Chat with us, powered by LiveChat

WIGtech na GPW. Sprawdzamy, jak radzi sobie nowy indeks

Skomentuj artykuł
WrightStudio - fotolia.com

WIGtech, czyli notowany od niespełna dwóch miesięcy indeks warszawskiej giełdy jak na razie notuje spadki. Od początku notowań w czerwcu, stracił on na wartości niespełna 3 procent. Grupuje obecnie 41 spółek, wśród których znajdziemy m.in. producentów gier, spółki telekomunikacyjne, informatyczne, a także reprezentantów branży biotechnologicznej. 

 

Notowanie indeksu rozpoczęło się 24 czerwca 2019 roku. W ten sposób GPW chciało odpowiedzieć na trendy objawiające się wzmocnieniem roli spółek nowych technologii w gospodarce. - GPW umożliwia finansowanie rozwoju innowacyjnych spółek, bez których postęp technologiczny nie mógłby mieć miejsca - powiedziała Izabela Olszewska, członek zarządu GPW, cytowana w komunikacie. 

Skład indeksu WIGtech

WIGtech obejmuje spółki notowane w indeksie WIG, które osiągają przychody z działalności w takich branżach jak medycyna, biotechnologia, programowanie, internet i telefonia mobilna. Indeks nie ma wyznaczonej z góry liczby spółek, które są w nim notowane, a zatem ich ilość jest zmienna. Korekta składu indeksu będzie dokonywana raz na kwartał, razem ze zmianami wprowadzanymi w innych indeksach. Ograniczeniem jest natomiast maksymalny 10-procentowy udział pojedynczej firmy w indeksie, a ten oblicza się na podstawie liczby akcji spółki w wolnym obrocie (free float). WIGtech jest indeksem cenowym, co oznacza, że przy jego kalkulacji nie są brane pod uwagę dochody z dywidend.

 

 Struktura portfela WIGtech według sektorów (w proc.)

Struktura portfela WIGtech według sektorów (w proc.)

 

W indeksie znajdziemy obecnie spółki gamingowe takie jak CD Projekt, 11 bit studios, PlayWay, spółki telekomunikacyjne jak Orange Polska czy Play Communications oraz informatyczne np. Asseco Poland i Comarch. Wśród wszystkich spółek notowanych w indeksie WIGtech są również: Comp, Cyfrowy Polsat, DataWalk, Livechat, Netia, R22 czy Sygnity. Niektóre z nich znajdują się również w portfelu fundamentalnym SII, jak np. Ailleron.

 

Według stanu na dzień 23 maja 2019 roku, najliczniej reprezentowana jest branża informatyczna, w której działają aż 23 spółki. Następna w kolejności jest branża producentów gier (8 spółek), a po 4 spółki reprezentują branżę telekomunikacyjną i biotechnologiczną. Również dwie firmy pochodzą z sektora nowych technologii.

Notowania indeksu WIGtech

WIGtech od początku swoich notowań stracił na wartości około 2,7 procent. Jego wyjściowa wartość wynosiła 10 tys. punktów, tymczasem obecny poziom indeksu plasuje się w okolicy 9730 punktów. 

 

WIGtech - wykres notowań indeksu
WIGtech - wykres notowań indeksu
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych serwisu Stooq.pl

 

Największy udział w portfelu indeksu ma Orange Polska, Play Communications, Cyfrowy Polsat, Asseco Poland, CD Projekt, Comarch oraz 11 bit studios. Z kolei podczas poniedziałkowej sesji, około godziny 15-tej, najwięcej na wartości zyskiwał OPTeam i OncoArendi Therapeutics w przypadku których wzrost przekracza 3 procent. Z kolei największej przecenie podlegają akcje Betacom, Elzab i Talex, których akcje tracą około 8 procent.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie