Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Koniec tanich rachunków maklerskich na GPW?

 

GPW

 

Od lipca 2011 roku wchodzi w życie nowy cennik GPW, w którym znacząco podwyższono opłaty za dostęp klientów do arkusza ofert. W przypadku jednej oferty (czyli jedno najlepsze zlecenie kupna i sprzedaży) opłata ma wzrosnąć aż o 100%. Przekłada się to na wzrost łącznych opłat o co najmniej 1 mln zł, w skali całego rynku, czyli 1,44 mln rachunków (wg wyliczeń GG Parkiet). Może to przynieść koniec darmowym rachunkom maklerskim, gdyż najprawdopodobniej dodatkowy koszt brokerzy przerzucą na klientów.

 

Przedstawiciele domów maklerskich są zdumieni tą decyzją. Z przekąsem wspominają o idei akcjonariatu obywatelskiego, czyli promowaniu inwestowania na giełdzie, gdzie oprócz elementu edukacyjnego ważny jest dostęp do danych, a jego brak może oznaczać mniejsze zainteresowanie giełdą. Ponadto straszą, że mogą zamykać nieaktywne rachunki lub wprowadzać podwyżki. Duzi brokerzy nie będą w stanie wziąć na siebie jeszcze większych kosztów, więc promocyjny charakter standardowej już jednej oferty będzie musiał być okupiony większą aktywnością inwestorów (większymi obrotami).

 

Władze warszawskiej giełdy tłumaczą podwyżki zmianami na rynku (większa oferta) oraz niezmiernie niskim poziomem opłat udostępniania danych przez wiele lat.

 

 

Więcej szczegółów w weekendowym wydaniu Parkietu (05-06 marca 2011, dostęp płatny)

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

20.06.2018, Newsroom

Mocna reakcja rynku na opublikowane sprawozdanie LiveChatu

20.06.2018, Newsroom

Mocna reakcja rynku na opublikowane sprawozdanie LiveChatu

Grupa LiveChat Software opublikowała raport za rok obrotowy zakończony 31 marca 2018 roku. W środę od rana kurs akcji spółki wyraźnie rośnie.

Zobacz więcej

Koniec tanich rachunków maklerskich na GPW?
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie