Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Alma sprzedaje pakiet akcji Vistuli

© Andrey Burmakin - Fotolia.com

W czwartek 1 września 2016 roku Alma Market sprzedała część z posiadanych akcji odzieżowo-jubilerskiej Vistuli. Wartość transakcji wyniosła 17,2 mln zł. Pozyskana gotówka wesprze obciążony złymi wynikami finansowymi bilans grupy.

 

Przed transakcją Alma Market posiadała 12,4 mln akcji Vistuli, co odpowiadało 7% udziału w kapitale zakładowym. Po sprzedaży części udziałów, jej udział spadł do 3,81%. Podmioty powiązane z Almą, czyli Krakchemia oraz Jerzy Mazgaj nie zmienili swojego udziału w Vistuli i nadal posiadają odpowiednio 2,99% oraz 3,96%, co daje łączny udział trzech podmiotów 10,76%. W komunikacie bieżącym Almy Market można przeczytać:


„W perspektywie kolejnych 12 miesięcy Spółka oraz podmioty, o których mowa w art. 87 ust 1 pkt 5 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku – o ofercie publicznej i warunkach wprowadzenia instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych nie wykluczają nabywania lub zbywania akcji Vistula Group S.A. w zależności od sytuacji rynkowej oraz informacji napływających ze spółki.”


Sprzedaż części pakietu akcji Vistuli najprawdopodobniej wymusiła na Almie pogarszająca się jej sytuacja finansowa. W I półroczu 2016 roku grupa wypracowała przychody w kwocie 719,0 mln zł wobec 790,1 mln zł rok wcześniej. Strata netto co prawda była niższa od tego samego okresu rok wcześniej, ale nadal pozostała dość znacząca – wyniosła 11,9 mln zł wobec 16,8 mln zł. Od kilku dobrych kwartałów Alma nie radzi sobie z restrukturyzacją. Na początku sierpnia spółka poinformowała, że w ramach przeglądu opcji strategicznych nie wykluczyła poszukiwania inwestora branżowego lub finansowego.

 

Z kolei odmiennie, bo pozytywnie rozwija się biznes Vistuli, która kolejny miesiąc z rzędu odnotowuje wzrosty sprzedaży. W sierpniu wypracowała przychód w kwocie 46 mln zł, czyli o 16% więcej niż rok temu. W tym czasie łączna powierzchnia handlowa wzrosła o 8,4%.

 

Bardzo mocno w ostatnich dniach podskoczyły obroty na akcjach Almy Market, co widać na dolnej części poniższego wykresu. Od niemal trzech lat akcje są w trendzie spadkowym. W tym czasie ich wycena spadła z ponad 40 zł do 3,5 zł. Główna linia trendu przebiega obecnie na poziomie około 9,5 zł i jest mocno odległa od obecnych poziomów.

 

Alma - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

 

Źródło: Alma Market S.A.

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

19.02.2018, Newsroom

Grupa Master Pharm podwoiła zysk netto w IV kw. 2017 roku

19.02.2018, Newsroom

Grupa Master Pharm podwoiła zysk netto w IV kw. 2017 roku

Zgodnie z opublikowanymi szacunkami wyników grupa osiągnęła w 2017 roku 8,9 mln zł zysku netto. Po przeliczeniu, zysk netto w samym IV kw. wyniósł 5,1 mln zł wobec 2,7 mln zł przed rokiem.

Zobacz więcej

Alma sprzedaje pakiet akcji Vistuli