Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Najchętniej trzymamy pieniądze w banku. Zaledwie 7,5% Polaków posiada akcje, obligacje lub jednostki TFI

© Eisenhans - Fotolia.com

Według najnowszego raportu NBP przeciętny majątek gospodarstwa domowego w 2014 r. wyniósł 257 tys. zł. W zdecydowanej większości była to wartość naszych mieszkań lub majątek związany z prowadzeniem działalności gospodarczej.

 

88,7% gospodarstw domowych posiada jakiekolwiek aktywa finansowe. Ich przeciętna wartość to 21,9 tys. zł, ale mediana to zaledwie 8,6 tys. zł.

 

Najbardziej popularną formą gromadzenia środków finansowych były oczywiście depozyty bankowe. Trzyma na nich pieniądze 81,9% gospodarstw domowych. Ich przeciętny stan był jednak bardzo niewielki, zaledwie 5 tys. zł.

Aktywa finansowe stanowią około 5% łącznej wartości naszego całkowitego majątku. Dla porównania w strefie euro odsetek ten wynosi około 15%.

 

Zaledwie około 7,5% gospodarstw domowych posiada jednostki funduszy inwestycyjnych, obligacje lub akcje.

Dane podane w raporcie NBP potwierdzają tendencje pokazane w ostatnim Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów. Największy odsetek osób posiadających papiery wartościowe lub fundusze inwestycyjne jest wsród osób z wykształceniem wyższym (16,4%). Oczywiście im większy posiadany majątek, tym więcej osób decyduje się na inwestycje. W grupie osób będących wśród 10% najbogatszych Polaków aż 20,2% ma zaangażowane pieniądze w akcje, obligacje lub TFI.

 

Najwięcej gospodarstw domowych ma pieniądze w TFI (4,2%), zaledwie 1% ma obligacje, natomiast akcje posiada 3,5%.

Jeżeli chodzi o posiadanie akcji, to wśród krajów strefy euro prym wiedzie Cypr. Tam aż 34,6% gospodarstw domowych ma akcje. Pozytywnie wyróżniają się także Finowie. Aż 22,2% z nich inwestuje na giełdzie.

 

Polska w tym zestawieniu jest w ogonie Europy. W krajach strefy euro, jedynie w Grecji i Słowacji mniej gospodarstw domowych ma pieniądze w akcjach. Odpowiednio jest to 2,7 i 0,8%.

 

Źródło: NBP

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

20.06.2018, Newsroom

Mocna reakcja rynku na opublikowane sprawozdanie LiveChatu

20.06.2018, Newsroom

Mocna reakcja rynku na opublikowane sprawozdanie LiveChatu

Grupa LiveChat Software opublikowała raport za rok obrotowy zakończony 31 marca 2018 roku. W środę od rana kurs akcji spółki wyraźnie rośnie.

Zobacz więcej

Najchętniej trzymamy pieniądze w banku. Zaledwie 7,5% Polaków posiada akcje, obligacje lub jednostki TFI
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie