Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Zyski TVN w I półroczu niższe w ujęciu rok do roku

© pab_map - Fotolia.com

Dziś przed sesją swoje wyniki za pierwsze półrocze zaprezentował TVN. Zyskowność grupy lekko się pogorszyła w ujęciu rok do roku, jednak dla notowań walorów spółki wyznacznikiem obecnie jest trwające wezwanie na akcje po 20 zł ze strony Scripps Networks Interactive.

 

Przypomnijmy, że amerykański potentat medialny sfinalizował zakup większościowego pakietu udziałów (52,7%) w TVN na początku lipca tego roku. Celem wezwania jest skup pozostałych akcji i wycofanie spółki z giełdy do końca roku. Poniżej prezentujemy wybrane dane finansowe Grupy TVN za pierwsze 6 miesięcy bieżącego roku.

 

Wybrane dane finansowe (tys. zł)

I półrocze 2015 r.

I półrocze 2014 r.

Przychody ze sprzedaży netto

808 330

784 332

Zysk operacyjny

183 628

244 226

EBITDA

223 355

278 288

Zysk brutto

124 364

127 100

Zysk netto przypadający akcjonariuszom TVN S.A.

116 353

126 213

Źródło: TVN S.A.

 

Przychody ze sprzedaży w prezentowanym okresie wzrosły o 2,7%, co jest wynikiem wyższych przychodów pochodzących z reklam o 3,6%. Niższe wyniki grupa zanotowała na poziomie zysku operacyjnego, brutto i netto. W samym II kw. br. zysk netto wyniósł 36,9 mln zł i był poniżej konsensusu rynkowego, który zakładał 45,7 mln zł. Poziom przychodów, który osiągnął kwotę 445,4 mln zł był zgodny z oczekiwaniami. Na wynik EBITDA w pierwszych 6 miesięcy tego roku negatywny wpływ miały koszty jednorazowe związane z transakcją zmiany kontroli. Obniżyły one wynik EBITDA o odpowiednio 10% i 20%, pomimo wzrostu udziału w zyskach jednostek stowarzyszonych. Z kolei wynik netto w II kw. obciążony był ujemnymi różnicami kursowymi.

 

TVN poinformował, że dodatkowe koszty związane z transakcją zmiany kontroli nad firmą opiewały na 17,3 mln zł. Poziom zadłużenia netto do skumulowanego zysku EBITDA na poziomie skonsolidowanym na koniec czerwca miał wartość 3,6. Rok wcześniej było to 4,1. Stan środków pieniężnych na ostatni dzień bilansowy wyniósł 395,9 mln zł plus depozyty bankowe o zapadalności powyżej 3 miesięcy w wysokości 27,5 mln zł.

 

Markus Tellenbach, Prezes Zarządu TVN w następujący sposób skomentował zaprezentowane wyniki finansowe:

 

„Wyniki TVN w pierwszej połowie roku odzwierciedlają niższą niż oczekiwana oglądalność oferty programowej głównego kanału w połączeniu z niższa dynamiką rynku, którą przypisujemy niepewności związanej z wyborami prezydenckimi w Polsce oraz sytuacja ekonomiczną Grecji i jej potencjalnymi wpływem na Unię Europejską. W takim otoczeniu rynkowym utrzymaliśmy rentowność na poziomie skorygowanej EBITDA dzięki zbilansowaniu wzrostu przychodów oraz kosztów operacyjnych, związanych głównie z dalszymi nakładami na ofertę programową.

 

Z optymizmem rozpoczynamy druga połowę roku, ponieważ poziom zamówień na lipiec i sierpień wskazuje na przyspieszenie wzrostu rynku, co TVN wykorzysta dzięki jesiennej ofercie programowej wprowadzając nowe programy i seriale.”

 

Kurs akcji TVN nie reaguje na podane wyniki finansowe. Trudno się temu dziwić, gdyż trwa wezwanie na pozostałe akcje po 20 zł za sztukę. Na walorach TVN można było osiągnąć bardzo dobre stopy zwrotu. Od początku roku wzrosły one o 22%, a w okresie ostatnich 12 miesięcy o ponad 40%.

 

TVN SA - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

Źródło: TVN S.A.

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

24.11.2017, Newsroom

Oferta IPO CwMedia S.A. (właściciel serwisu CDA.pl) – piguła informacyjna

24.11.2017, Newsroom

Oferta IPO CwMedia S.A. (właściciel serwisu CDA.pl) – piguła informacyjna

Ruszyły zapisy na akcje właściciela popularnego serwisu internetowego CDA.pl. Inwestorzy indywidualni będą mogli zapisywać się na akcje do 5 grudnia 2017 roku.

Zobacz więcej

Zyski TVN w I półroczu niższe w ujęciu rok do roku