Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

PGE z gigantycznym odpisem, wartość aktywów spadła o 8,8 mld zł

© Ratthaphon Bunmi - Fotolia.com

PGE informowało o przeprowadzaniu testów na utratę wartości 4 sierpnia bieżącego roku, co spowodowało przesunięcie daty publikacji raportu za I półrocze 2015 roku na 31 sierpnia br. Wczoraj, to jest 25 sierpnia br., spółka poinformowała, że przeprowadzone testy wykazały utratę wartości aktywów w wysokości około 8,8 mld zł.

 

Odpis aktualizujący dotyczy segmentu Energetyki Konwencjonalnej i zostanie uwzględniony w wynikach za I półrocze 2015 roku. Oddzielnym raportem bieżącym, również z dnia 25 sierpnia br., spółka poinformowała o wstępnych szacunkach wyników za I półrocze bieżącego roku. Zysk EBITDA ma wynieść około 4,3 mld zł, a strata netto podmiotu dominującego około 5 mld zł. Dokonany odpis aktualizujący obciąży wynik netto w wysokości około 7,1 mld zł. Bez uwzględniania odpisu zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wyniesie około 2,1 mld zł.

 

Podane wstępne szacunki wyników uwzględniają również inne zdarzenia jednorazowe, które zwiększyły wynik EBITDA o około 550 mln zł, a zysk netto o około 450 mln zł. PGE poinformowało również o zmianie polityki rachunkowości. Zgodnie z treścią komunikatu bieżącego:

 

„Począwszy od sprawozdań finansowych za pierwsze półrocze 2015 r. odpisy aktualizujące rzeczowe aktywa trwałe będą ujmowane w pozycji kosztów rodzajowych (zamiast w pozycji pozostałych kosztów operacyjnych – jak było to ujmowane dotychczas), a dla kalkulacji zysku EBITDA będą traktowane jak koszty amortyzacji (tj. nie będą obciążały zysku EBITDA).”

 

Ponad to PGE zmieniło założenia polityki dywidendowej. W pierwotnym jej brzmieniu spółka miała wypłacać dywidendę na poziomie 40% - 50% skonsolidowanego zysku netto. W nowej polityce nie zmieniono przedziału procentowego, ale dodano warunek, że dywidenda będzie wypłacana ze skonsolidowanego zysku netto korygowanego o wielkość odpisów aktualizujących wartość aktywów trwałych. Poza tym rekomendacja zarządu odnośnie dywidendy będzie uzależniona w szczególności od ogólnej wysokości zadłużenia, spodziewanych nakładów inwestycyjnych i potencjalnych akwizycji.

 

PGE - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

PGE z gigantycznym odpisem, wartość aktywów spadła o 8,8 mld zł
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie