Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

TVN skupuje akcje własne mimo wysokiego zadłużenia

© IvicaNS - Fotolia.com

TVN dokonał skupu akcji własnych w ilości 5 mln akcji za kwotę 100 mln zł. Cena wyniosła 20 zł za walor i była znacznie wyższa od rynkowego poziomu – obecnie kurs oscyluje wokół 16 zł. Od akcjonariuszy mniejszościowych spółka kupiła 2 445 500 sztuk. Przyjęty program skupu akcji umożliwia nabycie przez spółkę do 34 mln własnych akcji (ok. 10% kapitału zakładowego) za maksymalnie 500 mln zł. Wiceprezes spółki informował ostatnio, że w tym roku można spodziewać się jeszcze jednej transzy skupu, a kolejne dwie odbędą się w 2015 roku.

 

Wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2014 r. były na zbliżonym poziomie jak w porównywalnym kwartale 2013 roku. Zysk EBITDA wyniósł 95,8 mln zł. Jest to najbardziej miarodajny wskaźnik określający zyskowność tej spółki, gdyż na poziom zysku netto mocno oddziałuje (zarówno w górę jak i w dół) wpływ przeszacowania wyceny obligacji denominowanych w euro, który jest kosztem bądź przychodem niegotówkowym. Zgodnie z wypowiedziami prezesa zarządu, TVN oczekuje lepszej drugiej połowy roku, a wzrost rynku reklamy telewizyjnej ma osiągnąć wzrost jednocyfrowy. Przypomnijmy, że spółka oprócz kanałów telewizyjnych TVN posiada 32% udziałów w platformie NC+. Same kanały TVN w 1q 2014 r. osiągnęły rentowność EBITDA na poziomie 30,5% (vs. 31,4% w 1q2013), co stanowiło kwotę 97,8 mln zł. NC+ w 1q2014 osiągnęła 106 mln zł zysku EBITDA. Poziom zadłużenia brutto TVN to niespełna 2,5 mld zł przy sumie bilansowej 3,9 mld zł. Sam kapitał własny wynosi 982,8 mln zł, co daje wskaźnik ogólnego zadłużenia na poziomie ok. 0,75.

 

Komentarz:

 

Wniosek jest krótki: TVN woli skupować własne akcje niż spłacać zadłużenie, którego poziom jest wysoki. Jednak dopóki spółka będzie utrzymywała wysoką rentowność podstawowego biznesu i umiejętność generowania gotówki z core biznesu na dotychczasowych poziomach to nie jest zagrożona płynność spółki.

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

21.06.2018, Newsroom

Ropa naftowa tanieje na rynkach przed posiedzeniem OPEC

21.06.2018, Newsroom

Ropa naftowa tanieje na rynkach przed posiedzeniem OPEC

Ceny ropy naftowej na światowych rynkach zaczęły mocno spadać.

Zobacz więcej

TVN skupuje akcje własne mimo wysokiego zadłużenia
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie