Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Komputronik - zysk netto wyższy o 85%, kurs stoi w miejscu

© Julien Eichinger - Fotolia.com

14 sierpnia 2014 r. Komputronik opublikował raport kwartalny. Inwestorzy mogli oczekiwać lepszych wyników od tego samego kwartału poprzedniego roku, gdyż w raportach bieżących dotyczących wielkości osiągniętego zysku handlowego ze sprzedaży dynamiki były wyższe od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. Pozostawało tylko pytanie jak będzie wyglądała dalsza część rachunku zysków i strat, czyli takie pozycje jak np. koszty zarządu czy koszty finansowe.

Rachunek zysków i strat

Komputronik w drugim kwartale roku kalendarzowego tego roku osiągnął 3,05 mln zł zysku netto wobec 1,65 mln zł rdr. Oznacza to wzrost o 85%. Przychody ze sprzedaży również istotnie wzrosły – 477,3 mln zł vs. 358,3 mln zł. Poprawa pod względem zyskowności wywodzi się głównie z podstawowego biznesu, gdyż już zysk brutto na sprzedaży był o 2,9 mln zł wyższy rdr. Zysk operacyjny miał wartość o 1,6 mln zł więcej rdr, zysk brutto również był wyższy o 1,6 mln zł, a zysk netto o 1,4 mln zł. Koszty zarządu mimo wyższej sprzedaży nie wzrosły, a wręcz przeciwnie spadły o 0,3 mln zł. Gorzej od poprzedniego roku wyglądało saldo na pozostałej działalności operacyjnej. Rok temu pozostałe przychody operacyjne były wyższe od pozostałych kosztów operacyjnych o 0,46 mln zł, a w tym roku saldo to było ujemne -0,1 mln zł. Co ważne niższe były koszty finansowe o 0,42 mln zł.

Bilans

Wyższa sprzedaż musiała odcisnąć swoje piętno na strukturze bilansu. Kilka miesięcy temu prezes Komputronika zapowiadał położenie nacisku na zmniejszenie zadłużenia oprocentowanego. Jednak większa skala sprzedaży tworzy konieczność finansowania majątku obrotowego, gdyż skoro firma handlowa więcej sprzedaje to zazwyczaj musi mieć większe zapasy czy wyższy stan należności i zobowiązań handlowych. Z zaprezentowanych danych wynika, że spółka faktycznie zwiększyła wymienione pozycje o kilkanaście procent, jednak tempo wzrostu zadłużenia oprocentowanego było znacznie niższe. Wzrosły natomiast zobowiązania handlowe. Rośnie wartość kapitału własnego – w ciągu roku ze 129 mln zł do 150 mln zł. Na kontach spółki stan środków pieniężnych na koniec czerwca 2014 r. wynosił 11,7 mln zł – o 2,6 mln zł więcej niż jeszcze 3 miesiące temu. Pamiętajmy, że spółka już za ok. miesiąc wypłaci dywidendę w wysokości 27 gr na akcję, co daje łącznie 2,58 mln zł. Taka wypłata nie wpłynie istotnie na zmniejszenie wskaźników płynności spółki. Prezes podkreślał istotny wzrost wartości dywidendy względem poprzedniego roku. Wskazywał też, że na wyniki grupy pozytywnie wpływają polepszające się wyniki spółek zależnych. Obecnie spółka rozwija swoją obecność w Niemczech. Założyła własny oddział w Berlinie, jednak nie zamierza uruchamiać na tym rynku sklepów tradycyjnych. Zamierza koncentrować się na kanale e-commerce.

 

Skup akcji

 

ZWZA, które odbyło się 14.08.2014 podjęło uchwałę o skupie akcji własnych. "Budżet" na ten cel wynosi 2 mln zł. Przy obecnej cenie rynkowej umożliwi to skup ok. 250 tys. akcji, co daje ok. 6% obecnego free floatu. Skupione akcje mogą posłużyć do dalszej odsprzedaży. 

Poprawiające się wyniki vs. kurs akcji

Notowania akcji Komputronika pozostają w kanale spadkowym, który obowiązuje na wykresie od końca ubiegłego roku. Oporem obecnie są okolice 9 zł. Ich potencjalne wybicie górą będzie oznaczać sygnał kupna i możliwość osiągnięcia ostatnich szczytów na poziomie ok. 11 zł. Wsparciem jest dolne ograniczenie kanału – poziom ok. 6,80 zł. Należy pamiętać, że Komputronik wciąż pozostaje w sporze prawnym z firmą Clean & Carbon. Wartość sporu jest wysoka, co może wpływać na niższe zainteresowanie spółką inwestorów instytucjonalnych. Więcej o tym wątku pisaliśmy w poprzednich artykułach.

 

Wykres

Źródło: Stooq.pl

 

Więcej:

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Komputronik -  zysk netto wyższy o 85%, kurs stoi w miejscu
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie