Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

INI 13.12: Blisko 2 na 3 inwestorów to byki – czy to skrajny optymizm? „QE3+/QE4” od Fed

Rajd Świętego Mikołaja trwa w najlepsze. Nawet najwięksi maruderzy z GPW wyrywają się trendów bocznych lub spadkowych zazdroszcząc rekordowych poziomów kursów liderom wzrostów. Jednak naprawdę ciężko wskazać istotną fundamentalną przesłankę tak silnych zwyżek na warszawskim parkiecie, no może oprócz ogromnych zaległości warszawskiego parkietu do giełd zagranicznych. Wszystko wskazuje na to, że wzrosty napędzają obecnie głównie polscy inwestorzy, którzy wcześniej pozostawali poza rynkiem i teraz próbują gonić uciekającą hossę – w tym polskie fundusze inwestycyjne i emerytalne. Tak wysokie poziomy optymizmu muszę przynieść korektę, kiedy inwestorzy rozpoczną realizację znacznych zysków po pojawieniu się złych newsów w mediach. Nastąpi to wcześniej czy później. Po przepływach kapitałów do naszego regionu (w przeciwieństwie do innych krajów wschodzących) i zachowaniu kursu polskiego złotego nie widać bowiem aż tak mocnego zaangażowania inwestorów zagranicznych. Oczywiście nie bez znaczenia są wciąż utrzymywane na skrajnie niskich poziomach przez największe banki centralne świata stopy procentowe, odbijające wskaźniki wyprzedzające koniunkturę PMI oraz światełko w tunelu wywołane programami dodruku pieniądza poprzez skup toksycznych aktywów z rynku. Przed tygodniem jeszcze wydawało się, że banki centralne krajów zachodnich wyczerpały swoją amunicję w walce ze spowolnieniem. Tymczasem w mijającym tygodniu FED ogłosił kolejny program skupu długoterminowych skarbowych papierów dłużnych (zastępujący operację Twist) o wartości 45 mld USD miesięcznie (łącznie z wrześniowym QE3 będzie to 85 mld). Ponadto ekspansywna polityka monetarna Rezerwy Federalnej została uzależniona od wskaźników ekonomicznych – będzie kontynuowana dopóty dopóki stopa bezrobocia nie spadnie poniżej 6,5% lub projekcja inflacji nie przekroczy 2,5%.

 

 

 

Wielu niedowiarków i pozostających poza rynkiem dołącza do kupujących. Udział byków przekroczył 60%, co oznacza, że niemal 2 na 3 inwestorów to byki. Jest to poziom najwyższy od połowy marca 2012 roku, tj. od 9 miesięcy. Tak optymistyczne nastroje wśród inwestorów indywidualnych utrzymują się już przez 3 tygodnie. Obecnie przewaga optymistów nad pesymistami to aż 42,1 pkt. proc. – najwięcej od QE3. Wzrost byków odbył się głównie kosztem inwestorów wcześniej określających się jako neutralnych. Apetyt na ryzyko jednak rośnie, a jest on potęgowany uczuciem żalu spowodowanym niewykorzystaniem szansy i oglądaniem silnie zwyżkujących kursów indeksów giełdowych.

 

 

 

Indeksy amerykańskie również nie zatrzymują się w drodze na szczyty. Sentyment inwestorów z Wall Street wzrósł w ubiegłym tygodniu – już po raz czwarty – do poziomu 43,2%, co oznacza poziom najwyższy od 9 miesięcy.

 

 

* Indeks INI = udział byków *100 + udział niedźwiedzi *(-100)

 

W swojej półtora rocznej historii indeks INI wskazał już niejednokrotnie sygnał skrajnego pesymizmu (wyprzedania rynku) oraz hurraoptymizmu (wykupienia rynku), co było dobrym okresem do odpowiednio akumulowania akcji i realizowania zysków. Tym razem sytuacja może być inna ze względu na to, że być może w końcu mamy trend wzrostowy i oscylatory techniczne (również wskaźniki kontrariańskie długo pozostają w strefie wykupienia), ale czy na pewno będzie inaczej?

 

 

 

Pamiętaj aby co tydzień oddać swój głos w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

16.02.2018, Newsroom

Mercor z wyraźną poprawą wyników po trzech kwartałach

16.02.2018, Newsroom

Mercor z wyraźną poprawą wyników po trzech kwartałach

Skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży wzrosły rok do roku o 24,6%, a wynik operacyjny o 45,9%.

Zobacz więcej

INI 13.12: Blisko 2 na 3 inwestorów to byki – czy to skrajny optymizm? „QE3+/QE4” od Fed