Chat with us, powered by LiveChat

Prześwietlamy wyceny polskich producentów gier. Daleko nam do światowej czołówki?

Skomentuj artykuł

Liczba producentów i wydawców gier notowanych na polskiej giełdzie jest coraz większa. Cały czas liderem pod względem kapitalizacji pozostaje twórca serii gier Wiedźmin, ze znaczącą przewagą nad drugim graczem z tej branży. Łączna wartość rynkowa 10 największych podmiotów działających na tym rynku oraz notowanych na GPW i NewConnect wynosi ponad 20 mld zł. Pod tym względem, nadal jednak daleko nam do światowej czołówki, której pojedynczy przedstawiciele są warci więcej niż cała polska czołówka gamingowa.

 

W analizie zebrano dane dotyczące kapitalizacji spółek zajmujących się tworzeniem i wydawaniem gier na komputery, konsole i urządzenia mobilne. Zostały one obliczone na podstawie kursu zamknięcia akcji spółek notowanych na GPW i NewConnect z 6 lutego 2019 roku. Sprawdziliśmy, jak ich wyceny prezentują się na tle największych na świecie firm z branży gamingowej, a także jak zachowują się notowania ich akcji. 

Wartość branży i debiuty

Jeżeli zsumujemy kapitalizację 10 największych spółek z branży gamingowej otrzymamy wartość 20,537 mld zł. To jak szybko sektor ten rośnie w siłę obrazują wzrosty cen akcji tych spółek. Z wyjątkiem jednego podmiotu, na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy, zyskały one co najmniej kilkanaście procent, a w przypadku kilku, wzrost przekroczył 50 procent. To sporo zważywszy na fakt, że indeks WIG na przestrzeni roku stracił około 3 procent. Dla porównania WIG-Paliwa, który w 2018 roku był najlepszym indeksem sektorowym na GPW, zyskał w ostatnich 12 miesiącach niecałe 20 procent. 

 

Zainteresowanie rynkiem gier obrazuje również rynek IPO. W ubiegłym roku na NewConnect zadebiutowały takie spółki z tej branży jak: CreativeForge Games, 7Levels, Ultimate Games, PrimeBit Games, Creepy Jar  czy Movie Games. Na GPW natomiast pojawił się Ten Square Games, a z rynku NewConnect na główny parkiet przeniósł się T-Bull.

 

Zmiany roczne wartości akcji spółek gamingowych notowanych na GPW i NC

Zmiany roczne wartości akcji spółek gamingowych notowanych na GPW i NC

*zmiana wartości akcji Ten Square Games (TEN) uwględnia datę debiutu
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

Najwyższą 12-miesięczną stopą zwrotu spośród producentów gier może się pochwalić notowana na rynku NewConnect firma The Farm 51. Jej akcje wzrosły w tym okresie o ponad 230 procent (zmiana obliczona na podstawie kursu zamknięcia z 6 lutego). W dziesiątce największych spółek gamingowych jest również jeden podmiot, który w tym samym czasie stracił na wartości. Cherrypick Games poszedł w dół o 37,8 procent.

 

Mimo szybkiego wzrostu, wartość notowanych na polskiej giełdzie producentów i wydawców gier jest tylko ułamkiem tego, ile warci są czołowi światowi gracze z tej branży. W dalszej części analizy omówimy i porównamy wyceny największych spółek gamingowych z rodzimego podwórka i zestawimy je z wycenami i notowaniami największych spółek ze światowej branży gier.

CD Projekt nadal z dużą przewagą

Liderem polskiego rynku gamingowego pod względem wartości rynkowej niezmiennie jest CD Projekt. Jego kapitalizacja przekracza 17,5 mld zł, a zatem spółka jest więcej warta niż niektóre blue chipy, takie jak Cyfrowy Polsat, LPP, Orange Polska czy Tauron Polska Energia. Dla porównania, na drugim miejscu wśród producentów gier pod względem kapitalizacji plasuje się PlayWay, który może się pochwalić prawie 17-krotnie mniejszą wartością w stosunku do CD Projektu. Twórca gier z serii Wiedźmin na przestrzeni ostatniego roku zyskał ponad 60 procent, a w ciągu 10 lat około 17,5 tys. procent. Oznacza to, że kupując na początku 2009 roku akcje spółki, obecnie zainwestowane pieniądze byłyby znacznie więcej warte. Nie ma się co dziwić, gdyż od 2007 roku (premiera pierwszego Wiedźmina), sprzedaż wszystkich gier z serii przekroczyła 30 mln sztuk. Wiedźmin 3: Dziki Gon, czyli trzecia edycja gry, w której główną rolę odgrywa postać stworzona przez Andrzeja Sapkowskiego zgarnęła ponad 250 nagród, stając się tym samym najbardziej utytułowaną produkcją w historii branży. Oprócz Wiedźmina, CD Projekt może się również pochwalić takimi tytułami jak Gwint czy Cyberpunk 2077. Nad tą drugą produkcją spółka nadal pracuje. 

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu dla członków SII z opłaconą składką. Osoby nienależące do SII mogą wykupić dostęp za 50 punktów.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie