Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Czat inwestorski: Omówienie wyników Tauron PE za 3 kwartał 2015 r.

 

Czat inwestorski

Temat czatu:

Omówienie wyników

TAURON Polska Energia

za 3 kwartał 2015 r.

16 listopada 

godzina 14:00

Tauron

 

Dodaj czat do swojego Kalendarza Google

 

 

Na pytania inwestorów odpowiadała:

 

Anna Striżyk, Wiceprezes Zarządu TAURON Polska Energia S.A. ds. ekonomiczno-finansowychAnna Striżyk, Wiceprezes Zarządu TAURON Polska Energia S.A. ds. ekonomiczno-finansowych
Absolwentka Wydziału Gospodarki Narodowej Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Ukończyła także studia podyplomowe w zakresie handlu zagranicznego na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.


Kolejno pracowała: w latach 1990-1998 w ABB Dolmel sp. z o.o. (obecnie: Alstom Power sp. z o.o.), gdzie zajmowała między innymi stanowiska kontrolera finansowego i wiceprezesa zarządu – dyrektora finansowego, w latach 1998-2000 w Adtranz Pafawag (obecnie: Bombardier Transportation Polska sp. z o.o.) jako dyrektor ds. finansowych, i w Adtranz Poland jako krajowy dyrektor ds. finansowych, w latach 2001-2003 w spółce specjalnego przeznaczenia (SPV) Elektrownia Pątnów II sp. z o.o. jako prezes zarządu, gdzie między innymi prowadziła negocjacje finansowania w formule Project Finance z krajowymi i międzynarodowymi bankami oraz międzynarodowymi instytucjami finansowymi. W latach 2000-2015 w Zespole Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin S.A. jako wiceprezes zarządu, gdzie między innymi uczestniczyła w procesie IPO ZE PAK S.A., który zakończył się z powodzeniem w październiku 2012 roku, a także uczestniczyła w przygotowaniu długoterminowej strategii oraz planu restrukturyzacji w obszarze finansowym oraz handlowym.

 


Zapis czatu inwestorskiego


 

Moderator: Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z TAURON Polska Energia S.A., który odbędzie się 16 listopada (poniedziałek) o godz. 14:00. Na pytania inwestorów odpowie Anna Striżyk, Wiceprezes Zarządu TAURON Polska Energia S.A. ds. ekonomiczno-finansowych. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

 

Moderator: Szanowni Państwo, serdecznie witamy na czacie inwestorskim poświęconym wynikom Grupy TAURON za III kwartał 2015 r. Zapraszamy do zadawania pytań.

 

gerrr: Czy program Poprawy Efektywności będzie kontynuowany?

 

Anna Striżyk: Tak, Zarząd Spółki po publikacji wyników za III kwartały poinformował, że do końca roku przedstawi szczegóły nowego, trzeciego programu poprawy efektywności.

 

inwestor600: Jaki jest obecnie poziom zadłużenia?

 

Anna Striżyk: Na 30 września 2015 r. poziom zadłużenia wyniósł 8,1 mld zł, a wskaźnik dług netto/ EBITDA jest na poziomie 1,97x.

 

inwestor600: Ile zadłużenia zapada w 2016 roku?

 

Anna Striżyk: W 2016 r. zapada ponad 3,1 mld zł zadłużenia. Praktycznie w całości dług ten zapada w grudniu przyszłego roku.

 

Deamon: Jakie kowenanty są zapisane w umowach o pożyczkach i obligacjach Tauron?

 

Anna Striżyk: Jedynym kowenantem w umowach z instytucjami kredytującymi jest poziom wskaźnika długu netto/ EBITDA. Został on określony na 3x. Obecnie trwają rozmowy dotyczące podniesienia tego wskaźnika do poziomu 3,5x. Na dzisiaj poziom ten wynegocjowaliśmy już w umowie z BGK. Intencją Spółki jest ujednolicenie wskaźnika do tego poziomu we wszystkich umowach.

 

lukasz80: Po co kupujecie Brzeszcze?

 

Anna Striżyk: Już wielokrotnie podkreślaliśmy, że postrzegamy inwestycję w Brzeszcze jako okazję do zrealizowania jednego z celów Grupy TAURON zapisanych w strategii korporacyjnej Grupy TAURON, czyli zwiększenia udziału własnego surowca w produkcji energii. Przy założeniu zwiększenia wolumenu wydobycia w kopalni Nowe Brzeszcze do poziomu około 1,8-1,9 mln ton rocznie, możliwe będzie pokrycie z własnych źródeł około 50-60% zapotrzebowania na paliwo podstawowe.

 

investola: Jak ocenia Pani wyniki za trzeci kwartał?

 

Anna Striżyk: Wyniki są dobre. Poprawiliśmy poziom zysku netto o ponad 12%, a zysk EBITDA osiągnął 933 mln zł i był wyższy niż rok temu. To pokazuje, że nasze działania pro-efektywnościowe oraz nasza strategia przynoszą oczekiwane rezultaty.

 

Deamon: Co z rolowaniem długu. Jakich kosztów się Państwo spodziewacie?

 

Anna Striżyk: Prowadzimy rozmowy z instytucjami finansowymi dot. rolowania długu. W najbliższych tygodniach można się spodziewać zakończenia negocjacji. Należy pamiętać, że wśród instytucji finansowych Grupa TAURON jest postrzegana jako rzetelny i wiarygodny partner, aczkolwiek poziom marż banków zależy także od czynników makroekonomicznych.

 

investola: Z czego wynika tak duży zysk Tauron Wydobycie?

 

Anna Striżyk: W III kwartale zysk EBITDA w TAURON Wydobycie wyniósł 134,7 mln zł. Był to efekt wysokiego poziomu produkcji i sprzedaży węgla wynoszącego około 1,4 mln ton, a także rozwiązania rezerwy aktuarialnej wynikającej z uelastycznienia zasad wypłat deputatów węglowych dla pracowników i emerytów.

 

popek: Na jaki rok przypada peak inwestycyjny Tauronu?

 

Anna Striżyk: Zgodnie z harmonogramem największe nakłady inwestycyjne przypadają na rok 2017 i w największej części dotyczą obszaru Wytwarzanie, a konkretnie naszej flagowej inwestycji, jaką jest budowa bloku o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III. Każdego roku ponosimy także znaczące nakłady inwestycyjne w obszarze Dystrybucji (ok. 2 mld zł rocznie).

 

Patryk: Czy wyniki Brzeszcz będą konsolidowane z wynikami grupy Tauron od 2016 roku?

 

Anna Striżyk: Tak.

 

inwestor600: Co będzie jak nie dojdzie do podniesienia kapitału, czy nadal kupicie Brzeszcze?

 

Anna Striżyk: Celem podwyższenia kapitału nie jest zakup aktywów KWK Brzeszcze, lecz wsparcie spółki w realizacji programu inwestycyjnego. Te dwie rzeczy są od siebie niezależne.

 

werity: Co Pani zdaniem powinno być głównym źródłem energii w Polsce? Węgiel? Czy może powinniśmy iść w innym kierunku?

 

Anna Striżyk: Trudno sobie wyobrazić przyszłość polskiej energetyki bez znaczącego udziału paliw kopalnych w perspektywie co najmniej kilkunastu najbliższych lat. Na dziś udział ten wynosi ok. 85%. W przyszłości będzie rósł udział źródeł odnawialnych, w tym generacji rozproszonej (prosumenckiej) i źródeł opartych o gaz ziemny, zwłaszcza w kogeneracji. Niemniej analizy wskazują, że udział węgla będzie przekraczał 50%.

 

lukasz80: Ile planujecie zainwestować w tę kopalnię?

 

Anna Striżyk: Poziom przewidywanych nakładów wynosi ok. 250 mln zł w ciągu trzech lat. Dzięki inwestycjom zwiększymy poziom wydobycia, co umożliwi relatywnie szybkie uzyskanie pozytywnych wyników finansowych przez kopalnię Brzeszcze.

 

Patryk: Czy można spodziewać się rewizji strategii i ograniczenia inwestycji w grupie biorąc pod uwagę duże zadłużenie, czy Tauron konsekwentnie będzie prowadził inwestycje i negocjował z kredytodawcami?

 

Anna Striżyk: Każda odpowiedzialna firma na bieżąco monitoruje otoczenie i warunki makroekonomiczne i odpowiednio dostosowuje swoje plany strategiczne do zachodzących zmian. Grupa TAURON będzie elastycznie dostosowywać zakresy i harmonogramy realizowanych projektów inwestycyjnych do swoich możliwości finansowych. Warto zwrócić uwagę, że duża część naszych inwestycji przypada na regulowane segmenty Dystrybucja i Ciepło, w których zwrot jest gwarantowany w taryfach.

 

rewenu: Jak ocenia Pani perspektywy przed OZE? Czy spółka zamierza mocno angażować się w takie inwestycje?

 

Anna Striżyk: Wymogi unijne zmierzają do zwiększenia udziału wytwarzania z odnawialnych źródeł energii. Zgodnie ze strategią korporacyjną Grupa TAURON zakłada zwiększenie poziomu wytwarzanej energii z OZE, jednak harmonogram inwestycji i rodzaj źródeł będą zależały od otoczenia regulacyjnego i przewidywanej efektywności projektów.

 

Moderator: Szanowni Państwo, dziękujemy za liczny udział i zainteresowanie. Zapraszamy do udziału w kolejnym czacie - po publikacji wyników rocznych za 2015 r. Na co dzień zachęcamy do kontaktu z Biurem Relacji Inwestorskich.

 

 

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Czat inwestorski: Omówienie wyników Tauron PE za 3 kwartał 2015 r.