Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Podsumowanie czatu z Orange Polska

violetkaipa - Fotolia.com

Podczas czatu internetowego ze spółką Orange Polska na pytania internautów odpowiadał Maciej Nowohoński - Członek Zarządu Orange Polska ds. Finansów. Pytania dotyczyły wielu segmentów działalności spółki. Poniżej przedstawiamy najciekawsze fragmenty wypowiedzi naszego gościa z podziałem na poszczególne obszary.

 

 

Inwestycje

 

„Na 2015 planujemy capex nieco poniżej 2 mld zł. czyli trochę powyżej 2014. Z tego do 450mln zł planujemy wydać na światłowodową sieć dostępową. Z wyłączeniem tego projektu capex będzie niższy niż w roku poprzednim, kiedy wyniósł niecałe 1.8 mld zł.”

 

„Inwestycje w sieć są finansowane z przepływów pieniężnych generowanych na bieżąco. Niewykluczone, ze dodatkowy kredyt wesprze inwestycje w licencje na częstotliwości 800 i 2600 MHz.”

 

„Mamy nadzieje, ze aukcja LTE zostanie zakończona. Jeżeli uda nam się zdobyć licencje LTE to ruszy program inwestycyjny pod nowe atrakcyjne usługi szybkiego mobilnego internetu. W dostępie stacjonarnym ruszamy właśnie z programem inwestycji w światłowody - w tym roku chcielibyśmy dotrzeć do 650 tysięcy domów w Polsce. Przewidujemy szybki wzrost w obszarze ICT i na rynku dostępu do internetu mobilnego. Wzrośnie segment Internet of Things. Aplikacje mobilne i gry to obszar nieco poza główny core businessem Orange Polska.”

 

„W tej chwili stawiamy na rozwój organiczny, ale strategia Orange Polska nie wyklucza przejęć.”

 

 

Restrukturyzacja kosztowa

 

„W grudniu 2013 podpisana została umowa społeczna, na podstawie której wynegocjowano restrukturyzację zatrudnienia w latach 2014-2015. W 2014 redukcja objęła około 1500 osób, na rok 2015 przewidziane jest kolejne około 1400.”

 

„Na koniec 2014 zatrudnienie to nieco powyżej 18000 osób.”

 

„Oszczędzamy w każdym obszarze. Poziom oszczędności wygenerowany w 2014 był znacząco wyższy niż w 2013 i wyniósł ponad 300m zł. Prawie 60% było w obszarach poza kosztami pracy. Ambicje zarządu w zakresie oszczędności na 2015 są duże.”

 

 

Zadłużenie

 

„Orange Polska korzysta z linii kredytowych uruchomionych przez firmę-matkę Orange SA. Obecne zadłużenie netto to 4,1 mld pln - nieco ponad poziom rocznej EBITDA. Linie zostały uruchomione w maju 2014 i dzięki nim udało nam się wygenerować pierwsze oszczędności na obsłudze długu. Kolejne, istotniejsze oszczędności zobaczymy w roku 2015 (pełny roczny efekt). Oznacza to, ze nowy sposób kredytowania jest bardziej ekonomiczny niż poprzedni, który był oparty o obligacje.”

 

 

Perspektywa przychodów, przepływów pieniężnych i dywidendy

 

„Spadek (przychodów) wynikał głównie z presji cenowej w usługach głosowych. Szczególnie w segmencie klientów biznesowych. Częściowo presję cenową udaje nam się zmitygować poprzez pozyskiwanie nowych klientów. Częściowo również spadek przychodów wynika ze zmian w preferencjach klientów - coraz większej popularności ofert bez telefonu tzw. SIMO, co powoduje niższy przychód na klienta (oczywiście po drugiej stronie jest też niższy koszt).”

 

„Mocno rosną przychody związane z mobilnym przesyłem danych. Liczymy na utrzymanie tego trendu. Liczymy, że presja na przychody głosowe mobilne będzie stopniowo się wygaszać. Mamy nadzieję na odwrócenie tendencji w internecie stacjonarnym dzięki planowanym inwestycjom w światłowód. Mamy też plany wzrostowe w kategorii przychodów ICT. Nie należy liczyć na odwrócenie tendencji spadkowej w telefonii tradycyjnej, chociaż tutaj też robimy postęp żeby zahamować spadki.”

 

„Podczas prezentacji wyników za rok 2014 zarząd zadeklarował rekomendację dywidendy na poziomie 50gr płatnej w roku 2015. Rekomendacja musi być jeszcze zatwierdzona przez WZA Spółki.”

 

„Na rok obecny planujemy przepływy organiczne na poziomie ok.900mln zł, w porównaniu z zarekomendowaną płatnością dywidendy 656mln. Ta prognoza przepływów nie obejmuje płatności na licencje, czyli ma właśnie za zadanie pokazanie trendów długoterminowych bez zdarzeń jednorazowych.”

 

Więcej:

 

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Podsumowanie czatu z Orange Polska
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie