Chat with us, powered by LiveChat

Wistil SA - Zarząd i Rada Nadzorcza zarobiła w 2007 r. 19,4 mln zł przy skonsolidowanej stracie 17,7 mln zł

    Szanowni Państwo,


    w związku z treścią raportów finansowych publicznej spółki akcyjnej Wistil S.A. z siedzibą w Kaliszu, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych zwraca uwagę na możliwość działania na szkodę ww. Spółki przez członków Zarządu i Rady Nadzorczej.


    W latach 2004 - 2007 koszty wynagrodzenia członków Zarządu i Rady Nadzorczej przekroczyły 80 mln złotych, podczas gdy w tym samym okresie Spółka wypracowała skonsolidowany zysk netto na poziomie nieznacznie przekraczającym 3 mln złotych.


    W 2007 r. osiągnięta została rekordowa strata w wysokości 17,7 mln złotych na poziomie skonsolidowanego zysku netto. W tymże roku koszty wynagrodzenia członków Zarządu i Rady Nadzorczej wyniosły 19,4 mln złotych. Rzeczywisty zysk wypracowany przez Spółkę został więc w całości przeznaczony na wynagrodzenia dla kadry zarządzającej.


    Zwracamy uwagę, że ww. koszty wynagrodzenia dla kadry zarządzającej w Wistilu ustalone są na jednym z najwyższych poziomów ze wszystkich spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.


    Pomimo słabej kondycji Spółki, przez wiele lat nie podjęte zostały żadne działania w celu uzdrowienia opisywanej sytuacji. W ostatnim czasie, podczas odbywających się WZA, podejmowane były jedynie uchwały wynikające z obowiązujących regulacji, tj. zatwierdzenie sprawozdania finansowego i udzielenie absolutorium członkom Zarządu i Rady Nadzorczej.


    Nieproporcjonalnie duże wynagrodzenie, znacznie przekraczające kapitalizację Wistilu, wypłacane dominującym akcjonariuszom (zasiadającym we władzach Spółki), można interpretować jako ukrytą formę dywidendy, formalnie nie uchwalanej przez ostatnie lata. Zaistniała sytuacja jest w związku z tym krzywdząca dla pozostałych akcjonariuszy Spółki.


    Dodatkowo z przykrością stwierdzamy, że Spółka przestrzega wyłącznie te zasady ładu korporacyjnego, które bezpośrednio wynikają z przepisów obowiązującego prawa. W szczególności Spółka na swojej stronie internetowej nie prowadzi sekcji poświęconej relacjom inwestorskim, przez co komunikacja pomiędzy inwestorami a jej władzami jest znacznie utrudniona. Nie są również znane najbliższe plany oraz długoterminowa strategia Zarządu.


    Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, podejmując działania mające na celu wyjaśnienie niepokojącej sytuacji w Spółce, zadeklarowało i potwierdziło swój udział w Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy zwołanym na dzień 29.08.2008r., poprzez przesłanie do siedziby Spółki świadectwa depozytowego wystawionego na posiadane akcje, w terminie określonym przepisami Kodeksu Spółek Handlowych.

Zarząd Spółki uznał jednak, że świadectwo depozytowe dostarczone zostało zbyt późno, posługując się przy tym niejasną i niezrozumiałą argumentacją.

 

W związku z tym przedstawiciel SII nie został dopuszczony do udziału w NWZA, również jako obserwator bez prawa głosu. Podtrzymujemy jednak swoją opinię, iż działanie Spółki jest w tej sytuacji nierzetelne i sprzeczne z prawem, i ma na celu utrudnianie prac zmierzających do wyjaśnienia kwestii wysokich wynagrodzeń kadry zarządzającej. Stanowisko Stowarzyszenia potwierdzone zostało opiniami dwóch niezależnych kancelarii, co daje podstawę do podjęcia kroków prawnych w przypadku braku wyjaśnień ze strony Spółki.



Czekamy na Państwa komentarze i opinie w tej sprawie.


Osoba kontaktowa:
Paweł Wielgus
Specjalista ds. Interwencji i Analiz
e-mail: pwielgus@sii.org.pl

tel. 071-332-95-60

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie