Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

PKP Cargo będzie współpracowało z KGHM

© Jakub Jirsák - Fotolia.com

PKP Cargo poinformowało o zawarciu wstępnego porozumienia objęcia 49% udziałów w Pol-Miedź Trans (PMT), spółce w całości należącej do KGHM. PMT posiada obecnie około 2,4% udziału w rynku przewozów regionalnych.

 

Tabor należący do PMT to 61 lokomotyw i 1 493 wagony do przewozu towarów masowych. W informacji podano również, że spółka posiada stabilną bazę przychodową i dobrą sytuację finansową.

 

PMT prowadzi także działalność samochodową oraz obrotu paliwami. Przed objęciem udziału w spółce przez PKP Cargo, dodatkowe obszary działalności zostaną wydzielone do innych spółek KGHM. Taki projekt dobrze wpisuje się w strategię miedziowego giganta, zakładającą koncentrację na podstawowej działalności. Dodatkowo współpraca z PKP Cargo pozwoli na obniżenie inwestycji  w działalności kolejowej.

 

Objęcie udziałów przez PKP Cargo ma zostać sfinalizowane poprzez wkład pieniężny oraz aport w postaci lokomotyw. Zgodnie z porozumieniem PKP jest uprawnione od przeprowadzenia badania stanu PMT, a także złożenie wniosku do UOKiK o zgodę na transakcję.

 

„Współpraca z KGHM to doskonały przykład realizacji strategii umacniania pozycji PKP CARGO w kraju oraz oferty, jaką mamy dla dużych grup przemysłowych, obsługujących przewozy kolejowe we własnym zakresie. Bazując na wysokiej jakości naszych usług, zasobach taborowych i know-how możemy wspólnie wypracować bardzo korzystne efekty synergii dla wszystkich zainteresowanych” – poinformował prezes PKP Cargo, Adam Purwin.

 

PKP Cargo aktywnie rozwija skalę swojej działalności poprzez akwizycje. Spółka poinformowała 30 grudnia 2014 roku o podpisaniu umowy nabycia 80% udziałów w firmie Advanced World Transport -  drugim co do wielkości przewoźniku towarowym w Czechach, który funkcjonuje również w krajach Europy Środkowej i Południowej. Cena w transakcji wyniosła 103,2 mln euro. Czechy to dziewiąty pod względem wielkości rynek kolejowych przewozów towarowych w Europie. Ma jednak strategiczne znaczenie na mapie kolejowej, gdyż krzyżują się tam główne szlaki kolejowej Europy,

 

Spółka była również zainteresowana przejęciem CTL Logistics, jednej z największych firm na polskim rynku towarowych przewozów kolejowych. Ewentualnym problemem w sfinalizowaniu przejęcia mógł być sprzeciw UOKiK. Analitycy zwracali uwagę, że przejęcie CTL Logistics wpłynęłaby na ograniczenie poziomu konkurencji na rynku.

 

Źródło: PKP Cargo

 

Więcej:

Zobacz również:

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

Zadaniem nowego podmiotu – Domu Analiz SII – będzie dostarczanie pokrycia analitycznego emitentów, którzy do tej pory nie cieszyli się dużym zainteresowaniem instytucji finansowych.

Zobacz więcej

PKP Cargo będzie współpracowało z KGHM
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie