Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

PGNiG chce zwiększyć wydobycie za granicą, kurs akcji pozostaje na maksimach

Zgodnie ze strategią do 2022 roku PGNiG zamierza budować portfel zagranicznych aktywów poszukiwawczo-wydobywczych. Spółka przygląda się już pierwszym aktywom do przejęcia.

 

W wywiadzie dla PAP prezes PGNiG, Zbigniew Skrzypkiewicz, powiedział, że do 2022 roku firma może wydać łącznie na akwizycje do 13 mld zł. Spółka jest najbardziej zainteresowana zakupem koncesji produkcyjnych, które pozwalają na uzyskanie przepływów pieniężnych w krótszym okresie. Dzięki nowym aktywom udział wydobycia za granicą ma wzrosnąć do blisko 40%, kiedy w 2014 roku udział ten wyniósł 16%. Pod koniec tego roku spółka chce rozpocząć prace wiertnicze na koncesjach w Niemczech.

 

„Na razie typujemy najciekawsze z naszego punktu widzenia aktywa w USA i Kanadzie. Tworzymy krótką listę podmiotów, badamy je pod kątem atrakcyjności inwestycyjnej” – powiedział Skrzypkiewicz.

 

Strategia PGNiG do 2022 roku zakłada między innymi zwiększenie wolumenu produkcji ropy i gazu w sumie do około 50-55 mln boe w 2022 roku, do czego ma się przyczynić zakup aktywów poszukiwawczo-wydobywczych. Z innych założeń warto wymienić stabilizację wyniku EBITDA na poziomie około 7 mld zł w 2022 roku czy też program poprawy efektywności, który ma się przyczynić do oszczędności na poziomie około 800 mln zł.

 

PGNiG poinformował również o efektach wprowadzonego w tym roku programu rabatowego, który został wprowadzony między innymi na skutek postępującej liberalizacji rynku gazu w Polsce. Do programu zgłosiło się 30 klientów, których zamówienia stanowią 85% łącznego wolumenu gazu sprzedawanego w tym segmencie. Spółka podała również, że wielu z pozostałych klientów rozważa jeszcze przystąpienie do programu.

 

PGNiG negocjuje z Gazpromem zmiany cen gazu ziemnego z kontraktu jamalskiego. Spółka skierowała sprawę przed Trybunał  Arbitrażowy, co jest procedurą wynikającą z kontraktu. Skierowanie sprawy przed Trybunał nie wyklucza możliwości prowadzenia dalszych negocjacji i polubownego porozumienia z Gazpromem.

 

„Negocjacje prowadzone w formule sześciomiesięcznego okna negocjacyjnego określonego w umowie z Gazpromem nie dały w pełni  satysfakcjonujących  efektów, dlatego zarząd PGNiG podjął decyzję o przekazaniu sprawy do Trybunału Arbitrażowego. (…) PGNiG jest gotowe na zawarcie  porozumienia, które zagwarantuje spółce i jej klientom korzystną, osadzoną w realiach rynkowych cenę” – napisano w komunikacie PGNiG.

 

Akcje PGNiG od początku roku poruszają się w silnym trendzie wzrostowym. Kurs urósł z poziomu 4,25 zł do ponad 6,50 zł, wyznaczając historyczne maksimum na poziomie 6,98 zł. Najbliższym wsparciem dla ruchu jest przyspieszona linia trendu wzrostowego, która przebiega tuż pod obecnym kursem na poziomie 6,70 zł. Kolejne istotne wsparcie można wyznaczyć na poziomie 6 zł, a następnie przy cenie 5,25 zł. Ostatnie wydane rekomendacje dla PGNiG wydają skrajne zalecenia. Analitycy Wood&Co wydali rekomendację „sprzedaj” z cena docelową 4,98 zł w raporcie z dnia 16 czerwca br. Z kolei analitycy DM BOŚ wydali zalecenie „kupuj” z ceną docelową 7,45 zł w raporcie z dnia 7 czerwca br.

 

PGNiG - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: PGNiG, PAP

 

Więcej:

Zobacz również:

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

Zadaniem nowego podmiotu – Domu Analiz SII – będzie dostarczanie pokrycia analitycznego emitentów, którzy do tej pory nie cieszyli się dużym zainteresowaniem instytucji finansowych.

Zobacz więcej

PGNiG chce zwiększyć wydobycie za granicą, kurs akcji pozostaje na maksimach
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie