Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Wybór między ZUS a OFE

© alphaspirit - Fotolia.com

Od 1 kwietnia do 31 lipca mamy możliwość zadecydowania, czy dalej chcemy oszczędzać w otwartych funduszach emerytalnych. Ustawodawca wymaga, aby każdy członek OFE potwierdził, że dalej chce odprowadzać składki do tego funduszu. W przypadku bierności ze strony przyszłego emeryta, nowe składki będą trafiały na indywidualne subkonto w ZUS-ie.

Wybieramy OFE

Aby dalej oszczędzać w OFE, należy przez najbliższe 4 miesiące złożyć w ZUS oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE. Oświadczenie może być złożone:

 

  • osobiście,
  • listownie,
  • przez internet, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

 

Warto zaznaczyć, że nie jest to ostateczny wybór. Kolejną możliwość wyboru pomiędzy OFE a ZUS będziemy mieli w 2016 roku, a później co 4 lata. Oznacza to, że w przypadku oszczędzania w OFE, co 4 lata będzie trzeba składać oświadczenie w ZUS-ie. Osoby dopiero rozpoczynające pracę mogą od razu zdecydować, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE.

 

Wybór, czy dalej oszczędzać w OFE, nie dotyczy osób, którym brakuje 10 lat bądź mniej do osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego. Przy przekroczeniu granicy 10 lat, środki są stopniowo przesuwane z OFE na subkonto w ZUS-ie. Dzieje się tak za sprawą tzw. „suwaka bezpieczeństwa”, który chroni przed tzw. ryzykiem złej daty , czyli silnym załamaniem się kursów rynkowych w roku przejścia na emeryturę.

 

Pamiętajmy, że wybór dotyczy tu tylko jednej siódmej wysokości składki. Niezależnie od dokonanego wyboru, na ZUS, jako I filar, będzie trafiało 12,22% z 19,52% składki. Gra toczy się o 2,92%, czy ma ono trafiać na subkonto w ZUS-ie, czy na OFE.

 

 

Wybór

ZUS

OFE

ZUS

12,22%

12,22%

Subkonto w ZUS

7,3%

4,38%

OFE

0%

2,92%

Razem

19,52%

19,52%

 

Więcej:

 

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

16.02.2018, Newsroom

Mercor z wyraźną poprawą wyników po trzech kwartałach

16.02.2018, Newsroom

Mercor z wyraźną poprawą wyników po trzech kwartałach

Skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży wzrosły rok do roku o 24,6%, a wynik operacyjny o 45,9%.

Zobacz więcej

Wybór między ZUS a OFE