Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Korekta prognozy zysku netto Apatora za 2015 rok dołuje kurs

© olly - Fotolia.com

Apator obniżył prognozę zysku netto za 2015 rok o 16%, do 80 mln zł. Przychody mają zostać na niezmienionym poziomie – 790 mln zł. Głównym powodem korekty prognozy jest otoczenie spółki.

 

W I kw. 2015 roku spółka odnotowała istotny spadek rentowności pomimo wzrostów przychodów. Te ostatnie wyniosły 180,9 mln zł i były wyższe o 17,6% niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Z kolei rentowność wyniku ze sprzedaży i EBITDA zmalały o odpowiednio 2,6 pp. i 2,8 pp. rok do roku, do 10,9% i 15,3%. Spółka poinformowała, że ten trend spadkowy pogłębił się w okresie II kw. bieżącego roku, co było między innymi bezpośrednim powodem korekty prognozy.

 

Obniżka osiąganej rentowności wynika z wielu czynników, w tym niezależnych od spółki. Przyjęty w prognozie średni kurs złotówki do dolara w I półroczu 2015 roku, oparty na konsensusie prognoz bankowych, wyniósł 3,3, podczas gdy rzeczywisty średni kurs wyniósł 3,69. Umocnienie dolara istotnie wpłynęło na koszty zakupu komponentów elektronicznych, co spowodowało wzrost kosztów produkcji o około 4,5 mln zł. Jako kolejny czynnik spadku rentowności spółka podała istotny wzrost sprzedaży mniej rentownych produktów, takich jak liczniki energii elektrycznej i gazu. W segmencie tych urządzeń od dłuższego czasu obserwuje się istotny wzrost konkurencji, przekładający się na spadek cen.

 

Ponadto spółka podała, że na korektę prognozy wpływ miały:

 

  • Istotny spadek sprzedaży ciepłomierzy do Rosji w I półroczu 2015 roku (50% wartości eksportu zrealizowanego w analogicznym okresie 2014 roku) oraz niepewność co do poziomu tej sprzedaży w II półroczu br.
  • Słabe wyniki finansowe spółki Apator Rector, która zamknie rok 2015 stratą netto. Zarząd Apator Rector wdraża plan naprawczy, którego pozytywne efekty powinny być widoczne już w 2016 roku. Apator Rector ma dla grupy Apator strategiczne znaczenie m.in. z uwagi na synergie z Apator Elkomtech.
  • Zdarzenia jednorazowe, w szczególności koszty usług doradczych, poniesione w związku z procesami akwizycyjnymi, co dotyczy w szczególności przejęcia spółki Miitors Aps i kolejnego projektu związanego z przejęciem spółki prowadzącej działalność w obszarze opomiarowania wody. Obydwie akwizycje nie były ujęte w planie finansowym i pierwotnej prognozie. Łączne koszty poniesione w związku z tymi procesami wyniosły PLN 1,6 mln.

 

Zarząd spółki zaznaczył, że wdraża szereg inicjatyw, mających na celu wzrost sprzedaży i ograniczenie kosztów. Niezależnie od korekty prognozy głównym celem Zarządu jest realizacja wyniku finansowego na poziomie jak najbardziej zbliżonym do pierwotnego planu. O postępie prac związanych z wdrażanymi inicjatywami oraz ich wpływie na stopień realizacji prognozy Zarząd poinformuje akcjonariuszy na początku IV kwartału 2015 roku.

 

Akcje Apatoru znajdują się w trendzie wzrostowym, zapoczątkowanym jeszcze w 2008 roku. Ostatnie spadki w czerwcu br. zatrzymały się na wyznaczonej linii trendu. Obecnie przebiega ona w okolicach 37,20 zł i wyznacza najbliższe wsparcie dla kursu. Opór wyznaczają niedawne historyczne szczyty w okolicach 46 zł na wykresie skorygowanym o wypłatę dywidendy.

 

Apator - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: Apator

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Korekta prognozy zysku netto Apatora za 2015 rok dołuje kurs
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie