Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Sfinks powiększy się o Da Grasso. Akcje w silnym trendzie wzrostowym

© skumer - Fotolia.com

Sfinks Polska zawarł umowę intencyjną na przejęcie spółki Da Grasso, która zarządza największą w kraju siecią pizzerii. Negocjacje pomiędzy stronami mają zakończyć się do 14 lipca br., a zawarcie ostatecznej umowy planowane jest na dzień 31 marca 2016 roku. Wartość transakcji ustalono na 55 mln zł.

 

Sfinks Polska zarządza największą w Polsce siecią restauracji typu casual dinning Sphinx. Na koniec I kw. 2015 roku spółka posiadała 93 restauracje pod tą marką. Poza tym zarządza również takimi sieciami jak Chłopskie Jadło i WOOK. Teraz spółka może powiększyć się o sieć pizzerii Da Grasso, która prowadzi obecnie ponad 170 lokali pod tą marką. W komunikacie prezes zarządu Sfinks Polska, Sylwester Cacek, powiedział, że akwizycja Da Grasso była rozważana już w 2009 roku, jednak ze względu na konieczność restrukturyzacji obu marek, zarówno Da Grasso jak i Sphinx, plany te porzucono.

 

Właściciele Da Grasso zobowiązali się do nieprowadzenia rozmów w sprawie sprzedaży sieci do dnia 31 marca 2016 roku. Do sfinalizowania transakcji będzie potrzebna między innymi zgoda UOKiK. Obie strony zaakceptowały możliwość rozliczenia części transakcji poprzez zamianę na akcje Sfinks Polska.

 

„Zakup Da Grasso wpisuje się w założenia naszej strategii rozwoju. Za Da Grasso stoi duża sieć, rozpoznawalna marka i zadowoleni klienci. Uważamy, że po pomyślnym zakończeniu transakcji byłaby to druga – obok Sphinxa – strategiczna marka w naszym portfolio. Nie wykluczamy też możliwości rozwijania tej sieci także na rynkach zagranicznych. Uważamy, że akwizycja ta będzie miała pozytywny wpływ na nasze wyniki w kolejnych latach” – skomentował Cacek.

 

Spółka podała również, że w ostatnich miesiącach rozważała nabycie udziałów w Fornetti Polska, sieci minipiekarni i kawiarenek. Ostatecznie jednak zrezygnowano z tej inwestycji.

 

Pod koniec 2014 roku Sfinks Polska ogłosił nową strategię do 2020 roku, w której zakłada między innymi podwojenie sprzedaży do 2020 roku, kiedy ma ona wynieść 332 mln zł. Głównym motorem napędowym rozwoju spółki mają być restauracje Sphinx, które generują większość przychodów (90% w 2014 roku). Spółka nie wykluczała również akwizycji sieci marki z segmentu fast casual dining, kawiarni lub pizzerii. Sfinks podał dwa powody potencjalnych akwizycji. Były nimi akwizycja silnej marki, z dużym zasięgiem i potencjałem do rozwoju za granicą w celu stworzenia drugiej sieci strategicznej czy też zakup sieci gastronomicznych w celu ich rozwoju lub restrukturyzacji i późniejszego odsprzedania z zyskiem. Więcej na temat założeń strategii do 2020 roku pisaliśmy tutaj.

 

Przez około dwa lata akcje Sfinks Polska poruszały się w trójkącie, który opuściły górą z końcem 2014 roku. Na moment wybicia nałożyła się publikacja nowej strategii spółki. Od tego czasu kurs akcji dynamicznie rósł przez kolejne pół roku, zyskując ponad 200%. Cena akcji wzrosła ze 1,50 zł do 4,50 zł.

 

Sfinks Polska - Analiza Techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: Sfinks Polska

Zobacz również:

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

Analitycy Domu Analiz SII wydali dla akcji CDRL rekomendację "kupuj" z 12-miesięczną ceną docelową ustaloną na poziomie 42,62 zł. W momencie wydania rekomendacji giełdowy kurs tych walorów wynosił 32 zł, co oznacza potencjał wzrostu równy 33,2%.

Zobacz więcej

23.04.2018, Newsroom

Udany koniec roku PlayWay. Spółka zarobiła w 2017 roku prawie 16 mln zł

23.04.2018, Newsroom

Udany koniec roku PlayWay. Spółka zarobiła w 2017 roku prawie 16 mln zł

W IV kw. 2017 roku spółce PlayWay udało się utrzymać momentum wynikowe z III kw. W relacji kwartał do kwartału zyski okazały się nieco mniejsze, jednak już w porównaniu do IV kw. 2016 roku widać znaczną poprawę.

Zobacz więcej

Sfinks powiększy się o Da Grasso. Akcje w silnym trendzie wzrostowym
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie