Chat with us, powered by LiveChat

Kłopotów Hawe ciąg dalszy. Zarządca wnioskuje o umorzenie postępowania sanacyjnego

Skomentuj artykuł
© olly - Fotolia.com

Hawe już od ponad roku walczy o przetrwanie, negocjując warunki spłaty swoich zobowiązań. Przypomnijmy, że w sierpniu 2015 roku spółka nie spłaciła swoich obligacji w kwocie 35 mln zł. Swoje roszczenia zgłosili również między innymi Agencja Rozwoju Przemysłu i Alior Bank na łączną kwotę 95 mln zł.

 

Pierwsze porozumienie Hawe z wierzycielami miało zostać podpisane w październiku ubiegłego roku. Ostatecznie do porozumienia nie doszło i z końcem roku zarząd spółki złożył wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. Na początku lutego 2016 roku spółka wycofała wniosek, zamieniając go na wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego. W dużym skrócie postępowanie sanacyjne ma na celu uniknięcie upadłości dłużnika, a także doprowadzenie do uzdrowienia sytuacji finansowej i gospodarczej przez przeprowadzenie działań sanacyjnych na podstawie planu restrukturyzacyjnego. W następujący sposób tłumaczono ten wniosek w raporcie z dnia 3 lutego 2016 roku:

 

„Otwarcie postępowania sanacyjnego uzasadnione jest potrzebą dokonania głębokich działań restrukturyzacyjnych zmierzających do poprawy warunków ekonomicznych Emitenta, w tym przywrócenia Emitentowi zdolności do wykonywania zobowiązań oraz potrzebą ochrony Emitenta przed egzekucją ze strony jego wierzycieli, którą postępowanie sanacyjne zapewnia.

 

Zgodnie ze stanowiskiem Emitenta przedstawionym we Wniosku, Emitent posiada zdolność do generowania dodatnich przepływów pieniężnych, bieżącego zaspokajania kosztów postępowania sanacyjnego oraz zobowiązań powstałych po jego otwarciu, pomimo zaistniałego stanu niewypłacalności Emitenta.”

 

W dniu dzisiejszym, to jest 8 czerwca 2016 roku, zarządca Hawe (powołany na wniosek ARP) złożył wniosek o umorzenie postępowania sanacyjnego. W treści  raportu czytamy, że: „jako podstawa złożenia wniosku został wskazany art. 325 ust. 2 ustawy Prawo restrukturyzacyjne, zgodnie z którym sąd może umorzyć postępowanie restrukturyzacyjne, jeżeli z okoliczności sprawy, w szczególności z zachowania dłużnika, wynika, że układ nie zostanie wykonany”.

 

W tym miejscu warto także wspomnieć, że Hawe nie opublikowało jeszcze raportu finansowego rocznego za 2015 rok ani za I kw. 2016 roku. Z tego względu od początku kwietnia notowania spółki na giełdzie są zawieszone. Zgodnie z raportem z dnia 20 marca 2016 roku powodem braku publikacji raportu rocznego za 2015 rok są trwające postępowanie restrukturyzacyjne oraz nieprzekazanie zarządcy przez zarząd Hawe odpowiednich sprawozdań finansowych.

 

Hawe - Wykres
Źródło: stooq.pl

 

 

Źródło: Hawe S.A.

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie