Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

© apinan - Fotolia.com

Do krajowych funduszy akcji od początku roku napłynęło ponad 3,6 miliarda złotych. Szeroki strumień nowych środków wspiera krajowy parkiet giełdowy. Wysokie poziomy indeksów zawdzięczamy także dobrej koniunkturze na światowych rynkach. Istnieje jednak ryzyko, że wraz ze wzrostem stóp procentowych w USA nastąpi znaczy odpływ kapitału z Polski.

 

Mimo ostatnich spadków indeks szerokiego rynku WIG od początku roku zanotował już ponad 7,5-proc. wzrost. Jest to wynik znacznie lepszy od stopy zwrotu osiągniętej przez amerykańskie akcje. Wciąż mamy jednak sporo do nadrobienia w stosunku do giełd we Frankfurcie i Paryżu. Niemiecki DAX 30 urósł w ostatnich pięciu miesiącach o ponad 15 proc, a paryski wskaźnik CAC 40 jest jeszcze lepszy.

 

– II połowa roku na Giełdzie Papierów Wartościowych wciąż wygląda optymistycznie. Należy jednak cały czas mieć na uwadze to, że tutaj poziom wysokich poziomów giełd zagranicznych, które dalej mają się dobrze i utrzymują trendy wzrostowe, tak naprawdę wisi i nad polskim rynkiem. I kiedy można powiedzieć, że ten balon może pęknąć, to również z pewnością dotknie to i warszawską giełdę. Pytanie tylko kiedy – ocenia Rafał Irzyński, główny analityk Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

 

Inwestujący w Polsce na razie nie obawiają się jednak bessy. Raport Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami pokazuje, że saldo wpłat i umorzeń środków do funduszy inwestycyjnych na przestrzeni pierwszych czterech miesięcy bieżącego roku wyniosło plus 8,6 miliarda złotych. Największa część tego strumienia skierowana była do funduszy akcyjnych. Saldo dla tego segmentu wyniosło ponad 3,6 miliarda złotych.

 

Źródło: Newseria

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Rekordowe napływy do TFI
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie