Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

DM BOŚ zawiesza rekomendacje dla Action i oczekuje wysokich strat w IV kw.

DM BOŚ postanowił zawiesić wydawanie rekomendacji dla Action. Oczekuje wykazania przez spółkę dużej straty netto w IV kw. 2016 roku, która ma sięgnąć 102,3 mln zł.

 

Autorzy raportu wskazują na duże kłopoty Action, których należy upatrywać przede wszystkim w strukturalnych problemach, utrzymujących się trudnych warunkach rynkowych oraz koniecznością występowania rezerw na zaległości podatkowe. Prognozy DM BOŚ zakładają, że Action wykaże w IV kw. 2016 roku przychody ze sprzedaży na poziomie 617,4 mln zł, co będzie oznaczało spadek o 61% w ujęciu rok do roku. Tak duża ujemna dynamika ma wynikać z planowanej redukcji mniej rentownej sprzedaży, słabszej sprzedaży eksportowej oraz braku nowych produktów, które mogłyby ożywić sprzedaż. Wyprzedaż starych zapasów ma źle wpłynąć na wysokość marży zysku brutto, która prognozowana jest na poziomie 4,6%. Strata na poziomie EBITDA według analityków ma wynieść 98 mln zł wobec zysku EBITDA rok wcześniej w kwocie 6,8 mln zł. Tak negatywna różnica ma być pochodną dużego efektu ujemnej dźwigni operacyjnej wraz z utworzeniem 79,4 mln zł rezerwy na niezapłacony VAT. DM BOŚ pokusił się też o prognozę wyniku brutto na poziomie -102 mln zł oraz wyniku netto w kwocie -102,3 mln zł.

 

DM BOŚ postanowił zawiesić wydawanie rekomendacji dla Action. W następujący sposób uzasadnił swoją decyzję w raporcie:

 

„Biorąc pod uwagę kwestie decydujące o kontynuacji działania Spółki takie jak (i) wysokie zadłużenie netto, (ii) duże straty oczekiwane w 2016 roku oraz (iii) niepewny wynik głosowania dotyczącego zamiany długu na kapitał własny (która mogłaby nastąpić w połowie br.) przez wierzycieli oraz (iv) niepokojące kwestie dotyczące dalszych ewentualnych kwestii podatkowych (potencjalnie zaległy VAT z odsetkami bliski 200 mln zł), zdecydowaliśmy zawiesić wydawanie rekomendacji dla Spółki ze względu na fakt, że trudno nam oszacować prawdopodobieństwo wystąpienia wszystkich wyżej wspomnianych czynników ryzyka. Pragniemy podkreślić, że powodzenie zamiany długu na kapitał i rozwiązanie problemów podatkowych w połączeniu z poprawą przewidywalności przyszłych zysków Spółki może zachęcić nas do powrotu do jej analizowania”.

 

Kurs akcji Action pozostaje w trendzie spadkowym. Ostatnie tygodnie przynoszą tworzenie trójkąta, w którym wsparciem jest poziom 3,90 zł, a oporem 4,45 zł. Minima z sierpnia 2016 roku, które zatrzymały ówczesną, ogromną falę spadkową są zlokalizowane na poziomie 3,35 zł.

 

Action - Analiza techniczna
Źródło: Stooq

 

 

Źródło: DM BOŚ

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

DM BOŚ zawiesza rekomendacje dla Action i oczekuje wysokich strat w IV kw.
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie