Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Dywidenda w Ferro zagrożona przez podatek. Spółka może być zobowiązana do zapłaty łącznie 27,5 mln zł

© Andrey Kuzmin -Fotolia.com

Spółka Ferro otrzymała wynik kontroli prowadzonej przez Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego, z którego wynika, że może być zobowiązana do zapłaty podatku w wysokości 19,25 mln zł powiększonego o odsetki w kwocie 8,25 mln zł.

 

Organ podatkowy zakwestionował transakcję ze spółką Novaservis z 2012 roku. Jak napisano w raporcie bieżącym: Spółka nie wykazała przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółce Novaservis spol. s.r.o. w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, co spowodowało zaniżenie dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania i w konsekwencji zaniżenie zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za 2012 r. 

 

Zarząd Ferro nie zgadza się z tą decyzją i zamierza podjąć wszelkie możliwe kroki w celu ochrony interesu spółki oraz jej akcjonariuszy. W raporcie bieżącym spółka poinformowała, że na owej transakcji nie uzyskała jakiejkolwiek oszczędności podatkowej, a także że na moment przeprowadzania transakcji dysponowała stanowiskiem renomowanego doradcy podatkowego, zgodnie z którym transakcja była neutralna z punktu widzenia opodatkowania. 

 

Zgodnie z informacjami zawartymi w Wyniku Kontroli, Spółka oczekiwać będzie teraz na przekształcenie kontroli celno-skarbowej w postępowanie podatkowe. Ponadto w toku odrębnej wewnętrznej analizy i oceny ryzyka Zarząd Spółki może podjąć decyzję o utworzeniu rezerwy na zobowiązanie obejmujące kwotę główną wraz z odsetkami – dodano w raporcie bieżącym.

 

Novaservis spol. s.r.o. jest jednostką zależną Ferro, w której spółka posiada 100% udziałów od 2011 roku. Zajmuje się ona sprzedażą i produkcją armatury i wyposażenia sanitarnego. W 2012 roku Ferro podjęło uchwałę o podwyższeniu  kapitału zakładowego i zapasowego w Novaservis spol. s.r.o., co zostało rozliczone poprzez potrącenie z wierzytelności należnej od Novaservis spol. s.r.o. Spółka informowała o tym w raportach bieżących 16/2012 oraz 17/2012.

 

Jak podała spółka, ewentualna zapłata opisywanego podatku może wpłynąć na przejściowe ograniczenie zdolności do wypłaty dywidendy. Ferro wypłacało dywidendę regularnie od 2012 roku. Pierwsza dywidenda wyniosła 0,3 zł na akcję, natomiast rok temu spółka wypłaciła 1,2 zł na akcję.

 

Źródło: opracowanie własne

 

W raporcie dodano, że kondycja finansowa Ferro po ewentualnej zapłacie podatku pozostanie dobra, a wskaźniki zadłużenia i płynności będą kształtowały się na bezpiecznym poziomie. Zgodnie z danymi za trzy kwartały 2017 roku, Grupa Kapitałowa Ferro wykazała 279,1 mln zł przychodów ze sprzedaży i 33,2 mln zł zysku netto. Na koniec września 2017 roku grupa posiadała 18,1 mln zł środków pieniężnych i ekwiwalentów. Wskaźnik ogólnego zadłużenia wyniósł 0,4, a oprocentowane zadłużenie 85,1 mln zł (dług netto 67 mln zł).

 

Po publikacji informacji o wyniku kontroli organu podatkowego kurs akcji Ferro zanurkował. Luka spadkowa na otwarciu sięgnęła 11,7%, a w pierwszych minutach sesji zniżki sięgnęły nawet 18,9%. Z punktu widzenia analizy technicznej notowania spadły poniżej linii trendu wzrostowego oraz 200-okresowej średniej kroczącej, szukając wsparcia w okolicach dolnego ograniczenia blisko rocznego trendu bocznego.

 

Ferro – wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w programie AmiBroker; Dane: Stooq.pl.

 

 

Źródło: Ferro S.A.

Zobacz również:

11.06.2018, Aktualności

Amibroker praktycznie – szkolenie on-line Pawła Szczepanika i 200 zł zniżki dla członków SII

11.06.2018, Aktualności

Amibroker praktycznie – szkolenie on-line Pawła Szczepanika i 200 zł zniżki dla członków SII

Tylko do piątku, 15 czerwca 2018 r. trwać będą zapisy na szkolenie on-line Amibroker Praktycznie, autorstwa Pawła Szczepanika.

Zobacz więcej

14.06.2018, Newsroom

Sprawdź, jak radzą sobie tegoroczni debiutanci na GPW

14.06.2018, Newsroom

Sprawdź, jak radzą sobie tegoroczni debiutanci na GPW

W czasie niespełna 6 miesięcy tego roku na rynku głównym warszawskiej giełdy zadebiutowały tylko cztery spółki.

Zobacz więcej

Dywidenda w Ferro zagrożona przez podatek. Spółka może być zobowiązana do zapłaty łącznie 27,5 mln zł
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie