Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

NewConnect jest z założenia rynkiem finansującym rozwój małych i średnich przedsiębiorstw o wysokim potencjale wzrostu.  Większość obrotów na tym rynku generują inwestorzy indywidualni. Zgodnie ze statystykami GPW, po I półroczu 2014 roku byli oni odpowiedzialni za ponad 60% obrotów. Dotychczas NewConnect doczekał się dwóch indeksów obrazujących koniunkturę na tym rynku, NCIndex oraz NCIndex30.

 

Obydwa indeksy są indeksami dochodowymi, a więc uwzględniają dochody z dywidend. W okresie od marca do listopada 2014 roku NCIndex30 spadł z ponad 1 500 punktów do poniżej 1 000 punktów. Do końca 2014 roku indeks odbił w górę, wyznaczając lokalny szczyt na poziomie około 1 170 punktów. W styczniu 2015 roku spadki na indeksie zatrzymały się na okrągłym poziomie 1 000 punktów, który jest silnym wsparciem dla ruchu. W najbliższym czasie byki mogą ponownie przetestować linię trendu spadkowego, a jej przebicie będzie z punktu widzenia analizy technicznej silnym sygnałem na dalsze wzrosty i wyznaczenie nowego lokalnego szczytu.

 

NCIndex30 analiza techniczna

 

W skład indeksu NCIndex wchodzi 201 spółek notowanych na rynku NewConnect. W ostatnim tygodniu stycznia 2015 roku wykres indeksu przebił linię trendu spadkowego. Obecnie obserwujemy klasyczny retest tej linii, w tym przypadku już wsparcia dla dalszego ruchu. Pierwszym silnym poziomem do pokonania przed dalszymi wzrostami będzie okrągły poziom 300 punktów. Udana obrona linii wsparcia i przebicie 300 punktów będzie potencjalnym, silnym sygnałem na dalsze wzrosty indeksu.

 

NCIndex analiza techniczna

 

Aktualnie spółką o największej kapitalizacji na NewConnect – 171,6 mln zł, jest 11 Bit Studios, producent gier video. Kurs akcji "oszalał" po informacji o sukcesie najnowszej produkcji „This War of Mine”, która po dwóch dniach od premiery pokryła koszty produkcji i zaczęła przynosić same zyski. Kurs w miesiąc zyskał ponad 650%, windując cenę z 9,50 zł do 75 zł za akcję. W celu zapoznania się z sytuacją techniczną innych producentów gier video z rynku NewConnect odsyłamy do osobnego artykułu.

 

Inwestowanie na rynku NewConnect jest ryzykowne, z czego należy sobie zdawać sprawę. Są przypadki emitentów, którzy nie prowadzą praktycznie żadnej działalności, a z niektórymi akcjonariusze nie mają żadnego kontaktu. Należy także uważać na oferty publiczne na NewConnect. Zdarzają się i takie, gdzie po przeprowadzeniu oferty prywatnej i zebraniu pieniędzy od inwestorów akcje nigdy nawet nie zostały wprowadzone do obrotu publicznego. Po więcej informacji na co warto zwracać uwagę inwestując w spółki z NewConnect, zapraszamy do felietonu poświęconego na ten temat.

 

Pomocny w selekcjonowaniu spółek z NewConnect może być Biuletyn NewConnect Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Znaleźć w nim można wiele ciekawych informacji o spółkach, w tym analizy wybranych emitentów, czy relacje z debiutów spółek na tym rynku.

 

Aby dowiedzieć się więcej o samym rynku NewConnect, jak funkcjonuje, czy też co zrobić z akcjami spółki wykluczonej z NewConnect, zapraszamy do działu Eksperci SII radzą, gdzie można znaleźć odpowiedzi na najczęściej zgłaszane pytania i problemy inwestorów indywidualnych.

 

Więcej: 

 

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Początek hossy na rynku NewConnect?
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie