Chat with us, powered by LiveChat

INI: Na rynku jest coraz więcej niezdecydowanych inwestorów

Skomentuj artykuł

Udział graczy, którzy w ankiecie przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych nie wskazali trendu wzrostowego, ani spadkowego, jako prognozowanego kierunku zmian na giełdzie w ciągu najbliższych 6 miesięcy, mocno wzrósł i jest obecnie najwyższy od prawie 10 miesięcy. W USA przeważają natomiast optymiści, których udział zmalał względem danych z ubiegłego tygodnia.

 

Indeks Nastrojów Inwestorów osiągnął wartość -19,1 pkt., czyli o 3,7 pkt. więcej w stosunku do wcześniejszego odczytu. Niewielkie zmiany wartości INI odnotowaliśmy również tydzień temu.  Przypomnijmy, że inwestorzy biorący udział w badaniu odpowiadają na pytanie, jaki ich zdaniem będzie trend na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy.

 

Notowania Indeksu Nastrojów Inwestorów  
ini_indeks_07_03_2019

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych  

 

Najciekawszym zjawiskiem najnowszej odsłony INI jest zauważalny wzrost inwestorów spodziewających się na rynku trendu bocznego. Stanowili oni 20,9 procent. To nie tylko o 7,7 pkt. procentowego więcej niż tydzień wcześniej, ale również najwyższy wynik od prawie 10 miesięcy. Wyższy odsetek inwestorów nastawionych neutralnie do zmian na rynku ostatnio zanotowano 17 maja 2018 roku.

 

Odsetek inwestorów oraz zmiana ich udziału na przestrzeni tygodnia w podziale na graczy spodziewających się trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy*

  Niedźwiedzie Neutralni Byki
Udział 49,1% 20,9% 30,0%
Zmiana t/t -5,7 p.p. +7,7 p.p. -2,0 p.p.

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 07.03-14.03.2019

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych 

 

Jak pokazano w powyższej tabeli, niedźwiedzie stanowią obecnie 49,1 procent inwestorów, którzy brali udział w badaniu, a byki miały udział 30 procent. Większy spadek zanotowali zwolennicy trendu spadkowego na giełdzie, co spowodowało, że ich udział znajduje się poniżej poziomu 50 procent.

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Wśród wydarzeń mających wpływ na rynek, warto zwrócić uwagę na działania podejmowane przez Europejski Bank Centralny. Instytucja nie tylko pozostawiła stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie, ale zapowiedziała również trzecią rundę operacji tzw. TLTRO. Działania te rozpoczną się we wrześniu 2019 roku i potrwają do marca 2021 roku. W ramach tego, banki będą miały możliwość pożyczenia kwoty stanowiącej maksymalnie 30 procent swojego portfela kredytowego, a koszt takiej operacji będzie oprocentowany zgodnie ze stopą EBC. Warto zatem dodać, że obecnie stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących wynosi 0 procent. Z kolei stopa kredytu wynosi 0,25 procent, a stopa depozytu jest ujemna i ma wartość -0,4 procent. Podstawowe stopy procentowe EBC mają pozostać na tym poziomie przynajmniej do końca tego roku.

USA

W Stanach Zjednoczonych cały czas na czele stoją byki, chociaż ich przewaga nad inwestorami nastawionymi neutralnie oraz pro spadkowo nie jest duża. Optymiści stanowią obecnie 37,4 procent (-4,2 procent t/t), niedźwiedzie 26,8 procent (+6,8 procent t/t), natomiast niezdecydowani inwestorzy nastawieni neutralnie 35,9 procent (-2,5 procent t/t).

 

Udział inwestorów spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego w podziale na polskich i amerykańskich graczy*   

ini_aaii_indeks_07_03_2019

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 07.03-14.03.2019

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych 

 

O spadku optymizmu na Wall Street mogą świadczyć ostatnie poczynania głównych amerykańskich indeksów. S&P500, Nasdaq i Dow Jones mają bowiem za sobą cztery spadkowe sesje.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie