Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Wyjątkowa siła złotówki i jej wpływ na spółki z GPW

© lukas_zb - Fotolia.com

Od grudnia polska waluta umacnia się w bardzo dużym tempie. W stosunku do euro zyskała blisko 30 groszy, do dolara amerykańskiego 40 groszy, a do franka szwajcarskiego 35 groszy.


Para EURO/PLN wybiła się dołem z blisko 2,5-letniej konsolidacji w przedziale 4,22-4,50 zł. Opór na 4,50 zł był atakowany trzykrotnie i za każdym razem były to nieudane próby. Od grudnia 2016 roku kurs wszedł w silny kanał spadkowy i złotówka umocniła się o 30 groszy. Obecnie testowany jest również bardzo ważny, okrągły poziom 4,20 zł. Obecnie polska waluta jest najsilniejsza od listopada 2015 roku.

 

EURO/PLN - Analiza techniczna
Źródło: Stooq

 

Na parze USD/PLN widać również optymistyczny sygnał techniczny dla dalszego umocnienia złotówki. W tym przypadku również od grudnia 2016 roku mamy do czynienia z kanałem spadkowym, który sprowadził już kurs o 40 groszy z 4,25 zł do 3,85 zł. Bardzo istotnym wydarzeniem było przełamanie dwuletniej linii trendu wzrostowego.  

 

USD/PLN - Analiza techniczna
Źródło: Stooq

 

W relacji franka szwajcarskiego do złotówki mamy umocnienie polskiej waluty już o 35 groszy w ciągu 5 ostatnich miesięcy. Coraz więcej wskazuje na to, że może zostać przetestowana bardzo istotna linii wsparcia na poziomie 3,80 zł. Jej przebicie w dół jest kluczowe dla technicznego sygnału dalszego spadku notowań tej pary walutowej. Z kolei pierwszym oporem jest poziom 3,96 zł. 

 

CHF/PLN - Analiza techniczna
Źródło: Stooq

 

Tak duże umocnienie złotówki w ostatnich miesiącach nie pozostanie bez wpływu na wyniki finansowe spółek z GPW.
Umocnienie złotówki będzie korzystne dla przedstawicieli:

  • Branży odzieżowej - dla spółek, które importują towary rozliczane w USD
  • Banków - szczególnie dla banków z ciężarem kredytów we frankach, ale też i pozostałych, gdyż zmniejsza się ryzyko dla całego sektora
  • Dystrybutorów IT - tańsze zakupy towarów
  • Paliwa - możliwość osiągania wyższych marż
  • Spółek handlowych posiadających lokale handlowe w centrach handlowych (czynsze zazwyczaj rozliczane są w euro)

 

Negatywne skutki silnego PLN mogą odczuć:

  • Sektor surowcowy – w tym przede wszystkim KGHM, JSW (mocniejszy złoty połączony ze spadkiem cen miedzi czy węgla na rynkach światowych wyrażanych w USD jest wyjątkowo niekorzystny)
  • Branża gamingowa – znaczna część przychodów uzyskiwana jest w USD
  • Branża meblarska – spółki z dużym udziałem eksportu.
  • Pozostali eksporterzy

 

Zobacz również:

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

Analitycy Domu Analiz SII wydali dla akcji CDRL rekomendację "kupuj" z 12-miesięczną ceną docelową ustaloną na poziomie 42,62 zł. W momencie wydania rekomendacji giełdowy kurs tych walorów wynosił 32 zł, co oznacza potencjał wzrostu równy 33,2%.

Zobacz więcej

23.04.2018, Newsroom

Udany koniec roku PlayWay. Spółka zarobiła w 2017 roku prawie 16 mln zł

23.04.2018, Newsroom

Udany koniec roku PlayWay. Spółka zarobiła w 2017 roku prawie 16 mln zł

W IV kw. 2017 roku spółce PlayWay udało się utrzymać momentum wynikowe z III kw. W relacji kwartał do kwartału zyski okazały się nieco mniejsze, jednak już w porównaniu do IV kw. 2016 roku widać znaczną poprawę.

Zobacz więcej

Wyjątkowa siła złotówki i jej wpływ na spółki z GPW
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie