Chat with us, powered by LiveChat

Nastroje inwestorów nadal się poprawiają. INI rośnie trzeci tydzień z rzędu

Skomentuj artykuł

Trzeci tydzień z rzędu rosną notowania Indeksu Nastrojów Inwestorów. Wprawdzie udział byków spadł poniżej poziomu 50 procent, ale nadal jest on znacznie wyższy niż miało to miejsce jeszcze dwa miesiące temu. W USA główne indeksy zanotowały ostatnio wyraźne wzrosty, w czym pomógł tamtejszy szef Rezerwy Federalnej.

 

Wartość Indeksu Nastrojów Inwestorów na poziomie 24,9 pkt. to efekt trzeciego z rzędu wzrostu poziomu tego wskaźnika. Na przestrzeni ostatniego tygodnia INI urósł o 2,1 pkt., a biorąc pod uwagę trzy ostatnie wzrosty, poszedł on w górę o 18,1 pkt. Jego wartość jest już tylko o 1,5 pkt niższa w stosunku do wyniku sprzed 1,5 roku.

 

Indeks Nastrojów Inwestorów obliczany jest od maja 2011 roku. W cotygodniowej ankiecie inwestorzy odpowiadają na pytanie, jaki ich zdaniem trend będzie panował na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy. Badanie ma charakter kontrariański, a więc optymistyczne nastroje dają argument za korektą na giełdzie.

 

Notowania Indeksu Nastrojów Inwestorów

ini_indeks_11_07_2019

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych 

 

Mimo wzrostu poziomu INI, według najnowszych danych odsetek byków zmniejszył się o 1,4 pkt. procentowego względem poprzedniego tygodnia. Jest to wynik jeszcze większego spadku udziału niedźwiedzi (-3,5 p.p. t/t), czyli inwestorów spodziewających się na rynku trendu spadkowego. Więcej było natomiast graczy przewidujących trend boczny. Ich udział sięgnął 25,4 procent, co jest wynikiem o 4,8 pkt. procentowego wyższym w skali tygodnia. Widać zatem, że po dwóch udanych tygodniach udział byków zmalał poniżej poziomu 50 procent, jednakże patrząc na ich odsetek jeszcze dwa miesiące temu, wynik ten i tak jest bardzo dobry.

 

Odsetek inwestorów oraz zmiana ich udziału na przestrzeni tygodnia w podziale na graczy spodziewających się trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy*

  Niedźwiedzie Neutralni Byki
Udział  24,9% 25,4% 49,7%
Zmiana t/t  -3,5 p.p. +4,8 p.p. -1,4 p.p.

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 04.07-11.07.2019

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych 

 

Lipiec przyniósł wyhamowanie wzrostów, jakie obserwowaliśmy w wykonaniu WIG20. W ciągu ostatnich 5 sesji indeks blue chipów stracił 1,68 procent. Z kolei mWIG40 i sWIG80 w ostatecznym rozrachunku w samym tym czasie nie zmieniły znacznie swojej wartości. W czerwcu indeks WIG zyskał 3,93 procent, natomiast jego dotychczasowa lipcowa zmiana to +0,29 procent.

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

USA

Na amerykańskim rynku cały czas prym wiodą inwestorzy nastawieni neutralnie. Różnice jednak nie są duże. Gracze nie wyznaczający konkretnego kierunku zmian na giełdzie stanowią 38,9 procent respondentów w badaniu przeprowadzonym przez AAII, natomiast byki miały udział 33,6 procent. Z kolei inwestorzy spodziewający się trendu spadkowego stanowili 27,5 procent, co jest najniższym wynikiem od 2 miesięcy.

 

Udział inwestorów spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego w podziale na polskich i amerykańskich graczy*     

ini_aaii_indeks_11_07_2019

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 04.07-11.07.2019

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych 

 

Ostatnie dni przyniosły wzrosty głównych indeksów na Wall Street. Pierwszy raz w historii indeks Dow Jones przekroczył poziom 27 tys. punktów, o czym poinformował na twitterze sam Donald Trump. Wzrosty to efekt środowego wystąpienia szefa Rezerwy Federalnej USA, którego słowa zostały zinterpretowane jako przygotowanie rynku pod operację cięcia stóp procentowych.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie