Chat with us, powered by LiveChat

Czat inwestorski: Omówienie wyników Grupy TAURON za 2016 r.

 

Czat inwestorski

Temat czatu:

Omówienie wyników Grupy TAURON

za 2016 r.

16 marca

godzina 15:30

Tauron

 

Dodaj czat do swojego Kalendarza Google

 

Na pytania inwestorów odpowiadał:

 

Marek Wadowski, Wiceprezes Zarządu ds. Ekonomiczno-FinansowychMarek Wadowski, Wiceprezes Zarządu ds. Finansów
Absolwent Wydziału Ekonomii Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Ukończył także studia podyplomowe École Supérieure de Commerce Toulouse, gdzie uzyskał dyplom Mastere Spécialisé en Banque et Ingéniere Financiere oraz studia Executive MBA na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Uczestnik licznych szkoleń z zakresu finansów (The Wharton School, University of Pennsylvania, Imperial College London, School of Professional Development) oraz zarządzania. Jest w trakcie uzyskania certyfikatu CIMA (posiada dyplom Advanced Diploma in Management Accounting).


Manager z ponad 9-letnim doświadczeniem w dużych spółkach akcyjnych na stanowiskach w randze członka zarządu. Ekspert w obszarze zarządzania procesami finansowymi, controllingowymi i księgowymi. Posiada doświadczenie zawodowe w przemyśle (energetyka, górnictwo, hutnictwo), finansowaniu inwestycji oraz międzynarodowych transakcji handlowych.


W latach 1999-2005, jako doradca w BRE Corporate Finance S.A., odpowiedzialny byłza projekty due dilligence i wyceny spółek (metodami dochodową, majątkową i porównawczą) m. in. dla Jastrzębskiej Spółki Węgowej S.A., Koksowni Przyjaźń,KK "Zabrze" i WZK "Victoria", ZGH Bolesław w Bukownie, Huty Cynku Miasteczko Śląskie S.A., spółki Orzeł Biały S.A. W latach 2005-2008 pracował w Hucie Cynku Miasteczko Śląskie S.A., w której zajmował stanowiska pełnomocnika zarządu ds. restrukturyzacji, dyrektora ekonomiczno-finansowego, członka zarządu – dyrektora ekonomiczno-finansowego, prezesa zarządu – dyrektora generalnego.


W latach 2008-2015 był związany z Grupą Kapitałową Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. W latach 2008-2009, jako wiceprezes zarządu – dyrektor finansowy w Polskim Koksie S.A. (spółka zależna od JSW S.A.) odpowiadał za strukturyzowanie transakcji handlowych, wdrażanie polityki zabezpieczenia ryzyka walutowego, obniżanie kosztów finansowych, zarządzanie płynnością. W latach 2009-2012, jako Zastępca Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych (2009-2012) w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. uczestniczył w procesie debiutu giełdowego JSW S.A. (wprowadzenie Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, modyfikacja systemu informacji zarządczej, przygotowanie prospektu emisyjnego, rozmowy z inwestorami). W latach 2012-2015, jako zastępca prezesa zarządu – dyrektor ds. ekonomicznych w Spółce Energetycznej Jastrzębie S.A. (spółka zależna od JSW S.A.) brałudział w realizacji programu inwestycyjnego Energetyka 2016, gdzie zajmował sięprzygotowaniem Biznes Planu, strukturyzacją finansowania oraz pozyskaniem finansowania od konsorcjum bankowego w postaci programu emisji obligacji. Wdrażał także procedury zarządzania ryzykiem stopy procentowej, CO2 oraz cen świadectw pochodzenia, opracował i wdrożył politykę zarządzania płynnością. W latach 2015-2016 Prezes Zarządu w Towarzystwie Finansowym Silesia, gdzie uczestniczył w programie emisji obligacji Kompanii Węglowej S.A., zajmował siętakże pozyskaniem finansowania dłużnego od konsorcjum banków.

 

W tym miejscu możesz pobrać prezentację wyników finansowych Grupy TAURON za 2016 r.

 


Zapis czatu inwestorskiego


 

Moderator: Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Grupą TAURON, który odbędzie się 16 marca (czwartek) o godz. 15:30. Na pytania inwestorów będzie odpowiadać Marek Wadowski, Wiceprezes Zarządu ds. Finansów. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

 

Moderator: Szanowni Państwo, Witamy na czacie dla inwestorów indywidualnych poświęconym omówieniu wyników Grupy TAURON za 2016 r. Serdecznie zapraszamy do zadawania pytań.

 

Albert N: Jak Pana zdaniem mogą kształtować się ceny energii w 2017 roku?

 

Marek Wadowski: Ceny energii w 2017 roku powinny kształtować się na poziomie zbliżonym do roku 2016, z uwagi na spadające ceny uprawnień do emisji CO2, możemy nawet mówić o możliwym lekkim spadku.

 

Ojciec Mateusz: EBITDA segmentu wydobycie ciągle ujemna. Kiedy można się spodziewać poprawy? Jakie działania są w tym kierunku podejmowane?

 

Marek Wadowski: W 2017 roku spodziewamy się dodatniego wyniku na poziomie EBITDA - jest to efektem przede wszystkim przewidywanego wzrostu wielkości wydobycia, będącego efektem inwestycji zrealizowanych m.in. w 2016 roku w zakresie robót przygotowawczych. Spodziewamy się wydobycia powyżej 7 mln ton z zastrzeżeniem braku wystąpienia nieprzewidywanych trudności geologiczno-górniczych.

 

Kato: Co z rynkiem mocy? Bo cisza o tym ostatnio?

 

Marek Wadowski: Według naszych informacji trwają uzgodnienia z Komisją Europejską, mamy nadzieję, że pierwsze aukcje zostaną uruchomione jeszcze w tym roku.

 

Damian: Jaki jest status prac nad kluczowymi projektami inwestycyjnymi Grupy TAURON?

 

Marek Wadowski: Zachęcam do zapoznania się z naszą prezentacją wynikową za rok 2016, slajd 23.

 

Andrzej: Dlaczego przychody z ORM będą mniejsze w 2017 roku?

 

Marek Wadowski: Z uwagi na przyjętą strategię handlową spodziewamy się spadku przychodów z tytułu ORM.

 

mecenas promyczek: Czy relatywnie niskie ceny prądu u naszych sąsiadów są zagrożeniem dla polskich producentów prądu? Dlaczego nie importujemy od tych krajów większych ilości prądu? Czy są jakieś ograniczenia techniczne/prawne pod tym względem?

 

Marek Wadowski: Podstawowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy analizie poziomu importu jest przepustowość połączeń transgranicznych. Mając na względzie różnice w cenach hurtowych energii elektrycznej (są one niższe u sąsiadów) import jest czynnikiem wpływającym na obniżenie ceny. Warto też podkreślić, że import energii elektrycznej jest poddawany ścisłemu monitoringowi ze strony operatora, który ma możliwość wpływania na saldo wymiany transgranicznej.

 

wilk rynku: Ostatnie lata są dla energetyki dość trudne. Kiedy Pana zdaniem tendencja może się odwrócić i Tauron zacznie pokazywać poprawę zysków?

 

Marek Wadowski: Bardzo istotnym elementem wpływającym na funkcjonowanie energetyki jest otoczenie regulacyjne. Analizując możliwości odwrócenia niekorzystnych tendencji w energetyce warto śledzić zmiany w zakresie regulacji. Nie bez znaczenia jest także polityka klimatyczna Unii Europejskiej. Jako Grupa TAURON duże nadzieje wiążemy z wprowadzeniem rynku mocy, jednocześnie intensywnie pracujemy nad poprawą efektywności w każdym obszarze naszej działalności.

 

Paul: Jak wygląda realizacja programu poprawy efektywności?

 

Marek Wadowski: Informacja została przedstawiona na slajdzie nr 25 prezentacji wynikowej za 2016 rok.

 

Roberto Carlos: Ile wynosi dług netto/ebitda obecnie? Czy istnieje groźba naruszenia kowenantów?

 

Marek Wadowski: Wskaźnik dług netto/EBITDA na koniec 2016 roku wynosi 2,32x. Oznacza to spadek w stosunku do końca Q3 2016 o 0,32x. Mając na względzie realizowany program poprawy efektywności oraz inicjatywy strategiczne nie widzimy ryzyka przekroczenia kowenantów.

 

sympatyczny: Z wyników widać, że wynik Tauron to przede wszystkim Dystrybucja. Czy w tym segmencie spodziewacie się w najbliższych 2-3 latach wzrostu wyników m.in. przez wzrost rentowności obligacji i wzrost wartości aktywów?

 

Marek Wadowski: TAURON Dystrybucja jest naszą największą spółką w Grupie. Jej wyniki są silnie uzależnione od polityki regulatora. Biorąc pod uwagę wzrost rentowności obligacji można się spodziewać wzrostu WACC. Pamiętajmy jednak, że regulator ma możliwości obniżenia tego wskaźnika poprzez jego korektę. Z tego względu patrzymy na segment Dystrybucji jako segment generujący stabilne wyniki finansowe i nie spodziewamy się znaczącego wzrostu WACC. Elementem potencjalnie poprawiającym wyniki Dystrybucji będzie systematyczny wzrost WRA.

 

Paul: Pod koniec 2016 roku TAURON wyemitował obligacje hybrydowe. Czym różnią się obligacje hybrydowe od klasycznego zadłużenia?

 

Marek Wadowski: Proponuję spojrzeć na slajd 22 prezentacji wynikowej za 2016 rok.

 

Inwestor indywidualny: Czy program efektywnościowy przynosi oczekiwane rezultaty? Czy jakieś odchylenia są możliwe od pierwotnych planów?

 

Marek Wadowski: Realizujemy program poprawy efektywności i inicjatywy strategiczne zgodnie z założeniami, więcej informacji znajduje się na slajdzie 25 prezentacji wynikowej za 2016 rok.

 

Energetykk: Projekt w Jaworznie może być realizowany z partnerami zewnętrznymi?

 

Marek Wadowski: Prowadzimy rozmowy z Polskim Funduszem Rozwoju na temat potencjalnego zaangażowania PFR w ten projekt.

 

Patryk: Jakie jest obecnie zatrudnienie w całym Tauron wydobycie?

 

Marek Wadowski: Na koniec 2016 roku zatrudnienie w TAURON Wydobycie wynosiło 6,7 tys. osób, w tym 1,5 tys. osób zatrudnionych w ZG Brzeszcze.

 

Andrzej: Dlaczego przychody z ORM w 2017 roku będą mniejsze niż w 2017?

 

Marek Wadowski: Budując strategię handlową na rok 2017 wzięliśmy pod uwagę przychody z ORM w porównaniu do możliwej do wygenerowania marży na sprzedaży energii elektrycznej z własnej produkcji. Efektem takiego podejścia jest poziom kontraktacji na 2017 rok. W skrócie można powiedzieć, że spadek przychodów z tytułu ORM jest równoważony wyższym wolumenem sprzedaży energii z własnej produkcji.

 

Dywersyfikant: Jakie są najważniejsze inwestycje dla spółki w 2017 roku?

 

Marek Wadowski: Najważniejsze inwestycje w 2017 roku to przede wszystkim kontynuacja budowy bloku w Jaworznie, EC Stalowa Wola oraz inwestycje w segmencie Wydobycia (zostały one wymienione na slajdzie 23 w prezentacji wynikowej za 2016 rok).

 

Moderator: Szanowni Państwo, Dziękujemy za liczny udział w czacie i ciekawe pytania. Zapraszamy na kolejny czat, po wynikach za I kwartał 2017 roku.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie