Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

TVN na sprzedaż. Kto może być nowym właścicielem?

© DeshaCAM - Fotolia.com

Pakiet kontrolny TVN-u (51,75%) posiada Grupa ITI (51%) oraz Grupa Canal+ (49%), należąca do francuskiego koncernu Vivendi. Koncern ten znalazł się w akcjonariacie TVN pod koniec 2011 roku. Wtedy to Grupa ITI zadecydowała o sprzedaży całego pakietu akcji TVN-u. Transakcja miała odbyć się w dwóch turach. W pierwszej turze francuski koncern zakupił mniejszościowe udziały w Grupie ITI. Druga tura transakcji była planowana na lata 2016-2017, kiedy TVN spłaci swoje długi, szacowane wtedy na ponad 2 mld zł.

 

Wczoraj, 16.10.2014, Grupa ITI oraz Grupa Canal+ poinformowały, że rozważają sprzedaż swoich udziałów, a zarazem pakietu kontrolnego w TVN. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie pojawili się inwestorzy strategiczni oraz finansowi, zainteresowani zakupem pakietu. Proces jest w początkowej fazie i na razie żadne decyzje nie zapadły, jak również nie ma pewności, że do sprzedaży dojdzie. „Puls biznesu” podaje, że właściciele oczekują 3,5 mld zł za pakiet kontrolny TVN-u. Kapitalizacja na dzień dzisiejszy spółki to ponad 5 mld zł.

 

Akcjonariat TVN

Źródło: investor.tvn.pl

Komentarz analityków

Konrad Księżopolski, BESI

 

„Jeśli chodzi o cenę, to Vivendi nie jest zdesperowane, aby sprzedawać TVN po każdej cenie. Dodatkowo, z uwagi na udział ITI w transakcji, sprzedający będą mogli liczyć na premię związaną z przejęciem kontroli nad spółką.

 

Dla akcjonariuszy TVN ewentualna sprzedaż udziałów przez ITI i Vivendi wcale nie musi oznaczać, że nowy właściciel będzie chciał skupić 100 proc. akcji. Jeśli będzie to duży branżowy inwestor na pewno będzie w stanie dalej rozwijać TVN, głównie poprzez dostęp do nowego kontentu. Także cross selling i synergie w takim przypadku by były.”

 

Przemysław Sawala-Uryasz, UniCredit CAIB

 

„Vivendi ma opcję na wykup kontrolnego pakietu TVN po transakcji NC+ z 2012 roku. Ta opcja dotyczy pakietu ITI w spółce, która bezpośrednio kontroluje TVN.

 

Jednakże, patrząc na komunikat ze spółki, nie mogę wykluczyć, że wejdzie do gry jakiś podmiot nie będący częścią transakcji z 2012 roku. W spekulacjach pojawiają się różne spółki: Vivendi jest wyborem oczywistym. Pojawiają się także nazwy Time Warner, który ma udziały w Czechach, XXI Century Fox, Bertelsman, RTL.

 

Bardziej prawdopodobnie wydaje mi się, że jest to dokończenie transakcji z 2012 roku.”

Zadłużenie TVN

Po I półroczu 2014 roku zadłużenie netto TVN-u wyniosło ponad 2 mld zł. Zadłużenie spółki stanowią głównie obligacje, których wartość nominalna przekracza 2,3 mld zł. W relacji do I kwartału 2014 roku wskaźnik długu netto do EBITDA spadł z 4,3 do 4,1, głównie za sprawą wysokich przepływów z działalności operacyjnej oraz korzystnych zmian kursów walut. Zysk netto spółki za ostatnie 12 miesięcy to 2,2 mln zł. Wynik ten obniżyła strata w III kwartale 2013 roku, w wysokości niemal 170 mln zł.

 

Wybrane dane finansowe

[mln zł]

Dług netto

2084

Skorygowana EBITDA (za ostatnie 12M)

512

Dług netto/EBITDA

4,1

Zysk netto (za ostatnie 12M)

2,2

Kapitalizacja

5022

Źródło: prezentacja inwestorska TVN za I półrocze 2014

 

Po informacji o możliwej sprzedaży pakietu większościowego nowemu inwestorowi, akcje TVN zyskiwały na otwarciu 6,9%. Cena wzrosła z 14,41 zł do 15,40 zł. W ciągu dnia, do godziny 11:20, cena spadła do 14,86 zł.

 

Wykres TVN

Źródło: atskaner.pl

 

Źródło: investor.tvn.pl, iti.pl, biznes.pap.pl, pb.pl

 

Więcej:

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

19.03.2018, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników rocznych Grupy PZU za 2017 rok

19.03.2018, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników rocznych Grupy PZU za 2017 rok

Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Grupą Kapitałową PZU, który odbędzie się 22 marca (czwartek) o godz. 12:00. Na pytania inwestorów odpowie Tomasz Kulik, Członek Zarządu PZU SA i PZU Życie SA.

Zobacz więcej

TVN na sprzedaż. Kto może być nowym właścicielem?
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie