Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Cormay - odcięcie praw poboru, od początku roku -50%

© Sergey Nivens - Fotolia.com

Od dzisiaj akcje PZ Cormay są notowane bez wartości prawa poboru. Stąd wynika niższa cena odniesienia akcji na otwarciu. Każdy kto posiadał wczoraj na zamknięciu sesji (18.08.2014) akcje diagnostycznej spółki, otrzyma za jedną akcję jedno prawo poboru. Aby móc zapisać się na jedną akcję w nowej emisji, trzeba posiadać trzy prawa poboru. W ten sposób kapitał zakładowy powiększy się o 1/3. Środki pozyskane z nowej emisji (36 mln zł, jeśli zostaną objęte wszystkie akcje) zostaną przeznaczone na częściowe finansowanie budowy fabryki analizatora BlueBox i dedykowanych do niego jednorazowych kaset mikroprzepływowych.

 

Trochę matematyki

 

Cena akcji w nowej emisji została ustalona na poziomie 3,40 zł. Na zamknięciu w dniu przyznania praw poboru, cena akcji wyniosła 4,85 zł. Aby stać się posiadaczem jednej akcji w nowej emisji należy posiadać 3 akcje (otrzymamy 3 prawa poboru) o wartości 3 * 4,85 = 14,55 zł. Do tej wartości należy dodać cenę, którą zapłacimy za nową akcje, czyli 14,55 zł + 3,40 zł = 17,95 zł. Za tą cenę staniemy się posiadaczami łącznie 4 akcji, co daje średnią cenę każdej z nich 17,95 / 4 = 4,49 zł. Ta kwota jest kursem odniesienia akcji po dniu odcięcia praw poboru, czyli dzisiaj (19.08.2014). Jaką wartość w takim razie ma jedno prawo poboru? Otóż jest to różnica między kursem zamknięcia w dniu przyznania praw poboru – 4,85 zł oraz wartością akcji po odcięciu praw poboru – 4,49 zł, co daje 4,85 – 4,49 zł = 0,36 zł. Dzięki takim zasadom emisji z zachowaniem praw poboru, dotychczasowi posiadacze akcji nie tracą na ustaleniu niższej ceny emisyjnej nowych akcji, gdyż wszystko wyrównuje wartość praw poboru.

 

Prawami poboru będzie można handlować. Na razie jednak nie jest znany termin rozpoczęcia i zakończenia handlu nimi. Stanie się to dopiero po zatwierdzeniu prospektu emisyjnego przez KNF. Ostatnie miesiące nie są jednak dobre dla posiadaczy akcji Cormay. Od początku tego roku kurs zniżkował o blisko 50%. Licząc straty od początku 2013 r. kurs obecny jest niżej o ok. 70%. 

 

Źródło: Stooq.pl

 

Więcej:

Zobacz również:

11.06.2018, Aktualności

Amibroker praktycznie – szkolenie on-line Pawła Szczepanika i 200 zł zniżki dla członków SII

11.06.2018, Aktualności

Amibroker praktycznie – szkolenie on-line Pawła Szczepanika i 200 zł zniżki dla członków SII

Tylko do piątku, 15 czerwca 2018 r. trwać będą zapisy na szkolenie on-line Amibroker Praktycznie, autorstwa Pawła Szczepanika.

Zobacz więcej

14.06.2018, Newsroom

Sprawdź, jak radzą sobie tegoroczni debiutanci na GPW

14.06.2018, Newsroom

Sprawdź, jak radzą sobie tegoroczni debiutanci na GPW

W czasie niespełna 6 miesięcy tego roku na rynku głównym warszawskiej giełdy zadebiutowały tylko cztery spółki.

Zobacz więcej

Cormay - odcięcie praw poboru, od początku roku -50%
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie