Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Wyniki Millennium obciążone zdarzeniami nadzwyczajnymi. Bank nie wypłaci dywidendy?

© ra2 studio - Fotolia.com

Zgodnie z harmonogramem, Bank Millennium opublikował wstępne wyniki za 2015 rok. Zysk netto wyniósł 546,5 mln zł i był o 16% mniejszy niż przed rokiem. Jednak z pominięciem zdarzeń jednorazowych obniżających wynik w IV kw., zysk netto wyniósł 667,4 mln zł i był większy o 2,5% rok do roku.

 

Zysk netto Grupy Banku Millennium wyniósł w IV kw. 2015 roku 53 mln zł wobec 165,7 mln zł przed rokiem. Spółka wyszczególniła w komunikacie zdarzenia, które obniżyły zaraportowany wynik. Były to:

  • 102,5 mln zł dodatkowej opłaty na rzecz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego przeznaczonej na SK Bank w upadłości,
  • 15,6 mln zł wkładu do nowo utworzonego Funduszu Wsparcia Kredytobiorców,
  • 12,2 mln zł kary wymierzonej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów z związku z opłatami interchange,
  • 10 mln zł rezerw netto na podatki i inne.

 

Wynik z tytułu odsetek w 2015 roku spadł o 3,2% i wyniósł 1,42 mld zł, a wynik z tytułu prowizji odpowiednio o 2,5% i 596,2 mln zł. Łącznie poskutkowało to spadkiem wyniku na działalności podstawowej o 3%, do poziomu 2,01 mld zł. Wśród innych wskaźników charakteryzujących banki, Millennium może pochwalić się stabilnym wskaźnikiem koszty/dochody bez jednorazowych obciążeń 50,4% (53,9% po ich uwzględnieniu, 50,2% na koniec 2014 roku). Ponadto, bank zaraportował niski poziom wskaźnika kredytów z utratą wartości na poziomie 4,6%, a kredytów hipotecznych 2,1%, a także charakteryzuje się solidnymi i rosnącymi wskaźnikami kapitałowymi: łączny współczynnik kapitałowy 16,7%, a kapitału podstawowego CET 1 16,4%. Poprawie uległ także wskaźnik kredyty/depozyty, który zmalał do 87,3% z 92%. W 2015 roku bank pozyskał 85 tys. klientów, a ich łączna liczba wyniosła 1,369 tys., przy czym odnotowano wzrost depozytów detalicznych o 5,8 mld zł (+20% rok do roku).

 

Informacją szczególnie interesującą akcjonariuszy może być propozycja zarządu niewypłacania dywidendy z zysku za 2015 rok.

 

W komunikacie bank odniósł się do czynników mających wpływ na wyniki w 2016 roku. Zgodnie ze stanem aktywów na dzień 31 grudnia 2015 roku oszacował, że nowowprowadzony podatek bankowy obciążyłby wynik netto o 200 mln zł za cały rok. Otwarta pozostaje kwestia dotycząca pomocy dla kredytobiorców hipotecznych. Wskazano również na możliwą obniżkę stóp procentowych w 2016 roku, a także na obniżenie ratingu dla Polski co może spowodować wzrost kosztów finansowania dla polskich banków. Bank odniósł się także do konieczności zaliczenia opłaty rocznej na rzecz BFG (90 mln zł) w pełni w wyniki I kw. 2016 roku, co może mieć niekorzystny wpływ na rentowność w tym kwartale jednak pozostanie neutralne na koniec roku.

 

Skonsolidowany raport roczny za 2015 rok zostanie opublikowany 26 lutego 2016 roku.

 

Po ogłoszeniu wstępnych wyników za 2015 rok kurs akcji Banku Millennium zniżkował o 4% do godziny 13:00. Po odbiciu od ważnego wsparcia na poziomie 4,40 zł w drugiej połowie stycznia, o czym pisaliśmy tutaj, kurs akcji wywindował do poziomu 5,40 zł. Obecnie kurs akcji oscyluje wokół dolnego ograniczenia pierwszego kanału spadkowego, jednak było ono już wielokrotnie naruszane, co nie czyni z niego mocnego wsparcia. Pozytywną tendencją byłoby natomiast wybicie ponad ostatni lokalny szczyt 5,70 zł, co mogłoby otworzyć drogę do testowania linii trendu spadkowego, przebiegająca obecnie w okolicach 6 zł. W negatywnym scenariuszu kurs akcji może ponownie testować wsparcie przy cenie 4,40 zł.

 

Millennium - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: bank Millennium S.A.

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Wyniki Millennium obciążone zdarzeniami nadzwyczajnymi. Bank nie wypłaci dywidendy?
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie