Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

3 najbardziej rosnące i malejące spółki z indeksu WIG20 we wrześniu

© zhz_akey - Fotolia.com

Po dobrym początku września, druga połowa miesiąca przyniosła serię mocnych spadków. Indeks WIG20 spadł lekko poniżej minimum z sierpnia, a technicy bez problemu dostrzegą na wykresie formację podwójnego dna. Wrzesień jest piątym miesiącem z rzędu, kiedy WIG20 spada, a w samym wrześniu spadek wyniósł 4,5%.

 

Do przygotowania zestawienia posłużył serwis atskaner.pl. W poprzednim miesiącu w zestawieniu znalazły się PGNiG, PKO BP, Alior Bank, KGHM, Synthos i Orange Polska. Z zestawieniem z sierpnia można zapoznać się w tym miejscu.

Najbardziej rosnące we wrześniu 2015 roku

Najbardziej rosnące z WIG20 - wrzesień 2015
Źródło: atskaner.pl

1. LW Bogdanka +14,98%

Wzrost na walorach Bogdanki można tłumaczyć wezwaniem ogłoszonym przez Eneę. Przypomnijmy, że energetyczna spółka ogłosiła wezwanie do sprzedaży akcji uprawniających do 64,57% ogólnej liczby głosów na WZ Bogdanki po cenie 67,39 zł za akcję. Ta informacja wywindowała rynkową cenę akcji Bogdanki z 50 zł do okolic 60 zł. Przejęcie stoi na razie pod znakiem zapytania. Enea złożyła wniosek o zawieszenie postępowania przez UOKiK dotyczące przejęcia lubelskiej kopalni, a bez pozytywnej opinii urzędu wezwanie nie może być skuteczne. Argumentowała to decyzją Rady Nadzorczej Bogdanki o zwołaniu NWZ, na którym akcjonariusze zadecydują o uchwale, która ogranicza prawo wykonywania głosów na WZ do 10%. Warunkiem skutecznego wezwania dla Enei jest osiągnięcie nie mniej niż 50%+1 ogólnej liczby głosów na WZ Bogdanki. Spółka poinformowała, że w zależności od decyzji akcjonariuszy Bogdanki na NWZ zwołanym na 15 października bieżącego roku, będzie mogła wydłużyć zapisy na akcje, które na obecny moment mają zakończyć się 16 października 2015 roku.

 

Z technicznego punktu widzenia akcje Bogdanki znajdują się w trendzie spadkowym. Ostatnie wzrosty nie doszły nawet do najszybszej linii trendu spadkowego. Warto też przypomnieć, że we wrześniu nastąpiło odcięcie dywidendy, która wyniosła 3,5 zł na akcję, a stopa dywidendy to 5,3%.

 

Bogdanka - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

2. KGHM +7,93%

W zestawieniach za lipiec i sierpień KGHM znajdował się w czołówce najbardziej spadających spółek. Po silnej przecenie na walorach spółki pojawiło się odreagowanie, czego skutkiem jest druga pozycja w zestawieniu, tym razem po stronie spółek wzrastających. Przy omawianiu KGHM nie sposób nie wspomnieć o cenach miedzi, które we wrześniu wzrosły blisko do poziomu 5 400 USD/t. W ostatnim dniu września cena miedzi wyniosła około 5 150 USD/t. Odreagowanie na cenach miedzi jest wyraźnie widoczne na wykresie KGHM.

 

Wykres akcji KGHM po raz drugi przebił szybką linię trendu spadkowego, zapoczątkowaną na początku maja tego roku. Natomiast z nieco innej perspektywy dostrzec można początek konsolidacji i ruch boczny w kanale 70 zł - 90 zł. Kierunek skutecznego wybicia z tego kanału będzie sygnałem płynącym z analizy technicznej.

 

KGHM - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

3. Eurocash +5,88%

Na podium znalazł się jeszcze Eurocash, z wynikiem +5,9%. W lipcu spółka była liderem wzrostów, a wzrost sięgnął 16,2%. Powodów do wzrostu kursu we wrześniu można doszukiwać się w tych samych argumentach. Po pierwsze, eksperci spodziewają się powrotu do inflacji cen żywności na początku 2016 roku. Po drugie, pozytywnie na przyszłe wyniki Eurocashu mogą wpłynąć dokonane akwizycje w 2014 roku. Warto też wspomnieć o działaniach na rzecz integracji z odbiorcami, które mają zmniejszyć koszty logistyki i zwiększyć sprzedaż. W wywiadzie z końca sierpnia członek zarządu Eurocashu Jacek Owczarek powiedział, że „udało nam się naprawić wiele rzeczy i sądzę, że nie będziemy już negatywnie zaskakiwać rynku".  Spółka pokazała również znaczną poprawę w przepływach z działalności operacyjnej, co jest ważnym elementem z punktu widzenia analizy fundamentalnej.

 

Od początku notowań na GPW (2005 rok) akcje Eurocashu znajdują się w trendzie wzrostowym. W nieco węższejperspektywie pojawił się trend spadkowy, zapoczątkowany w połowie 2013 roku. W lipcu kurs akcji skutecznie

Pełna treść artykułu dostępna za darmo po zalogowaniu się.

Zaloguj się Zarejestruj się

Zobacz również:

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

IV edycja Zimowych Igrzysk Rynku Kapitałowego odbędzie się w dniach 9-11 marca 2018 r. na terenie jednej z najnowocześniejszych stacji narciarskich w Czarnej Górze w Kotlinie Kłodzkiej.

Zobacz więcej

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

W dniu 1 grudnia 2017 r. Bricks Acquisitions Limited, podmiot pośrednio należący do Goldman Sachs Group, ogłosił wezwanie na wszystkie akcje Robyg SA („Robyg”), jednego z czołowych deweloperów mieszkaniowych w Polsce.

Zobacz więcej

3 najbardziej rosnące i malejące spółki z indeksu WIG20 we wrześniu