Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Długoterminowe inwestowanie nie zawsze przynosi efekty

Istnieje na rynku liczna grupa inwestorów nastawionych na długoterminowe inwestowanie w spółki dywidendowe. Zamiłowanie do takich inwestycji wynika z kilku powodów. Po pierwsze inwestorzy Ci nie mają czasu na aktywny daytrading. Ba! Nie mają czasu ani umiejętności nawet na aktywne inwestowanie w terminie tygodniowym, czy miesięcznym. Po drugie, są to inwestorzy, którym cechy charakteru nie pozwalają przy takim aktywnym handlu, w nieco krótszym terminie, zachować odpowiedniej dyscypliny przy inwestowaniu. Wolą po prostu zawrzeć transakcję raz na pół roku, niż raz dziennie.

 

Te wypłacane dywidendy powodują regularny przepływ finansowy, który niejako uniezależnia inwestorów od okresowych zmian kursu akcji. Czyli mówiąc jeszcze prościej: „Co mnie obchodzi bessa, skoro moja spółka zapłaci mi dywidendę, prawie na lokacie bankowej”. Znam inwestorów, którzy wręcz mówią, że nie obchodzą ich w ogóle zmiany cenowe posiadanych spółek (sam po części tak mam), gdyż w dłuższym terminie regularnie wypłacana dywidenda równoważy wszelkie straty.

 

Takie wnioskowanie jest w zdecydowanej większości przypadków słuszne. Spółki, które płacą dywidendy są przeważnie duże, stabilne i prawdopodobieństwo, że coś złego tam się stanie jest stosunkowo niskie. Ale niestety są od tej zasady wyjątki. Dopóki kurs akcji posiadanych spółek waha się przedziale od -20% do +20%, to faktycznie może to nie mieć znaczenia. Gorzej jest, gdy będziemy mieli do czynienia z wyjątkiem od tej reguły.

Taki „strzał” może zniweczyć lata oszczędzania. TPSA zapłaciła w ciągu ostatnich 6 lat łącznie 7,22 zł dywidendy. Nominalny spadek ceny od września wyniósł około 10 zł.

Takim negatywnym przykładem, że jednak nie można kupić spółki dywidendowej, kompletnie o niej zapomnieć i do nieskończoności cieszyć się sowitą dywidendą, są akcje Telekomunikacji Polskiej. Co z tego, że spółka od wielu lat regularnie dzieliła się zyskiem z akcjonariuszami, skoro jej kurs od września spadł o 60% i zapowiedziano obniżenie dywidendy o 66% (z 1,50 zł do 0,50 zł). Przy obecnym tempie rozwoju sytuacji, to nawet te 50 gr nie wydaje się pewne. Taki „strzał” może zniweczyć lata oszczędzania. TPSA zapłaciła w ciągu ostatnich 6 lat łącznie 7,22 zł dywidendy. Nominalny spadek ceny od września wyniósł około 10 zł.

 

Przypadek akcji TPSA niestety pokazuje, że nawet przy inwestowaniu bardzo długoterminowym naszym inwestycjom trzeba się okresowo przyglądać, oceniać i weryfikować.

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Długoterminowe inwestowanie nie zawsze przynosi efekty