pytał inwestor.

 

– GPW uczestniczyła w szerokich konsultacjach rynkowych związanych z przygotowywaniem Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego (SRRK). Finalna wersja SRRK przyjęta przez Rząd w październiku 2019 roku, zawiera szereg propozycji prorynkowych zmian w systemie podatkowym. Rekomendowane w SRRK zmiany opierają się między innymi na rozwiązaniach przyjętych w najbardziej rozwiniętych gospodarczo państwach. Polityka podatkowa przewidziana w SRRK ma na celu wykorzystanie systemu podatkowego jako skutecznego narzędzia zachęcającego emitentów, pośredników i inwestorów do szerszego korzystania z rynku kapitałowego. Przyglądamy się zapisom SRRK i będziemy przekonywać do usuwania istniejących barier podatkowych i wprowadzenie zachęt podatkowych dla inwestorów takich jak:

 

– Kompensacja zysków kapitałowych i strat: powinna istnieć możliwość rocznego rozliczania dochodów i strat z inwestycji w fundusze kapitałowe łącznie z dochodami i stratami w inne inwestycje kapitałowe, natomiast należy rozważyć, czy dochody i straty z inwestycji obarczonych wysokim ryzykiem nie powinny być rozliczane tylko w ramach tej grupy inwestycji (bez łączenia z dochodami i stratami z inwestycji w produkty zaliczone do grupy mniej ryzykownych). Ponadto można rozważyć wprowadzenie limitu rozliczania strat, na przykład na okres 5 lat.

 

– Obniżenie opodatkowania dywidendy: podatek od dywidendy powinien zostać obniżony z poziomu 19% do 9% dla zysków od inwestycji kapitałowych, aby przyciągnąć zarówno lokalnych, jak i zagranicznych inwestorów oraz emitentów do polskiego rynku kapitałowego, 

 

– Opodatkowanie dochodów z kuponów: zmiana obowiązującego sposobu opodatkowania kuponów od obligacji w sposób, który zapewni zwolnienia podatkowe dla określonych klas obligacji pod warunkiem , że inwestor nabywa je na rynku zorganizowanym – pierwotnym lub wtórnym.

Bezpieczeństwo obrotu

Pojawiło się również pytanie o bezpieczeństwo graczy inwestujących na NewConnect. Na co wiceprezes opowiedział: NewConnect (NC) jest jednym z największych rynków alternatywnych w Europie. W ciągu ostatnich kilku lat na GPW powołano Radę Autoryzowanych Doradców (AD), która zwiększa odpowiedzialność AD za rynek i wspiera jego rozwój, a także wprowadzono nowe segmenty rynku NewConnect: NC Focus (skupiający najlepsze spółki z NewConnect), NC Base oraz NC Alert w celu poprawy bezpieczeństwa i transparentności obrotu. Każdy segment wyróżnia się szczegółowymi kryteriami jakościowymi, związanymi przede wszystkim z kondycją finansową spółki oraz sposobem wypełniania przez nią obowiązków informacyjnych wynikających z obecności na rynku.

 

– Wiele giełd nie tylko z regionu zazdrości nam takiego segmentu jakim jest NewConnect, dlatego będziemy pracować dalej nad tym, aby nadal go rozwijać. W lipcu 2019 roku NewConnect otrzymał status rynku SME Growth Market (ASO MŚP). Status SME Growth Market wprowadza pewne ułatwienia dla emitentów, dotyczące przede wszystkim obowiązków wynikających z Rozporządzenia MAR (w zakresie zasad prowadzenia listy dostępu do informacji poufnej i sposobu publikacji informacji poufnych), a także obowiązków prospektowych – dodał.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie