Chat with us, powered by LiveChat

Zarząd Briju uspokaja, kurs akcji odbija

Skomentuj artykuł
© berkut_34 - Fotolia.com

Zarząd Briju w raporcie bieżącym odniósł się do słabych wyników i kwestii związanych z rozliczeniem podatku VAT. Komentarz spółki uspokaja, a kurs akcji odbija po wcześniejszej przecenie o ponad 40%.

 

Przypomnijmy, że gwałtowna reakcja rynku była spowodowana słabymi wynikami za IV kw., a także jeszcze słabszymi danymi sprzedażowymi za styczeń 2017 roku. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym miejscu.

 

W raporcie bieżącym zarząd Briju stwierdził, że podlega standardowym kontrolom podatkowym, stosowanym względem wszystkich podatników, którzy dokonując zakupów w kraju z 23% podatkiem VAT i sprzedając zagranicą ze stawką 0% uzyskują nadwyżkę zapłaconego podatku i mają prawo do występowania o zwrot. „Emitent nie jest więc przedmiotem "nadzwyczajnych" kontroli podatkowych” – uspokaja zarząd Briju.

 

Zarząd odniósł się także do zmian w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług w 2017 roku, zgodnie z którymi spółka otrzymuje zwrot podatku VAT do 60 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej, a nie jak wcześniej w terminie 25 dni. Szerzej ta kwestia ma zostać omówiona w najbliższym raporcie okresowym. „Alternatywą dla poddania się zmianom, tak niekorzystnie wpływającym na przepływy finansowe Spółki, jest nawiązanie współpracy z zagranicznym dostawcą. Spółka w raporcie bieżącym nr 11/2017 poinformowała o podpisaniu listu intencyjnego, którego celem jest nawiązanie współpracy z zagranicznym dostawcą metali szlachetnych” – napisano w raporcie.

 

W dalszej części raportu zarząd Briju odniósł się do perspektyw segmentu wyrobów jubilerskich, publikacji danych finansowych, sytuacji finansowej spółki, a także do publikacji w mediach. Z pełną treścią powiadomienia można zapoznać się w tym miejscu

 

„W ocenie Zarządu Spółki, sytuacja finansowa Grupy Kapitałowej jest stabilna, niezagrożona, a spółki z Grupy terminowo regulują wszystkie zobowiązania. Grupa Kapitałowa nadal będzie koncentrować się na rozwoju segmentu wyrobów jubilerskich, jako na działaniu priorytetowym z punktu widzenia rozwoju Grupy Kapitałowej.

 

Zarząd Spółki apeluje, aby przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych nie ulegać wpływowi anonimowo wyrażanych negatywnych opinii na forach internetowych lub w podobnych niewiarygodnych źródłach. W dniu 17 marca 2017 roku zostanie opublikowany raport roczny za 2016 rok, zawierający pełne dane o sytuacji finansowej Spółki i Grupy Kapitałowej i te dane pozwolą ocenić i potwierdzić dobrą i stabilna sytuację finansową Emitenta” – tłumaczy zarząd Briju.

 

Podczas dzisiejszej sesji, to jest 10 marca, kurs akcji Briiju otwarł się 22% luką wzrostową, jednak do godziny 10:00 zwyżki stopniały do około 9%.

 

Briju - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

 

Źródło: Briju S.A.

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie