Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Wezwanie na akcje Global City Holdings – SII ostrzega inwestorów

© bepsphoto - Fotolia.com

Zgodnie z uchwałą Zarządu GPW w Warszawie z dnia 29 maja 2015 r. wycofanie akcji spółki Global City Holdings z obrotu na rynku regulowanym miało poprzedzić wezwanie do zapisywania się na sprzedaż akcji GCH ogłoszone przez akcjonariusza/akcjonariuszy większościowych. Tymczasem wzywającym na akcje Global City Holdings jest wyłącznie sam Emitent.

 

Powyższe oznacza niespełnienie przez spółkę wymogów nałożonych przez GPW warunkujących zgodę na wycofanie akcji z obrotu. Co szczególnie istotne, sytuacja ta ma niekorzystne konsekwencje podatkowe dla inwestorów indywidualnych, o czym wzywający poinformował dopiero w komunikacie dotyczącym zmiany treści wezwania z dnia 26 czerwca 2015 r. z godz. 17:12.

Podatek w Polsce i w Holandii

Jak można wyczytać z jego treści, okazuje się, że w sytuacji gdy nabywcą akcji jest sam Emitent (z siedzibą w Holandii), po stronie akcjonariuszy powstanie obowiązek zapłaty podatku od dywidendy na rzecz holenderskiego fiskusa. Podatek ten zostanie pobrany przez Emitenta z chwilą zapłaty ceny za skupione w wezwaniu akcje. Oznacza to, że na konta akcjonariuszy sprzedających akcje Global City Holdings wpłynie cena nie 47,70 PLN za jedną akcje, a jedynie 41,73 PLN.
Jak informuje spółka, co prawda będzie istniała możliwość odliczenia podatku zapłaconego w Holandii od dochodu osiągniętego przez polskiego inwestora w Polsce, w praktyce może to jednak nie być takie proste. Sam emitent w komunikacie o zmianie treści wezwania odsyła inwestorów do zasięgnięcia porady u profesjonalnego doradcy podatkowego co do konsekwencji podatkowych sprzedaży akcji.

Podatek pobrany w Holandii od każdej sprzedanej akcji GCH wyniesie 5,97 PLN

Należy w tym miejscu podkreślić, że gdyby wezwanie zostało ogłoszone przez akcjonariusza większościowego dochód z transakcji rozliczany byłby wyłącznie według polskich przepisów podatkowych. Inwestor z łatwością mógłby więc określić czy transakcja przyniosła mu dochód, czy stratę i rozliczyć ją w swoim zeznaniu podatkowym. Dodatkowo otrzymałby z biura maklerskiego informację PIT-8C o wysokości należnej fiskusowi daniny. Konsekwencją ogłoszenia wezwania przez samą Spółkę będzie natomiast konieczność zaangażowania się inwestorów indywidualnych celem wyjaśnienia swojej sytuacji podatkowej.

 

Wobec powyższych okoliczności Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych zaleca szczególną uwagę wszystkim akcjonariuszom mniejszościowym zapisującym się na sprzedaż akcji Global City Holdings. SII liczy również, że stosowne stanowisko w obronie interesu inwestorów indywidualnych zajmie w tej sprawie GPW w Warszawie, szczególnie mając na uwadze, że sposób ogłoszenia wezwania nie spełnia oczekiwań Giełdy wobec Global City Holdings oraz jej akcjonariuszy większościowych w związku z procedurą wycofania akcji z obrotu.

 

Z pełną treścią informacji o zmianie wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji Global City Holdings można zapoznać się m.in. pod poniższym adresem:

 

http://gpwinfostrefa.pl/GPWIS2/pl/index/callsAndMessages/info/717882,zmiana-tresci-wezwania-do-zapisywania-sie-na-sprzedaz-akcji-spolki-global-city-holdings-n-v-

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

21.06.2018, Newsroom

Ropa naftowa tanieje na rynkach przed posiedzeniem OPEC

21.06.2018, Newsroom

Ropa naftowa tanieje na rynkach przed posiedzeniem OPEC

Ceny ropy naftowej na światowych rynkach zaczęły mocno spadać.

Zobacz więcej

Wezwanie na akcje Global City Holdings – SII ostrzega inwestorów
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie