Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Straciłeś na akcjach w IPO Energa? 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć

Inwestorzy indywidualni zapisywali się na akcje Energi po 17 zł. Strata w pierwszym dniu wynosi około 3-5%. Akcje są handlowane pierwszego dnia (11 grudnia, godz. 12:00) po około 16,20 – 16,40 zł. Choć w trakcie dnia był moment, w którym zadrżały serca inwestorów i kurs chwilowo spadł nawet do 15,30 zł.

PKP Cargo, Newag i Mercator rozbudziły apetyty inwestorów

Inwestorzy, w szczególności Ci początkujący, mogą być zaskoczeni. Przecież większość dotychczasowych debiutów z okresu kilku ostatnich miesięcy skończyło się dużym sukcesem. Inwestorzy zarobili po kolei na PKP Cargo, na Newagu, na Mercatorze, czy też wcześniej na Peixinie. Można było odnieść wrażenie, że włączyło się swojego rodzaju perpetuum mobile, czyli w okresie hossy wystarczy zapisywać się na każde kolejne IPO, sprzedawać na debiucie i w ten sposób zarabiać od kilku do kilkudziesięciu procent.

Energa przyniosła straty

Tymczasem debiut Energi był zimnym prysznicem dla wielu inwestorów. Analitycy jeszcze dzień wcześniej prześcigali się w prognozach ile będzie można zarobić na debiucie, tymczasem dla wielu, w szczególności początkujących inwestorów, notowania z pierwszego dnia są szokiem.

 

Co można poradzić takim inwestorom? Po pierwsze bez paniki. A po drugie:

 

  1. Na akcjach na Giełdzie czasami traci się pieniądze. Jest to tzw. ryzyko rynkowe. Nie jest to nic niezwykłego, jest to sytuacja normalna. Chcesz inwestować na Giełdzie dłużej? Musisz się do tego przyzwyczaić.
  2. Spółki energetyczne to nie są spółki z dużym potencjałem wzrostu. To raczej dojne krowy, które mogą dosyć przewidywalnie zaplanować wynik finansowy. Energa ma w planach wypłatę dywidendy. Można zatem rozważyć inwestycję długoterminową „pod dywidendę”.
  3. Zarząd Energi zapowiedział, że wypłaci za 2013 r. 400 mln zł w formie dywidendy, a za 2014 nawet 500 mln zł (ponad 1 zł na akcje).
  4. W akcjonariacie Energi jest sporo tzw. „akcji pracowniczych”. To może, w szczególności w pierwszym okresie bytności spółki na GPW, powodować presję na sprzedaż akcji. Ważne jest to, że pracowników nie obowiązuje lock-up na posiadane akcje.
  5. Masz wysoką awersję do strat? Nie chcesz trzymać tych akcji? Sprzedaj i potraktuj te 3-5% straty jako koszt nauki. Giełda w przyszłości jeszcze niejednokrotnie da Ci szansę.

 

Zainwestowałeś pierwszy raz i straciłeś? Chcesz się czegoś nauczyć? Zapoznaj się z edukacyjną ofertą SII! Zobacz jak prawidłowo zarządzać portfelem inwestycyjnym, przeczytaj zbiór naszych poradników ABC inwestora giełdowego.

 

Czytaj też:

 

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

19.02.2018, Newsroom

Grupa Master Pharm podwoiła zysk netto w IV kw. 2017 roku

19.02.2018, Newsroom

Grupa Master Pharm podwoiła zysk netto w IV kw. 2017 roku

Zgodnie z opublikowanymi szacunkami wyników grupa osiągnęła w 2017 roku 8,9 mln zł zysku netto. Po przeliczeniu, zysk netto w samym IV kw. wyniósł 5,1 mln zł wobec 2,7 mln zł przed rokiem.

Zobacz więcej

Straciłeś na akcjach w IPO Energa? 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć