Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Polityka przejęła giełdę, hossy nie będzie. Przegląd wykresów banków

© bzyxx - Fotolia.com

Od początku roku banki oraz ich akcjonariusze nie mają powodów do radości. Sektor bankowy jest pod ciągłą presją. Wciąż pojawiają się nowe propozycje jak ulżyć tak zwanym frankowiczom, z których wiele może mocno uderzyć w zyski banków. Pojawiła się także kwestia nowelizacji ustawy o BFG i wyższej składce obowiązkowej. Teraz dochodzi jeszcze ryzyko polityczne i propozycje PIS-u wprowadzenia podatku od aktywów bankowych, który może obniżyć zyski banków o około 5 mld zł.

 

Podatek od aktywów bankowych ma wynieść 0,39%. Wysokość tego podatku nie wydaje się duża ale w porównaniu do aktywów sektora bankowego, które zgodnie z danymi publikowanymi przez KNF wyniosły 1,57 bln zł na koniec maja br., nowy podatek może mocno odbić się na zyskach banków. Na wczorajszej konferencji, to jest 7 lipca br., kandydatka PIS na premiera, Beata Szydło, oszacowała, że podatek ten może obniżyć zyski sektora bankowego o około 5 mld zł. Ponadto podatkiem mają zostać objęte głównie banki, z wyłączeniem SKOK-ów i banków spółdzielczych. Powołując się na przytoczony wcześniej raport KNF, zyski sektora bankowego od początku 2015 roku do końca maja spadły o 8,7% w relacji do analogicznego okresu roku poprzedniego,  i wyniosły 6,37 mld zł. W ciągu ostatnich czterech lat roczne zyski wahały się wokół 15 - 16 mld zł.

 

Sektor bankowy zareagował nerwowo na propozycje wprowadzenia podatku od aktywów bankowych w przypadku, gdyby PIS wygrał wybory. Indeks WIG-Banki spadł wczorajszego dnia o 3,27%. Wśród banków największe spadki odnotował Getin Noble (-9,52%), BZ WBK (-5,1%), ING (-4,46%) i mBank (-4,27%).

 

Zyski banków mogą również obniżyć zmiany w zakresie wyznaczania składek do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Chodzi tu o projekt ustawy o BFG, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji, który narzucają przepisy Unii Europejskiej. Związek Banków Polskich szacuje, ze zmiany mogą obciążyć wyniki banków kwotą 12 mld zł w ciągu dwóch lat. Pod koniec 2014 roku podwyższono także obowiązkową składkę banków do BFG z 0,1% do niemal 0,2%.

Przegląd wykresów

Getin Noble

Akcje Getin Noble od początku 2014 roku poruszały się w wyraźnym kanale spadkowym. Podczas ostatnich kilku sesji kurs akcji wybił się dołem ze wspomnianego kanału, przebijając przy tym poziom 1,30 zł, a więc dołków z 2012 roku. Akcje banku są tym samym najtańsze od 2009 roku. Najbliższe wsparcie można wyznaczyć na okrągłym poziomie 1 zł, a dalsze przy dołkach z 2009 roku, czyli w przedziale 0,66 zł – 0,75 zł.

 

Getin Noble - Analiza techniczna
 Źródło: stooq.pl

 


 

Michał Masłowski, wiceprezes SII, redaktor naczelny magazynu AkcjonariuszKomentarz Michała Masłowskiego,

wiceprezesa SII, redaktora naczelnego magazynu Akcjonariusz

Zarówno dla klientów jak i akcjonariuszy banków nadeszły ciężkie czasy. Niskie stopy procentowe powodują problem z uzyskaniem dobrych wyników na marży odsetkowej. Wobec tego banki próbują tę dziurę w przychodach załatać, dokonując między innymi drastycznych podwyżek w taryfach opłat i prowizji. Dla klientów banków oznacza to koniec ery darmowych ROR-ów, kart płatniczych, wypłat z bankomatów, itd. Dla akcjonariuszy z kolei oznacza to po prostu problemy z utrzymaniem określonego poziomu przychodów ich spółek. 

 

Na to wszystko nakładają się problemy z kredytami udzielonymi we frankach szwajcarskich, rekomendacjami KNF-u o wstrzymaniu dywidendy (patrz przypadek PKO BP), itd. Na domiar złego w toku kampanii wyborczej pojawiają się coraz to inne pomysły polityków odnośnie opodatkowania branży bankowej. Pomysły są po pierwsze niepewne, a po drugie odsunięte w czasie na okres po wyborach, ale to wszystko razem nie składa się na dobry klimat inwestycyjny wokół branży bankowej.


BZ WBK

Na wykresie BZ WBK widoczne są trzy ważne poziomy cenowe: 300 zł, 350 zł i 400 zł. W 2014 roku akcje poruszały się w kanale 350 zł – 400 zł. W 2015 poziom 350 zł został dwukrotnie przełamany, w styczniu, a później ponownie z końcem maja. Po ostatnich spadkach kurs akcji jest coraz bliżej okrągłego poziomu 300 zł, który wyznacza silne wsparcie dla waloru. Obrona tego poziomu będzie optymistycznym sygnałem płynącym z analizy technicznej.

 

Pełna treść artykułu dostępna za darmo po zalogowaniu się.

Zaloguj się Zarejestruj się

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

24.11.2017, Newsroom

Oferta IPO CwMedia S.A. (właściciel serwisu CDA.pl) – piguła informacyjna

24.11.2017, Newsroom

Oferta IPO CwMedia S.A. (właściciel serwisu CDA.pl) – piguła informacyjna

Ruszyły zapisy na akcje właściciela popularnego serwisu internetowego CDA.pl. Inwestorzy indywidualni będą mogli zapisywać się na akcje do 5 grudnia 2017 roku.

Zobacz więcej

Polityka przejęła giełdę, hossy nie będzie. Przegląd wykresów banków